R.U.M. ZINE

Autor: All / 2. 4. 2009

 Metal Mondóka č. 653

     Pro uvádění METAL MONDÓKY mi pomalu a jistě docházejí slova. Doufám, že při dalších dílech slohově nezakrním. A jestliže ano, bude tato rubrika bez úvodníků. Ale slibuji, budu se snažit. A právě slovo „snažit“, použil často můj další „host“, který se mi dostal do spárů! Nahrávky staré, mladé, špatné i dobré… hodnotil s mojí pomocí Hrabě R.X. Thámo z gothické družiny BRATRSTVO LUNY. Nechte se unášet na vlnách hudebních odnoží rozličných….

FOREST OF SHADOWS – Selfdestructive ( z alba „Six Waves Of Woe“)

Tak podlé té první melancholické pasáže mi to připomnělo staré THE DAMMNED. Teď už je to ale úplně někde jinde. Má to takové krásně houpavé…šumí tam podzimní listí . Ale teď jak se to rozjelo…tak bych to skoro až vypnul..

Jsou to FOREST OF SHADOWS. Pro tebe asi neznámá kapela…

Samozřejmě netuším, jestli se všechno nese v takovémto duchu, ale ten jeho zpěv/nezpěv mi tam moc nesedí. Začínalo to sice nadějně, ale pak se to dostalo někam trochu jinam. Nelíbí se mi to, i když ty mezihry jsou hodně pěkně udělený. Opravdu, těžko se mi to hodnotí. Navíc hudba – to nejsou žádné „závody“, navíc pokaždé má člověk náladu na něco jiného. Zrovna u téhle kapely či projektu bych potřeboval slyšet celé album a navíc ještě několikrát. Potom bych ti teprve mohl říci, jestli mě to oslovilo. Z téhle jedné skladby však moc ne…

DEATHCAMP PROJECT – Another (z alba „ Well-Known Pleasures“)

Kdybys byl „svině“, tak ze mě uděláš v médiích negramota . Líbí se mi to, ale zní mi to jako THE SISTERS OF MERCY a ten zpěv…ale fakt nevím. Do téhle polohy se tlačí spousta kapel, není to nic objevného. V podstatě stejně jako my (BRATRSTVO LUNY). Jinak atmosféru to má dobrou. Jediné co mě napadá, když slyším ty samply, tak ještě jsem neslyšel DEATHCAMP PROJECT z nového alba, takže to je jediná možnost, kterou bych k tomu mohl dát, i když mě tedy mate ten zpěv, protože „naživo“ to takhle nezní.

Jsou to opravdu DEATHCAMP PROJECT…

Tady se přesně ukazuje ta pověstná studiová práce. Kdyby si to ale vystříhal a někomu to pustil aniž by tam byly ty samply, tak jsem přesvědčen o tom, že skoro každý člověk bude hádat nějakou tu „klasiku“. Každopádně je slyšet, že je to moderní nahrávka a pokud existují lidé, kteří téhle muzice fandí, tak DEATHCAMP PROJECT pro ně musí být jasnou volbou. Jinak na tuhle desku se těším až si ji budu moci poslechnout celou. A taky se těším na CASTLE PARTY, kde budou DEATHCAMP PROJECT hrát. Nicméně utírám si čelo, uhodl sem…:)

APATHEIA – Flaccid Orchid ( z alba „Apatheia)

Vůbec mi to nesedí a ani mě to nebaví. Neposlouchal bych to. Co to je?

Je to česká kapela APATHEA…

No, vůbec bych nepoznal, že to je kapela od nás. Z toho úhlu pohledu to zní zajímavě, protože podle mého soudu člověk vcelku rychle pozná, zda se jedná o zahraniční nahrávku či nikoliv. Tady bych to ale rozhodně nepoznal, což je pro kapelu určitě plus. Je to i hudebně našlapané, ale mě to nebaví. Nevím, „ o co je to pokus“, netuším, kam kapela směřuje a co tím vším chtěla říci. Nevím…Moc lahodně mi to nezní. Jinak opravdu obdivuji lidi, kteří jsou trpěliví a dokáží si dělat hlubší přehledy o hudbě, vůbec proto nechápu ten tvůj žánrovej rozptyl…:)

SAVATEGE – One Child ( z alba „Dead Winter Dead“)

Neznělo to špatně, ale z nějakého emočního pohledu se mě to nějak nedotklo. Operní pasáže sice nezněly špatně, ale asi bych to neposlouchal.

Jsou to SAVATAGE…

Neznám. Tedy název jo, ale nikdy jsem je neslyšel a hlavně jsem na ně nikdy nenarazil. Proč si je sem zařadil?

Protože je to starší skladba a jako zajímavost mi to přišlo dobré…

Zajímavé to bylo, to ano, ale…no nic, pojďme tedy raději dál.

HELHEIM -Det Norrøne Alter ( z alba „Kaoskult“)

Co k tomu říci…možná tě překvapím, ale na mě to působí celkem přijatelně. Ty podklady, bubínky, to zní opravdu hodně dobře. Navíc ten zvuk je nádherně mrazivej. Ani mi tam nevadí ten skřehot vokalisty…

Jsou to HELHEIM z Norska. Možná proto to mrazení…

V Norsku jsem byl, proháněl jsem se divokou přírodou a dokážu si proto představit obsah této hudby. Je to plné emocí a moc hezky se to poslouchá.

MEGADETH – A Tout Le monde ( z alba „Youthanasia)

Počkej…mohou to být pouze dvě kapely. Nemám strach z „provaření“, protože to neposlouchám, ale…no, teď nevím. Zní to příjemně. Přijde mi to jako METALLICA o desku zpátky, teď zas jako MEGADETH, ale zas mi tam nesedí ten zpěv a navíc ty kytary mi přijdou dost uhlazený. Kdybych ale šel na popravu, tak bych určitě řekl tyhle dvě kapely. Kouknu do nebe a budu doufat, aby to vyšlo…

Hlavu ti neuseknu, jsou to MEGADETH…

Od MEGADETH miluju desku „Symphony Of Destruction“ a pak jsem slyšel „Youthanasii“, ale nemám to naposlouchané. Jinak oni mají samozřejmě k METALLICE blízko, takže to ode mě není zas taková „bota“. Ono by se to dalo snadno rozeznat podle zpěvu, jenže pak ještě k tomu ty vyhrávky, což jsem si říkal, že to může být nějaká „vypiplaná“ METALLICA, ale nakonec opravdu ty MEGADETH…

FDK – Bordeline ( z alba „Bordeline“)

Ne, to se mi vůbec nelíbí. Ani to neznám…

Česká kapela FDK…

Ti Norové,HELHEIM, ti mě rozechvěli. Tady to je monotonní a vůbec se mi to nelíbí. V tom daném žánru je to třeba dobrý, ale mě osobně se to nelíbí.

SLOBODNÁ EURÓPA – Tak už to chodí na svetě ( z alba Bestofka)

Nejdřív jsem si říkal, že je to poctivá punková úderka, potom jsem si říkal, že to je něco jako HORKÝŽE SLÍŽE, nějaká moderní parodie, nevím…Může to být i nějaká punková klasika. Na ZÓNU A mi to přijde hutný a navíc ten zpěv je úplně někde jinde, SLOBODNÁ EURÓPA je také taková spíše neučesaná…Fakt nevím…

Je to opravdu SLOBODNÁ EURÓPA, ale už novější skladba…

Hehe, útok na čelo hitparád . Není to špatný, překvapivě i veselé. Punk v tom je, ale je to už trochu jinde. Nicméně zas říkat, že to „dřívejší bylo lepší“, ono je to dost ošidné. Záleží na spoustě věcech, navíc doba už je úplně někde jinde a tady je zas cítit, že si s tím vším dobře hrají. Ono ale není divu. Hudba dnes už prakticky neodráží žádný životní styl, ale je to spíše všechno o emocích, což je dobře. Jinak abych se přiznal, teď jsem se trefil i netrefil…

IN FLAMES – Sleepless Again ( z alba „ A Sense of Purpose“ )

Ty mi tedy dáváš. Ještě řekni, že tahle kapela vydává u RedBlacku a praští to semnou o zem .Vůbec se mi to nelíbí a už vůbec to nebudu shánět…

Jsou to IN FLAMES z posledního alba…

To je totiž ono. Každý z našich kamarádů ulítává na něčem jiném, všichni mají ty své kapelky, a když se potom všichni sejdou, tak každý hájí to své a z těch druhých si dělá legraci. Ale jinak samozřejmě IN FLAMES znám. Pro mnoha lidí jsou „srdcovkou“… pro mě ne . Pouze ty kytarové vyhrávky bych mohl, ale celkově mě to nenadchlo.

BIG BOSS – Tears of the Ages ( z alba „Doomy Ballads“)

Není to nějaká předělávka? Atmosférou mi to připomíná Boba Dylena. Každopádně ale nevím. Ani ten zpěv nepoznávám. Zni to však opravdu skvěle. Je to nové?

Ano. Jedná se o velmi čerstvou záležitost z našich luhů a hájů…

Z Česka? Jsem z toho unešenej… Co to je?

Je to BIG BOSS a ukázka z alba „Doomy Ballads“…

Tak to opravdu čumím. To bych nepoznal. BIG BOSSE mám nejraději na „Kärgeräs“, což je výborná deska. Jinak ho ale až tak důsledně nesleduji, ačkoliv ho velmi uznávám jako člověka, který toho hodně vytvořil a dokázal. Tahle deska je pouze o baladách? Tak to opravdu zírám. Možná, že bych nebyl tolik překvapen kdybych znal tu jeho první sólovku „Q7“, o které si mi říkal, nicméně tohle je zatím hřeb této „poslechovky“. Určitě si to seženu . BIG BOSS je opravdu profík!

PETR JANDA – Ej od Buchlova ( z alba „Jednou jó, jednou né)

Připadá mi, že to znám. Je to notoricky známá melodie, náladou směřující skoro až ke scénické hudbě. Jinak mě vůbec nenapadá, kam bych to měl zařadit. Kdo tohle nahrál?

PETR JANDA. Na jeho sólové desce se objevuje tato lidovka jako takový bonus.

Tím, že to je Janda, tak to můj dojem ani dobrý pocit nijak nedegraduje. Někteří tihle lidé i z té komunistické éry patří k fantastickým muzikantům a takovéto posmívání, a nebo dokonce když se někdo bojí přiznat, že se mu něco takového líbí, tak já zrovna takové problémy nemám. Janda je borec, napadá mě třeba skladba „Stejskání“, která je skutečně fantastická. Ale třeba i ten novější OLYMPIC, např. Písnička „Dávno“…z toho mám úplně mrazení, když to slyším. I Ten text je výbornej. V něm je to „dávno“ úplně zachycené. Když tu písničku někde slyším, tak se vždycky zastavím a jsem z toho úplně nadšenej. Jinak tuhle písničku mohl nahrát prakticky kdokoli. Mně to tedy připomnělo nějakou tu scénickou hudbu. Úplně jsem měl obrázky před očima.

TARANTULA – Dík tvým snům ( z alba „Peklo pro všechny“)

Počkej… TARANTULA! Z alba „Peklo pro všechny“? Jasně! Tuhle nahrávku jsem měl na kazetě a strašně dlouho jsem ji neslyšel. Nicméně k téhle kapele jsem se dostal po shlédnutí klipu ke skladbě „The Last Red Man“, která se však nachází až na tom dalším albu. Nicméně právě tahle skladba mě natolik uchvátila, že jsem se začal po kapela pídit a sehnal jsem si i ty starší desky. Jinak i tohle je skvělá skladba, rád si ji doposlechnu celou. Ještě k tomu můžu dodat, že kdybych tuhle desku viděl někde na CD, určitě bych si ji koupil. Na CD to ale asi nikdy nevyšlo. Škoda… Jinak opravdu krásná vzpomínka. Tuhle nahrávku mám v krvi, dlouho jsem ji neslyšel, nicméně s prvními tóny jsem se vrátil opět zpátky do minulosti a je to hodně příjemný. Dokonce jsem si i vzpomněl na dobu, ve které jsem tuto desku poslouchal nejvíc, ale to sem nějak nechci motat. Výborný!

MANEGARM – En Fallen Fader ( z alba „Vargstenen“)

To vypadá na nějaký pobaltský země, že jo?:). Fakt nevím, ale je to dobrý a dost namáklý. Skladba je hodně propracovaná, a když se tak v tomhle šeru dívám na ten strom co je před námi, úplně mi to k té atmosféře skladby sedí. Pěkný…

Je to švédská kapela MANEGARM

Jinak je zajímavé, že ten stěžejní motiv mi připomíná jednu starou skladbu od RUNNING WILD, která začíná téměř stejně. Kamaráde, to ti pustím!

R.X.THÁMOVA SLOVA NA ZÁVĚR

Pomalu se z toho oklepávám, mé obavy se naplnily. Byl to masakr, navíc já se ještě vůbec necítím být kompetentní k tomu, abych někoho takhle hodnotil, ale na druhou stranu mě baví ta komunikace o muzice. Jinak si to vybral pestře, možná jsem tam čekal více nějaké „klasiky“, ale na druhou stranu jsem si poslechl věci nové, po kterých se určitě poohlédnu. Nejvíce se mi však líbila skladba od BIG BOSSE, potom HELHEIM a na DEATHCAMP PROJECT si také posvítím.

ALL