MĚLNICKÝ DENÍK

Autor: Petra Špitálská / 10. 10. 2014

Město nad Vltavou ovládnou
muzika, divadlo a magie

     Kralupy – Muzika, divadlo a magie budou provázet návštěvníky druhé Magické noci trubadúrů, kterou po dva roky dlouhé přestávce hostí kralupský kulturní dům Vltava. Podle Jindřicha Kohma z pořádajícího Bratrstva Luny, kde je známý pod přezdívkou R.X. Thámo, v sobotu 18. října vyvrcholí dva roky intenzivních příprav. „Koktejl programové konstelace bude jedinečný a těžko někdy zopakovatelný,“ říká.

Bez podpory kulturního domu Vltava i města a mnoha dalších nezištných spolupracovníků by podle něho Magická noc trubadúrů neměla naději. „Nabízely se sice různé varianty přenesení celého konceptu festivalu do Prahy, ale protože jsem kralupský patriot, hledal jsem cesty, jak mít i druhé dějství magické noci na domácí půdě,“ vysvětluje Jindřich Kohm.

Co se od té doby v uměleckém dění kolem tebe všechno odehrálo?

Za ty dva roky se toho událo opravdu hodně. Líbí se mi to časové dělení mezi dvěma Magickými nocemi. Když se budu držet výhradně Bratrstva Luny, tak pro nás bylo nesmírně prestižní pozvání od Petra Štěpána ze XIII. století na společný koncert do Polné u Jihlavy. Před mnoha lety jsem hltal videozáznamy s koncertem Třináctky v nádherném prostředí klubu, který je součástí zámeckého areálu. Jedinečným zážitkem byl i náš koncert na Basinfirefestu, kde nás publikum skvěle přijalo, stejně jako letos na Tolenstein festu v Dalečíně. Prakticky od vydání 2CD La Loba Ante Portas jsme pracovali na nové nahrávce Carpe Diem, která bude mít speciální křest na druhé noci trubadúrů. Nesmím opomenout ani vydání druhého čísla uměleckých novin Trubadúr.

Bratrstvo Luny přichází s novým albem Carpe Diem po necelých čtyřech letech.

…no to ano, a všichni se těšte! Kytarista Darkthep o albu prohlásil, že je barevné jako listí podzimu. Náš hudební producent Kobdzey zase, že má evropský zvuk. Jak je to u nás pravidlem, má také propracovaný grafický doprovod, booklet, ve kterém je ztvárněn fotopříběh, je nádherný, to prostě musíte vidět! O ledasčem napoví náš trailer k albu, který lze zhlédnout na youtube.

Samozřejmě! O tom je celá naše tvorba, o komunikaci s přidanou hodnotou. Pokud bych měl stručně vyjádřit celý složitý koncept projektu Carpe Diem, tak asi takto: Carpe Diem je sousloví, které na prahu našeho letopočtu použil antický básník Horatius v jedné ze svých básní. Jeho význam byl – naplň život, využij dne, protože budoucnost je velmi nejistá. Konzumní ataky společenského a civilizačního vývoje tento význam či myšlenku posunuli do roviny „ubavte se třeba k smrti, jen když na tom vydělá ten, kdo vábí.“ Carpe Diem je prezentováno jako žití naplno,vybízí k doteku luxusu, klidně na dluh, protože vize nejisté budoucnosti zůstává. Je to sobecká, tvrdě konzumní interpretace. A ta se stala základem konceptu našeho alba. Zrodili jsme nadnárodní korporaci Carpe Diem Corporation, která ovládla svět… Ale více do hloubky se dá jít při poslechu alba a vnímání jeho doprovodných atributů – bookletu, videoklipu …

Máte několik velmi zajímavých hostů.

To máme! Ale v tomto případě jsem se rozhodl chovat jinak, než velí tržní logika věci. Nebudu jejich jménem zviditelňovat náš projekt a uchovám překvapení, kterých je v našich životech tak málo, na neopakovatelný sobotní večer v Kralupech nad Vltavou. Všichni obrovskou měrou přispěli k jedinečnosti našeho nového alba, k podtržení poselství, které se snaží komunikovat.

Natáčeli jste videoklip s polskými filmaři na skladbu 451°Fahrenheita.

Byla to báječná spolupráce i zkušenost. Tento singl, jehož hudbu složil zpěvák Bratrstva Luny Matěj Xpíl Lipský – mimochodem držitel žánrového Anděla za rok 2009 se svým projektem Negative Face – je vydařenou vstupní branou do světa Carpe Diem Corporation. Natáčelo se na více lokalitách, třeba ve sklepích u Strahovského kláštera z 12. století, kam chodil popíjet víno Karel IV. Klip má velmi zneklidňující atmosféru i poselství. Musí shořet některé knihy, aby jiné mohly žít! Jestli mi nerozumíte, je zřejmě na čase sáhnout po skvělém románu Raye Bradburyho. A pak přemýšlet o současném stavu světa a viditelných i skrytých paralelách.

Čerstvě máš za sebou bakalářské státnice na žurnalistice.

Žurnalistika je mým velkým koníčkem už mnoho let. Ta formální stránka vysokoškolského vzdělávání mě nesmírně naplňuje. Před týdnem jsem už hupsnul do magisterského programu… Hrdý jsem zejména na svou bakalářskou práci, ve které jsem se zabýval tématem, jak se znakem vlka pracují textaři české populární hudby. Zkoumal jsem tu mainstreamovou větev nejprodávanějších českých interpretů za posledních dvacet let. Práci mi vedl kovaný odborník, sémiotik z Univerzity Karlovy PhDr. Otakar Šoltys, CSc. Nyní musím připravit publikování zhruba třetinové verze pro školní časopis.

To, že jsi členem redakční rady kralupského Zpravodaje a natáčíš pro místní televizi, souvisí s tím koníčkem?

Samozřejmě, mám zájem o žurnalistiku, zkvalitňování komunikace, komunikování nepovrchních věcí. Jsem takový Don Quijote, který se snaží dělat v dnešní době mnoho věcí jinak, než jsou trendy. Pro mě zpráva do médií se zavádějícím titulkem, s nádechem dezinformačního obsahu, provoněná vidinou zisku je…, no, jak to říct slušně, neakceptovatelná záležitost! Mým životním krédem je obsah citátu antického divadelníka Lucretia: Snažím se vkus lidu vychovávat, ne se nechat vláčet jeho nevkusem. Proto ty činnosti výše uvedené, proto umělecký projekt Bratrstvo Luny.

Vydáváš rovněž zvláštní noviny, které nesou jméno Trubadúr?

Ano, a to je právě to, o čem jsme mluvil před chvílí. Kdo dnes začne vydávat noviny s uměleckou ambicí, kde forma neválcuje obsah? Nemám nic proti digitalizaci, umožňuje neuvěřitelné věci, ale míra dobrovolného otročení lidí je větší, než je mi milé. V Promenádách chimér zpíváme: Blesky informací paradoxní smyčkou šibenic, brodíme se po krk v digitálních blatech, hračky korporací, plasty krotí chtíč. Trubadúr je umělecký projekt, který si získal už mnoho příznivců. Všem mohu doporučit zhlédnutí televizní reportáže o projektu na http://www.youtube.com/watch?v=xjxaESH1bTs. Součástí druhého čísla novin je třeba i popularizační článek o výsledcích mé výše zmíněné bakalářské práce. Noviny Trubadúr zasílám všem zájemcům pouze za poštovné. O noviny si mohou napsat na naši adresu bratrstvoluny@seznam.cz.

Čím vším bude výjimečná letošní Magická noc trubadúrů?

Petr Štěpán ze XIII. století tam exkluzivně – jen na této akci – zazpívá skladbu Bohové na strojích ze svého projektu Hindenburg. Bratrstvo Luny při speciální koncertní show představí své novinkové album Carpe Diem se třemi speciálními hosty. Slovenská legendární a excentrická Ĺahká Múza předvede magicky smyslný koncert ke svému třicátému výročí na scéně. Chybět nebude speciální polský host, dějová vystoupení Rytířů Fortuny, tématické taneční představení Krysař taneční skupiny Naděje na hudbu Petra Štěpána ze stejnojmenné divadelní hry. Součástí večera, kterým bude provázet renomovaný rockový publicista Petr Korál, bude i mrazivá foto výstava členů domácího Urbex teamu, kteří fotí opuštěná místa. Magická noc trubadúrů je pro fanoušky dark indie scény opravdu republikovou událostí. Přijede i mnoho prodejců tematického merche, šperků, hudby… Chybět nebude velkorysá nabídka nejrůznějších pochutin. Troufám si říct, že Magická noc trubadúrů, která proběhne pod patronací spisovatelů Jenny Nowak a Jaroslava Monte Kvasnici, je skutečně výjimečná a neopakovatelná.

A jak lze sehnat vstupenky na Magickou noc trubadúrů?

Běží celorepublikový online předprodej přes ticketstream.cz, vstupenky se prodávají také v pokladně kulturáku v Kralupech nad Vltavou. Nabádám hlavně místní, aby předprodej nepodcenili. Kapacita sálu je vzhledem k doprovodnému programu snížená, tak se může klidně stát, že vstupenky těsně před akcí už nebudou. Je cítit o takto výjimečně pojatou akci velký zájem, a je to i logické, protože navazujeme na první ročník Magické noci trubadúrů, který byl na rockové scéně hodnocen v superlativech.

Petra Špitálská