Lands of Kafka, golem or Elisabeth Bathory present their dark/goth music manifesto for the very first time!

Anthology “Dark Tunes from Czech and Slovak Caves” introduces the selection of the most interesting current projects from the dark heart of Europe. Download 25 tracks from Czech and Slovak artists for free.

„Ahoj a GRATULUJEME! Váš track byl porotou sedmi publicistů a hudebních nadšenců vybraný k tomu, aby reprezentoval československou temnou scénu na vůbec první Sanctuary.cz kompilaci! A vzhledem k tomu, že nám dorazilo téměř 60 skladeb, hodnotili jsme nezávisle na sobě a byli na výběr dost přísní.“ (zdroj: email od SANCTUARY)

Historický moment nadešel – račte si stáhnout výběr těch nejlepších tracků české a slovenské temné scény.
Budou i limitované fyzické nosiče a release party.

     Určitě znáte ten pocit, když pár let něco nosíte v hlavě, pak to několik měsíců dáváte dohromady a najednou to do sebe všechno zacvakne. A přesně k tomu dochází právě v tuhle minutu, ve 12:00 památného data 12. 12. 2017.  Právě teď vám totiž můžeme hrdě představit výsledek kolektivního snažení – historicky vůbec první (pokud je nám známo) kompilaci mapující českou a slovenskou temnou scénu, výběrovku „Sanctuary.cz presents: Dark Tunes from Czech & Slovak Caves“. Zmíněná hrdost není až tak spojená s tím, že jsme tenhle nápad dotlačili k realizaci, ale hlavně na to, jak výsledek zní a kolik fakt kvalitní muziky v Čechách a na Slovensku v rámci scény vzniká. To nám dělá velkou radost. Navíc (jak jsme zjistili) tuzemská scéna pokrývá snad všechny žánry aktuálně spadající pod gotickou subkulturu – od klasického post punku, gothic rocku, deathrocku a dark wave přes synthpop, coldwave a temnou elektroniku až k dark ambientu, dokonce až k neofolku nebo witch house. Ano, čtete dobře.

Energická mladá krev i ostřílení umělci

    Věc, která nás při sestavování kompilace upřímně překvapila, byl počet projektů, které odpověděly na naši výzvu. Fakt jsme nečekali, že se ozve skoro 60 (!) českých a slovenských umělců. I pro porotu sedmi na sobě nezávisle hodnotících publicistů bylo těžké vybrat jen 25 skladeb (víc jsme jich s ohledem na posluchače dávat nechtěli). Dalším příjemným překvapením pro nás byla účast nejen zavedených jmen scény jako Tábor Radosti, The Last Days of Jesus, Lahká Múza, Terminal State nebo legendární XIII. století (zde v podobě hosta Bratrstva Luny), která leckdy přispěchala s dosud nepublikovanými bonbónky, vydanými exkluzivně na „Dark Tunes“, ale velké spousty nováčků, kteří vůbec poprvé opustili zatuchlé sklepy a zkušebny a vyšli s netopýří kůží na trh. A znějí super! Ačkoliv se téhle scéně aktivně věnujeme už 13 let, bez mučení přiznáváme, že z pětadvaceti kapel, které uslyšíte na kompilaci, jsme zhruba o třetině jmen neměli do této chvíle tušení.  A přitom si to rozhodně zaslouží. To byl ostatně jeden z cílů kompilace – poňouknout zavedené umělce k nové tvorbě a novým dát prostor a důvod se prezentovat.   (zdroj: SANCTUARY, Ezechiel)