RECENZE – XIII. STOLETÍ „INTACTO“
R.U.M. zine
autor: R.X.Thámo
JAK HYPNOTIZÉR CHTĚL!
XIII.STOLETÍ – Intacto (CD-2016, Warner Music) / 15. 2. 2016
Jaké to je, žít ve stínu, a přesto na výsluní? Letité personální lapálie, cval spřežení vedený Chronem ani brutální nástup digitální nadvlády legendu gotického rocku XIII. STOLETÍ na lopatky nepoložily. Přesto z větrných kopců Vysočiny po několik let prosakovaly do světa zvěsti, že se DOGMA (2009) již svého studiového následovníka nedočká. Široká základna vyznavačů oduševnělé tvorby Třináctky však nestrádala. Téměř sedmiletý interval DOGMA–INTACTO vyplnilo několik úžasných tvůrčích počinů pod taktovkou ambasadora „shelleyovského kontinua“ Petra Štěpána. V roce 2010 bylo odhaleno druhé „Tajemství gotických archivů“ prostřednictvím alba NOCTURNO – živého záznamu z koncertu v pražském Futurum Music Baru v roce 2003.
O rok později dopadly kapky krve na vymazlenou dvoucédečkovou edici RITUAL plnou bonusových lahůdek, vydanou u příležitosti dvacátých narozenin kapely! Jako blesk z čistého nebe se na trhu objevil další živák, LIVE IN BERLIN (2012) – záznam vystoupení kapely z legendárního německého klubu SO36, ležícího na souřadnicích západního Berlína. Koncert XIII. STOLETÍ na prknech klubu s hrdou punkovou minulostí se prorýsoval do cédéčka jako pečeť osudového odkazu. O rok odložený dar k poctě intenzivně prožitého půlstoletí hudebníka, skladatele a textaře Petra Štěpána, trojcédéčkový komplet HORIZONT UDÁLOSTI, oblažil srdce dekadentních fajnšmekrů v symbolickém roce 2013. Petr Štěpán stál po boku kritiky velebeného „shakespearologa“ Martina Hilského jako spoluautor divadelních inscenací (DISK 2 – Divadelní a scénická hudba), namíchal emotivně invazivní projekt HINDENBURG uvedený hypnotizujícím opusem BOHOVÉ NA STROJÍCH (DISK 3 – Projekt „Hindenburg“) a politoval Fausta v novinkové stejnojmenné skladbě, jež uvedla best of „one man show“ s iniciály PŠ (DISK 1 – Horizont události). Vážení nepovrchní čtenáři, pro které tuto nezvykle pojatou recenzi novinkového studiového alba Třináctky sepisuji, jistě chápete, že je třeba vložit do mozaiky pochopení další drahokamy. Prvním budiž kniha básní, textů a povídek, nazvaná lapidárně ZPOVĚDNICE (2010), ve které autor Petr Štěpán do morku kostí dostál příslibu jména titulu. Motto knihy zní: „Je něco horšího než Ďábel v nás, je to Ďábel v těch druhých.“ A znamením pro hloubavé budiž fakt, že na straně 117 rozevřel svá temně černá křídla HAVRAN – text básně, který ve stejnojmenné písni svým mrazivým letem půlí novinkové poselství alba INTACTO! Rok niterního elixíru míchaného i v Kreuzbergu katapultoval do světa v knižní podobě vydané filozofické zamyšlení o krizi existence člověka na Zemi a nástupu Nového světového řádu! Kniha NOVÝ VĚK TEMNOTY (2013) byla uvedena autorským mottem: „Za tuhle knihu mě nebudete mít rádi.“ Cítíte, jak to všechno do sebe zapadá jako ozubená kola v Metropolis? Sedm zmíněných intervalových let bylo rovněž proloženo úžasnými domácími i několika zahraničními koncerty XIII. STOLETÍ, ale také zastřešeno klenbou srdečního odkazu s pevnými základy! Dovolím si být punkově výstřední a sémioticky nekorektní, protože celý ten postmoderní chaos o ničem jiném není: ty základy nesou pečeť Svaté Trojice H + N + F! „Antikomoušké“ Evangelium zhmotnil Petr Štěpán do úžasné autentické knihy HRDINOVÉ NOVÉ FRONTY – „Příběh punkové legendy“ (v těchto dnech je v prodeji její druhé vydání, první bylo záhy po vydání rozebráno) a dalšího trojcédéčkového kompletu TO SVĚT SE POSRAL (2015) u příležitosti 30. výroční vzniku kapely! Toto vše skalní, oddaný a napojený fanoušek vnímal a oceňoval! Zároveň si to užíval, ale přesto v koutku duše trochu drze cítil, že tady přece jenom ještě něco chybí – souřadnice roku 2016 naznačovaly oslavu čtvrtstoletí XIII. STOLETÍ na scéně a dvacet let od vydání magického alba WEREWOLF!
A oproti očekávání, proklamacím a logice nevyhnutelnosti šelma na Mistrově rameni zařvala! Ta intenzita zvolání zvedla karpatský vítr, hradby Iglau vydrolily kilogramy písku a v katakombách pod městem se něco magického hnulo. Vlkodlak nejen zavyl na krvavou Lunu, ON se urval ze řetězu. Vulkán emocí byl probuzen! Vzpomenete si na otázku vyslovenou v úvodu? Jaké to je, žít ve stínu, a přesto na výsluní? Uvědomte si jednu věc: tu kontinuitu tvorby, to tesání schodů k piedestalu Faustova zvolání. Toho Fausta, který nikomu nepodepsal a nese si cejch poznání hrdě na svých ramenou! INTACTO mohlo přijít jen jako logické vyústění všeho výše zmíněného! Kdo se nespokojí s klipovitým přijímáním světa, kdo chce zkrátka víc, ten hledá. A kdo hledá, zřejmě dokázal dočíst až sem! Španělský film INTACTO jako jeden z mnoha inspiračních impulzů novinkového fatalistického alba XIII. STOLETÍ vypráví o nedotknutelnosti osudu do chvíle, dokud se štěstí nestane příčinou jeho pádu. Celé album Třináctky disponuje ostřím toledského nože. Nenechá vás vydechnout. Je poetické, intimní, naléhavé. Všechny realizované projekty v intervalu DOGMA–INTACTO jako by básníkovi uvolnily ruce. Klíčovým bodem Petrovy tvorby se zdá být i jeho jasné vyslovení k budoucímu směřování světa, které přes METROPOLIS a VENDETTU dokráčelo až k NOVÉMU VĚKU TEMNOTY! Najednou jako by zůstal volný prostor k intimní zpovědi, kterým navázal na knižní ZPOVĚDNICI. A zde si dovoluji tvrdit, že takto na dotek svého nitra nás Petr Štěpán ještě nikdy nepustil. Cestu do duše sice kryjí metafory, ale jsou jemné a průhledné jako hedvábné šaty šimrající tělo milované ženy! Tím nechci tvrdit, že lze celé symbolické komunikaci rozumět, ono to bez znalosti knih, filmů a uměleckých podnětů velebených autorem ani nejde. Ale kdo sleduje cestu punkového rebela, ví, kam glosou o nebývalém odhalení mířím. Fascinují mě umělecká díla, která v interakci s příjemcem stále nabízejí nové emoční variace pro jejich přijetí. A INTACTO se k těmto dílům zařadilo! Hodnotné věci jako by se dnes stávaly přepychem v čase instantní nadprodukce a sílící digitální demence.
XIII. STOLETÍ se nepodbízí, ono vkus lidu vychovává a toho, kdo přijme pozvání na cestu, nesmírně obohatí! Petr nám v hymnickém otvíráku alba naznačuje, že se vydává na symbolickou cestu, ze které už není návratu, neb skepse ze životní pouti je logickým rozevřením nůžek krajnosti mezi punkovou rebelií a systémem založeným na propagandě a manipulacích! „Bez návratu má je cesta impériem snů,“ zpívá Petr v pilotním albovém singlu. Druhá píseň ČERNÁ VĚŽ je hitem, který musí znít na koncertech! Cítím, jako by se NEVĚSTA TEMNOT spojila s „REZIDENTEM EVIL! Podobné variace mně pocitově naskakují i u dalších skladeb, jako by autor reflektoval celé čtvrtstoletí kapely. Nemyslím, že by se vykrádal či vědomě opakoval, spíš osvědčené postupy a zvuky obléká do nových kontextů. A to je fascinující! Posluchač si nevydechne, protože bouřkou protkaná PHOBIA NOCTURNA, druhý singl projektu INTACTO, nechává tuhnout krev v žilách. O skladbě HAVRAN jsem vám již něco naznačil, ale vězte, že tato kompozice nesoucí se v atmosféře alba WEREWOLF je tak mrazivým opusem, že při poslechu zůstanete přikovaní jako bájný Prometheus! NEBE POD BERLÍNEM je úžasným důkazem, jak mistrně jsou na albu využívány ruchy. Traffic jam ulice se startujícím letadlem slouží jako hold místu, kde mimo jiné „Bowie své písně psal“. U HORROR MONSTERS budu mít jedinou výhradu k textové složce, jinak je jasné, že se tento flák, u něhož cítím křížence MYSTERY ANY a VENDETTY, stane emočním vulkánem živé produkce. NOCTURAMA se „španělkou“, stejně jako v songu HAVRAN, žene slzy do očí! „Zaplať pán Bůh za ta rána, co pro mě ještě jsou!“ Čekali byste někdy takový verš z adresy v Iglau? Přiznám se bez mučení, já tedy ne, včetně otázky: „Zda před křížem pokleknout teď mám?“ Smekám i za minimalistický grafic art a cover design. Tonda Urbánek svou kresbou na návrh jihlavského lídra dokonale propojil umělecké roviny krví podepsaného díla. I mistr zvuku a masteringu Miloslav „Míla“ Sládek odvedl dle mě fantastickou práci. Jedním dechem dodávám, že album je mým niterním průvodcem, hledám v něm a nalézám! Rovněž už dnes vím, jak jsem za něj vděčný. Nejen Petru Štěpánovi a jeho smečce, ale i Vladimíru Kočandrlemu, že si vzal na triko jeho vydání! A na nás všech, spřízněných duších, je, abychom si koupili originál a přišli na koncerty (nejbližší známý je 16. 4. v pražské AKROPOLI), kde snad většina úžasných novinkových skladeb bude interpretována. Neb jiná forma srdečního poděkování neexistuje. A věřte, že to všechno dopadlo tak, jak Hypnotizér z Vysočiny chtěl!
INTACTO se tváří jako Testament, i když v tomto případě budu věřit, že to je jen jeho první dějství a že v SLZÁCH PŘÍŠTÍCH DNŮ (závěrečná skladba) nebudou ještě dlouho utopeny naše veškeré další naděje! Ještě jsme svobodní, alespoň do té míry, že si můžeme přát věci podle naší vůle, a tak si přeji, když hvězdy padají, aby tady s námi XIII. STOLETÍ bylo ještě dlouhý čas. I v kontextu s odchodem Davida Bowieho a sedm let starým epitafním PROKLETÍM DOMU SLUNEČNIC se ale nemůžu zbavit dojmu, že „je nám máváno na rozloučenou“!
Na tuto emoční recenzi naváže bohatý materiál věnovaný čtvrtstoletí kapely XIII. STOLETÍ s akcentem k bratrům Štěpánům, který vyjde v třetím čísle uměleckých tištěných novin TRUBADÚR (vycházejí koncem května 2016). TRUBADÚR je uměleckým manifestem dark indie festivalu Magická noc trubadúrů III., která se odehraje za headlinerovství XIII. STOLETÍ v Kralupech nad Vltavou 12. 11. 2016! Bratři Štěpánové budou mít na festivalu i další – pro mnohé velmi překvapivé – role! (noviny TRUBADÚR 3 si lze objednat pouze za poštovné na emailu bratrstvoluny@seznam.cz)
XIII. STOLETÍ – INTACTO (2016)
Pavel Štěpán – bicí nástroje, perkuse
Jindřich „Henry“ Dostál – basová kytara
Kateřina Kameníková – klávesové nástroje
Petr Štěpán – zpěv, sbory, elektrické kytary, akustická kytara (5, 8), klavír (9)
Tracklist:
1. Intacto
2. Hodina stínů
3. Černá věž
4. Phobia nocturna
5. Havran
6. Nebe pod Berlínem
7. Horror Monsters
8. Nocturama
9. V slzách příštích dnů
foto kříže: Lenka Schreiberová
R.X.Thámo