RECENZE  – DECADE

TRUBADÚR IV.

autor: Blackmoon

Derniéra Černé Luny

TRUBADÚR IV. / 2019

BRATRSTVO LUNY

Decade – Gotická duše 2006–2016
LunArt Music 29:45 / 45:00

Neuchopitelnost času spočívá mimo jiné i v tom, jak v jeho toku prožíváme rozličné situace a události, hodnotíme sami sebe i druhé anebo vnímáme umělecká díla nejrůznějšího druhu. Je mnoho kapel, které se ke svým začátkům, jež často s jejich soudobou tvorbou pramálo korespondují, z nejrůznějších důvodů nechtějí hlásit, já ovšem takový přístup nechápu… a ani neuznávám. Proč by se vlastně kdokoli měl stydět za své kořeny, za to, s čím začínal, za své první nesmělé pokusy, jak svému okolí dát vědět o tom, že je, že něco podniká, že pod vlivem vnitřního přetlaku zplodil něco, čím se chce pokusit oslovit ostatní a dát světu najevo, že „jsem tu i já“? To je mi rozhodně mnohem sympatičtější, když kapela po letech znovu vydá svůj debut či demo. Jenomže zase strašně záleží na tom, z jakého důvodu se tak stane a jak se k tomu kdo postaví. Těch možností je opravdu mnoho. Osobně mám nejradši tu, kdy kapela vyslyší zoufalé volání fanoušků po (ať už z jakéhokoli důvodu) nesehnatelném klenotu a zosnuje vyšperkovanou reedici, která však plně ctí původní obal i hudební náplň bez jakýchkoli bonusů či překopávek. Už méně nadšený jsem obvykle z počinů, kdy kapela buď zcela přehraje, anebo zásadně zremixuje svůj starý materiál, čímž obvykle zcela pohřbí jeho původní kouzlo, a navíc vše dorazí úplně jinou grafikou. I v tomto směru však existují výjimky. A jednou z nich je i BRATRSTVO LUNY, které se rozhodlo oslavit své první desetiletí existence originálním nápadem, jímž ukojilo hlad věrných fanoušků po dávno vyprodaném demu Gotická duše a zároveň potěšilo ty, kteří si ony staré „fláky“ rádi poslechnou v novém, současném zvukovém hávu a zahrané s radikálně jinou muzikantskou zručností. A když se k tomu v tomto případě přidá i nějaký ten smysluplný bonus a vše se podpoří nádhernou grafikou a výživným, výpravným a informativně natlakovaným bookletem, držíte v ruce úžasný sběratelský artefakt.

Přesně v tomto duchu se nese výroční dvojdigipak BRATRSTVA LUNY, výmluvně nazvaný Decade – Gotická duše 2006–2016. Je tomu již tři roky, co jsem měl možnost se na tomto výtvoru podílet jakožto jazykový korektor a přispět do jeho bookletu i jakousi minirecenzí na velmi povedenou překopávku skladby „Pochod hrdinů“ od jihlavské legendy HRDINOVÉ NOVÉ FRONTY, zkultovnělé pod klasicky punkovou zkratkou HNF, jež byla zjevně největším překvapením a zároveň trhákem tohoto počinu. Všichni fanoušci Bratrstva a skalní čtenáři Trubadúra podrobnou náplň tohoto dvoj-CD již dávno notoricky znají, nemusím proto tento svůj příspěvek směrovat křížovou cestou klasické recenze, která by měla přinést co nejvýstižnější posudek daného nosiče, ale mohu se svobodně pustit po hedvábné stezce ryze osobního, těžce subjektivního pohledu na toto dílo a vylít si srdce a vybít emoce nad jeho celkovým obsahem.

„Album Decade je pro mě především úžasný artefakt. Skutečně takhle do detailu dotažený, vymazlený dvojdigipak se dnes už hned tak nevidí a pro všechny sběratele je to krásný kousek do sbírky.“ To je přesná citace mého výroku ve více než hodinovém dokumentu Magická noc trubadúrů 3 a tím je v podstatě řečeno vše. Už jen samotná grafická úprava nosiče je více než parádní a po všech stránkách dokazuje zatvrzelý R. X. Thámův perfekcionismus. Nejen přední i zadní část obalu, ale i celý výživný booklet se topí v krásné, mnou zbožňované lazurové modři, „rodové“ to barvě tetraamminměďnatého komplexu (ohlédnu-li se za svou chemickou minulostí), což samo o sobě nahrávce dodává podmanivé kouzlo tajemné pouti v područí půlnoční romantiky. Především jde ale o velmi záslužný počin ze strany kapely směrem ke svým věrným fanouškům, jelikož původní CD-R verze Gotické duše je už delší dobu nesehnatelným artiklem, takže se tímto hladové krky povedlo nasytit. Ale protože se jedná o symbolický milník uzavírající první dekádu existence BRATRSTVA LUNY, rozhodla se kapela pro velmi sympatický tah představit dnes již klasické písně v novém hávu. I když ono se vlastně ve všech případech o tak úplně nové zpracování nejedná, protože např. skladby „Bratrstvo Luny“ a „Nomen Rosae“ byly převzaty ze singlu Nomen Rosae (čímž ale soubor opět zabodoval, jelikož tímto tahem možná nechtěně vyřešil problém i těm, kteří výše jmenovaný singl už také marně sháněli) a „Fantasmagorie“ se pro změnu do modré růže převtělila z druhého singlu Signum Diabolicum, který byl jak známo součástí skvostného digibooku vlčího alba La Loba Ante Portas. A nebylo by to BRATRSTVO LUNY, kdyby nepřišlo i s nějakým tím esem navrch. Dvě zcela nové skladby „Největší z pierotů“ a „Valkýry se bojí“ zcela nepochybně potěšily nejedno Bratrstvu oddané srdce, ale myslím, že skutečnými trumfy taženými z rukávu jsou na druhém CD remake písně „Vampyrismus psýché“ s lídrem XIII. STOLETÍ Petrem Štěpánem za mikrofonem a předělávka punkové pecky „Pochod hrdinů“ od legendárních HRDINŮ NOVÉ FRONTY z inovativní dílny BRATRSTVA LUNY. V prvním případě se Bratrstvu povedlo něco, co doposud nikomu jinému, neboť získat pro svou autorskou nahrávku originální Petrův hlas – to tady skutečně ještě nebylo! Vcelku logickým završením pak bylo z jistého pohledu docela troufalé, ba možná skoro až drzé překopání „Pochodu hrdinů“ k obrazu svému – a to dokonce tak, že konečná verze poslala do kolen i samotné bratry Štěpány.

Suma sumárum je tedy Decade – Gotická duše 2006–2016 velmi vkusným, podnětným a v jistém směru i převratným završením desetileté pouti BRATRSTVA LUNY pod gothicrockovým úplňkem osvětleným hudebním nebem.

BLACKMOON