DEKADENTE MORFIN

Autor: Bob Lučan / 26. 11. 2016

Rozhovor s R.X.Thámem – Noc trubadúrů 3

     To, že Gothic Rock žije i na Tuzemské scéně nám dokazuje i třetí pokračování Magická noc Trubadůru, kterým si jeho hlavní organizátor R.X.Thámo splnil svůj sen. O tom ,jak to v Kralupech o magické noci probíhalo už více Thámo samotný.

Jak dlouho trvalo takový, velký projekt jakým Magická noc Trubadůrů bezesporu je zorganizovat.Můžeš nám přiblížit přípravy kolem toho?…

Ave Bobe tobě i všem čtenářům tvých mediálních platforem!;-) Je to rok a půl práce. Šel jsem do toho již potřetí, festival má nebo spíš měl, dvouletou periodicitu a u všech třech ročníků to bylo podobné. Na začátku se ti v hlavě rodí dramaturgický plán, pak začínáš řešit všechny ty materiální a byrokratické souvislosti, aby si tu vizi uvedl v život!  Vložení energie do celého projektu je obrovské, ale stejně mocná je pak i zpětná vazba spokojených vystupujících a fanoušků. Letos si mohu dovolit říct, že většinou nadšených! Magická noc trubadúrů 3 se po programové i emoční stránce vydařila na výbornou! Jsem přesvědčený, že završení Magické trilogie zůstane v srdcích mnohých návštěvníků po hodně dlouhý čas.

Byl jsi s výsledkem třetí magické noci spokojený? Od XIII Století Zazněla i dvacet let stará skladba Transylvanian Werewolf + smyčce splnilo to očekávání publika? Osobně tu skladbu mám hodně rád…

Byl jsem nadšený z výkonů a nasazení všech vystupujících. A to nejen kapel, ale i divadelníků, tanečnic, moderátora Petra Korála i kluků z Urbex teamu, kteří všichni přispěli k vytvoření neopakovatelné magické aury. Nad všechny musím vyzvednout bratry Štěpány, kteří se představili v mnoha rolích: Pavel hrál divadlo, křtil naše nové album. Spolu s Petrem byl i účastníkem více než hodinové moderované besedy se skalními fanoušky Třináctky. Petr si pak doslova vychutnal výpravnou choreografii taneční skupiny Naděje na sestřih skladeb z dvacet let starého alba Werewolf, aby následně exceloval ve zcela speciálně pojatém koncertním setu XIII. století. Avizovaným vrcholem večera byl kultovní Werewolf s houslemi a violoncellem. Publikum si tento festivalové super bonus neskutečně vychutnalo, vždyť Werewolf nebyl živě hrán od roku 1998. Petr Štěpán všechny přítomné šokoval, když v rámci přídavků pronesl, „Když už tu máme ty naše hosty, co říkáte, tak si toho Werewolfa dáme ještě jednou“. Hlasy z kapely mě potvrdily, že to bylo jeho spontánní rozhodnutí, že to nebylo v plánu. Někdy po třetí hodině ranní, když Petr odjížděl na hotel jsme se při loučení objali a Mistr s uspokojivým výrazem ve tváři pronesl: „Tak Thámo, Werewolf se vrací do katakomb!“. Již jsme sestříhali videoklip (ZDE), takže kdo má Werewolfa rád, nechť se alespoň zprostředkovaně dotkne emocí, které v Kralupech nad Vltavou před pár dny vyvolal.

Všiml jsem si, že sál sice nebyl zcela zaplněný, ale atmosféra Kralupské noci byla i tak krásná?

Upřímně, čekal jsem větší návštěvu. To je jediný takový škraloup celého konání. V dnešní době není přes tři sta fanoušků špatná návštěva. Bylo zde asi dalších cca sto hostů a přes sto vystupujících. Ale akce byla finančně dimenzovaná na větší počet, a ukázalo se, že v takto velkoryse pojatém podání – velké pódium, světla, dekorace, bonusový program, televizní štáb … již není nikdy opakovatelná. Takto velkým produkcím zazvonil dovršením třetího ročníku konec. Kdyby přišlo o dvě stovky platících diváků víc, mohlo být dost věcí jinak… Ale je to realita a je potřeba ji vzít na vědomí. Jasně, ta atmosféra byla fantastická. Dokonce celé vyústění festivalu vedlo k cela nečekanému vyvrcholení. Nebudu tady prozrazovat víc. Kdo bude mít zájem, uvidí to ve velkoryse pojatém televizním dokumentu, který ponese jméno „Slyšte, jak nám děti noci hrají.“

Máš nějaké plány v souvislostí s další hudbou Bratrstva Luny?

Samozřejmě, to je jasný! Součástí těch plánů je i současnost. Na Magické noci trubadúrů 3 došlo k symbolickému završení bratrské dekády – tedy desetiletí! Myslím, že jsme k tomuto krásnému milníku přistoupili, tak jak je naším zvykem, zcela netradičně. Naše bilanční album obsahuje dva CD nosiče. První je nazvaný „Rudá růže“ a přináší autentický přepis našeho debutového dema Gotická duše, který v roce 2007 vyšel jen na páleném CD. Druhý disk je pojmenovaný „Modrá růže“ a posluchači na něm najdou novou podobu celého dema Gotická duše, písně jsou nahrané v nových aranžích v plném nástrojovém obsazení. Navíc zde jsou i speciální DECADE BONUSY, které tvoří: dvě nové autorské písně Bratrstva Luny (Největší z pierotů a Valkýry se bojí), cover punkové legendy HNF „Pochod hrdinů“ a zcela unikátním bonusem je Petrem Štěpánem, coby speciálním hostem projektu, nazpívaná naše autorské píseň „Vampyrismus psýché“ z profesionálního debutu Goethit (2009). Všechno toto najdou fanoušci v exkluzivním digipacku s parciálním potiskem, speciálním laminem a hlavně s do detailů promyšlenou autorskou grafikou. Již první ohlasy nás nesmírně těší, je to zkrátka mazec – zhmotněný skvost našeho narozeninového jubilea. A nutno dodat, že Pavel Štěpán se zhostil na Magické noci kmotrovské úlohy s takovým šarmem (ZDE), až nás to dojalo!

Je to už dlouhou dobu co jsem ti naposled kladl otázky na recenze co jsem psal se, ale jistě pamatuješ. Mělo to pro Tebe tenkrát nějaký vliv?

Samozřejmě. Zrod našeho virtuálního přátelství si dobře pamatuji. Postupně jsme se dostali až k tomu, že se tvé příspěvky objevily ve dvou číslech gothic rockových novin TRUBADÚR (2012 a 2014), které vydávám jako manifest Magické noci trubadúrů. Píšeme si, občas si zavoláme a každý den se potkáváme prostřednictvím sociálních sítí! Tak nějak si už patříme, a asi by jeden druhému chyběl, kdyby se po jeho mohykánsko – kichotské činnosti slehla zem … vytrvejme tedy, Bobe, na našich cestách a i nadále se obohacujme klábosením o naší srdeční lásce – autentické hudební tvorbě a různých formách umění!

Víš, že Gothic Rock stále žije? Teď mě došlo, že ty jsi vlastně kdysi asi kolem roku 2007 dělal rozhovor i semnou. Vzkázal by si něco čtenářům DekadenteMorfin…

Jasně Bobe. To souvisí s mými zájmy, hlavně s žurnalistikou a láskou k médiím. Již od počátku vzniku beru platformu Bratrstva Luny jako šířeji otevřený komunikační projekt. Verbální a symbolická poselství nešíříme jen prostřednictvím písňové tvorby, pomocí coverů a bookletů alb, částečně divadelně pojatých koncertních vystoupení, ale i pomocí novin Trubadúr 3, festivalu Magická noc trubadúrů – besedami se spisovateli, hudebníky, kteří mají co říct a také dalšími osobnostmi scény! Proto jsem dělal i s tebou, člověkem, který má co říct k dění na scéně, který je její součástí, a to celou duší i srdcem, rozhovor, aby se  lidé, čtenáři tvých zinů a fór, na tebe podívali i z jiného úhlu. Myslím, že se nám to tehdy docela povedlo. No a samozřejmě nezapomenu na tvou recenzi na naše demo Gotická duše. V době jejího uveřejnění jsem zrovna slavil narozeniny, otevřel si láhev vína a doslova zíral do počítače na ten emoční gejzír, který v tobě naše demo zažehlo. Moc mě to tenkrát potěšilo. Mohu ti prozradit, že dvě citace z této, dnes již legendární recenze, jsou uvedeny v bookletu alba „DECADE – Gotická duše 2006-2016“. Věřím, že tě potěší ta společnost dalších citovaných: Jenny Nowak; Petr Korál; Ezechiel; Herdron; Panda či Johan. A vzkaz čtenářům? Milujte a braňte svobodu (dnes to jde více vlastní moudrostí než zbraní), čtěte skvělé knihy, užívejte si radostné chvíle s oblíbenou hudbou, nebuďte sobečtí ke svým životním partnerům ani k celému světu! Nenechte v sobě spát vlčí duši a najděte si svůj životní prostor s dekadentní pečetí, který bude znásobovat to dobré ve vás!