R.U.M. ZINE

Autor: All /  2. 11. 2016

R.X. Thámo (BRATRSTVO LUNY):
Magická noc trubadúrů 3

     Před třetím dílem Magické noci trubadúrů jsem se sešel s hlavním organizátorem R.X. Thámem (BRATRSTVO LUNY), jenž mi prozradil následující…

Mohl bys na úvod shrnout dva předchozí ročníky? Co se z tvého úhlu pohledu povedlo, a kde vidíš případné rezervy?
Magická noc trubadúrů byla pro mě vizí od roku 2010. Jsem schopný to datovat, neboť to přímo souvisí s prvním koncertem BRATRSTVA LUNY v pražském Futurum music baru. Tady se odehrál dějinný mezník – původně studiový projekt se ukázal jako schopný koncertní prezentace. Koncert se povedl, bavil diváky i vystupující, takže jsem začal přemýšlet, jakým směrem věci posouvat dál. Od začátku mi bylo jasné, že BRATRSTVO LUNY nebude nikdy klasickou koncertní kapelou. K naší živé prezentaci protkané divadelními prvky potřebujeme nadstandartní zázemí – větší pódium, světelný park, kulisy …a publikum, které to, co nabízíme, zajímá – nezajímají nás tedy žádné multižánrové chlastací estrády! V tomto kontextu se mi v hlavě zrodila myšlenka na samostatný festival v našem rodném městě, který by nabídl něco, co není v tuzemsku pro fanoušky dark indie scény k mání. Stejně jako to říkám při tvorbě našich nahrávek, i pro festival platí, že se ho snažím připravit tak, abych z něho mohl být jako potenciální návštěvník nadšený. A toto se při premiéře podařilo (2012) a druhý ročník to potvrdil (2014). Jasně, že rezervy ve formě nedomyšlených věcí v produkční části existují. Člověk se nejlépe učí z chyb a zkušeností, takže na dvojce věci „za oponou“ šlapaly podstatně lépe než při premiéře. Pro završení trilogie formuji produkční team tak, aby to šlo ještě lépe, a jsem přesvědčený, že to dáme!

Máš nějakou zpětnou vazbu o tom, kterak Magickou noc vnímá veřejnost v Kralupech? Dokázala akce přilákat i lidi, kteří jsou trochu „mimo obraz“, jak se říká?
Veřejnost je abstraktní pojem, nejde kvantifikovat něco jako její názor na Magickou noc. Mnoho lidí ten festival baví a berou ho za svůj. Vždyť jen fakt, že mezi účinkujícími a lidmi zajišťujícími celé magické dění, je vždy minimálně okolo padesáti Kralupáků. To je skvělé! No a pak jsou ti, kterým je to celé fuk, některým ta produkce dokonce vadí. Ale to je všechno normální. K podobně velkoryse pojaté akci patří i to, že tam zabloudí pár lidí jen ze zvědavosti, ale to ještě neznamená, že se jim ta atmosféra a produkce nemusí líbit.

Neleze ti trochu na nervy, když se musíš neustále pokoušet o jakousi osvětu a nabízet festival v podstatě i těm lidem, kteří když přijdou, tak to bude jen ze zvědavosti? Oceňuješ i toto?
Samozřejmě že oceňuji. Vím, jak to myslíš, v tom základním smyslu slova, ale je přece moc fajn, když v někom vykvete zvědavost a nechá se zvábit vlčím vytím či voláním prokletých básníků, myšleno s nadsázkou. Znám mnoho lidí, které ta zvědavost, reakce na nabídnuté podněty přivedla k BRATRSTVU LUNY, ke XIII. STOLETÍ i na Magickou noc trubadúrů a věz, že jsou za to dokonce i vděční.

Když se řekne festival, hudební fanoušek si představí především každoroční slezinu. Magická noc je ovšem opakována jednou za dva roky. Co by se všechno muselo stát, aby se z akce stal opravdový festival?
Jsou festivaly a festivaly. Ty festivaly první pojaté čistě komerčně, orientované na zisk, vyřazuji z odpovědi, neboť to není má cesta. Ty druhé dělané pro obsah, srdcem, organizované nadšenci na hraně šílenství a odevzdání se věci, tak ty mě zajímají. Úplně nevím, co si představuješ pod termínem „opravdový festival“. Magická noc se koná s dvouletou periodicitou a de facto jsem každý její ročník vnímal jako ten poslední. Letošní třetí dějství je nefalšovaným uzavřením velké gothic-rockové trilogie s uměleckým přesahem. Letošní ročník považuji za zázrak, dar a výjimečnou příležitost pro fanoušky, kteří nevyznávají tu šablonovitost oněch festivalů „bez duše“. Kdo prožil noc trubadúrů jedna nebo dvě, ví, o čem mluvím, tedy ta magická nálada je vykouzlena v součinnosti všech lidí, kteří se sejdou za účelem nasycení duše.

Všechno máš ve své režii jenom ty sám… Nepřemýšlel jsi třeba o tom, že by ses o organizaci s někým podělil?
Dělím se, to bych sám nikdy nemohl dát. Ale nesu na svých bedrech největší díl zodpovědnosti a toho kichotského šílenství dramaturga snílka! Na jednu stranu jsem moc rád, že ještě mezi námi žijí nezištní lidé, kteří sami nabídnou pomocnou ruku k dílu, ve kterém vidí něco výjimečného, ale spočítáš je na prstech jedné ruky. Na rovinu a bez obalu: bez lidí, kteří mě neuvěřitelně podrželi a pomohli mi, by žádná magická trojka nebyla! O samotné organizátorství se dost důležitě dělím s Kulturním a společenským střediskem Vltava, bez něhož by realizace festivalu byla nemyslitelná. O dluhy se samozřejmě se mnou nikdo dělit nebude, pan velký inkvizitor-exekutor v případě propadáku akce bude klepat na mé dveře… Věřím, že vše je připraveno a promyšleno tak, aby se náklady pokryly. Vždy je alfou a omegou předprodej vstupenek. Lidé si moc neuvědomují, že když si včas zakoupí vstupenku, tak tím zvyšují možnosti pořadatelů, tu akci ještě zkvalitnit nebo řekněme „vytunit“. U podobně postavených produkcí, kde záleží na každém detailu a vyznění, jsou „klouzavé rozpočty“, které když se podaří naplnit, uvolňují prostředky k realizaci dalších nápadů.

Další otázkou mířím ke komentářům, které často zaznívají. Co je důvodem toho, že se line-upy všech tří ročníků odlišují jen nepatrně? Nebojíš se toho, že lidé zkrátka nepřijdou na to, co už jednou či dvakrát dostali? Zkus definovat, v čem bude třetí díl Magické noci odlišnější a lákavější?
Tady bych šel do polemiky, i když ti Alle za tuto otázku děkuji. Skutečně nejsi sám, snesla se na mě už z více stran. Musím však konstatovat, že její formulaci je schopen vytvořit pouze povrchní pozorovatel, ten, který jen rychločtením přejede line-up na plakátu. Pro ty hloubavější a vnímavější vychází manifest festivalu v podobě gothic-rockových novin, kde je vždy se všemi přesahy programové schéma každého ročníku podrobně, v souvislostech vysvětleno. Letošní ročník bude zcela výjimečný a neopakovatelný! Headliner – gothic rocková legenda – XIII. STOLETÍ v Kralupech oslaví 25. let na rockové scéně, pokřtí zde svůj bilanční 10-ti CD box „Pandora“ za účasti šéfa své vydavatelské společnosti a navíc zde zahraje po dvaceti letech živě se smyčcovým tělesem kultovní skladbu tuzemské gotiky „Transylvanian Werewolf“. Petr Štěpán opakovaně uvedl, že tímto zcela netradičním činem vzdává hold kralupskému festivalu! BRATRSTVO LUNY zde odehraje jediný koncert letošního roku, bude zde křtít své bilanční 2CD „Decade“ vydané u příležitosti desátých narozenin souboru, mostecká CARPATIA CASTLE bude na Magické noci trubadúrů křtít své druhé album „Černé století“. Taneční skupina naděje zde vystoupí se speciální choreografií na sestřih skladeb z alba „Werewolf“, které letos slaví dvacáté výroční od svého vydání. Z Polska dorazí na dark indie scéně respektovaný DEATHCAMP PROJECT, festival otevře moravský postpunkový VÝSMĚCH? Divadelní soubor scéna zde zahraje dvacetiminutový horror, kralupský Urbex zde vystaví své nádherné fotografie na tématické výstavě „Lovci chátrajícího jsoucna“. Vše bude udržovat v chodu a harmonii svým erudovaným komentářem ostřílený rockový publicista a moderátor Petr Korál. Stánky s extravagantní módou, originálními šperky, hudbou i množstvím pochutin a dobrého pití jsou samozřejmostí. Snad vám ten výčet stačí;-) BRATRSTVO LUNY je pořadatelem festivalu, logicky tedy nechybělo na žádném ze tří ročníků. XIII. STOLETÍ jako headliner akce nabídlo vždy něco zcela jedinečného, co není součástí jeho standardních koncertů. První ročník měl speciální hosta v podobě norské kapely PLUTO AND THE PLANETS a polské stálice ARTROSIS, druhý okrášlily zahraniční formace ĹAHKÁ MÚZA (SK) a DIGITAL ANGEL (POL). Letos to rozbalí DEATHCAMP PROJECT (POL), post-punkový VÝSMĚCH? A po čtyřech letech radikálně proměněná CARPATIA CASTLE. Rytíře Fortuny nahradili divadelníci ze souboru Scéna. Přijde ti to snad málo pestré?:-)

Tak to ani snad není otázka na mě. Kdybych byl paní Drtinová z DVTV, odpověděl bych ti : „Já tady jen kladu otázky“. Ale pojďme dál… Jak zásadně ovlivňuje návštěvnost Magické noci „konkurence“ pražských koncertů? Dá se vůbec termín festivalu naplánovat tak, aby se nepřekrýval s nějakou žánrově obdobnou akcí?
No, zažil jsem to na vlastní kůži při druhé Magické noci. Pragokoncert do Prahy přivezl DEATHSTARS, tuším po sedmi letech, a měli narváno. A jen od zpráv od fanoušků i ze sociálních sítí vím, že dost lidí dalo přednost této žánrově spřízněné akci. Magickou noc jsem vždy chystal s velkým předstihem a snažil se žánrově spřízněnými promotéry domluvit. Samozřejmě u velkých hráčů musíte mít kliku, ty se s vámi domlouvat nebudou. Letos proti Magické noci trubadúrů žádná „řacha“ nestojí.  Je to dílem důsledného přístupu, dílem přízní Fortuny.

Uveď jméno kapely, která by do programu i atmosféry festivalu skvěle zapadla, ale zkrátka není ve tvých možnostech, aby se něco takového uskutečnilo. Pouštěl ses ve svých fantaziích do podobných úvah?
Samozřejmě že pouštěl. Můj fantazijní kvartet zní: TIAMAT, LACRIMOSA, THE SISTERS OF MERCYa DEINE LAKAINE.

Popiš nyní svůj organizátorský přístup k věci. Jsou náležitosti, které se snažíš nějakým způsobem speciálně vychytat a soustředíš se na ně?
Na prvním místě je tematická sevřenost, ale nikoliv v ortodoxním smyslu slova. Když se o prvních ročnících psalo, že festival byl protkaný magickou aurou, moc mě to těšilo. To je totiž ta cesta k naplnění, ke které se snažím dojít přes mnoho detailů, které většina koncertních dramaturgů vůbec neřeší. Ale v komplexním smyslu slova to pochopí jen člověk, který projde gotickou bránou (letos doslova!) a nechá se unášet nevšední atmosférou večera. A ta letošní konstelace je naprosto specifická a ojedinělá!

Můžeš prozradit nějaký (třeba i lehký) přešlap, kterého ses u předchozích ročníků dopustil?
Dělal jsem chyby, a i po završení trilogie si určitě řeknu, že jsem něco mohl řešit jinak. Nějakou konkrétní? Třeba, že jsem neměl speciálního stage managera, který ohlídá čas zvukovek a dodržení domluveného času vystupujících. Letos budou na scéně hned dva lidé, kteří to budou celé řídit.

Tak nějak opatrně jsi v některém interview naznačil, že třetí pokračování Magické noci bude tím úplně posledním. Je tomu opravdu tak, nebo si přece jen necháš otevřená vrátka pro případ  „co kdyby“? Dala by se Magická noc udělat třeba  „v malém“? Menší prostory = menší náklady atd.?
Každou Magickou noc jsem chystal jako jedinečnou a poslední. Když jsi v tom dění, tak opravdu neřešíš co bude za dva roky, jdeš krůček za krůčkem. Otázky typu: bude čtyřka Trubadúra, čtvrtá magická … jsou nyní mimo mé možnosti. Je to jako když píšeš knihu, řešíš zápletky třeba třinácté kapitoly a snese se na tebe smršť otázek co bude v kapitole 19. Tady „nejde o otevřená vrátka“ ve smyslu, že teď řeknu, že je to poslední dějství a pak se něco změní, situace bude příznivá, kapely i diváci budou chtít prožít další podobný večer a já budu mít sílu a chuť se do toho pustit – a pak budu považován za lháře, který nedrží slovo! Realita současnosti je taková, že mám dvě malé děti, organizace Magické noci trubadúrů v rozsahu, který nás za pár dní čeká, si vyžádala rok a půl příprav a měsíc před akcí skoro každodenní nasazení. Jsou to nervy, riziko, nemáš čistou hlavu, je to koktejl nesmírně intenzivně prožívaných emocí. Když teď vsadím na intuici, zřejmě mají diváci poslední možnost prožít si takto výjimečný festival – uzavření trilogie cítím jako impozantní tečku za desetiletou érou na scéně! Lidem, kteří mají zájem o souvislosti, mohu slíbit, že se dost věcí „z poza opony“ dozvědí v připravované knize o BRATRSTVU LUNY, kterou plánuji vydat příští rok…

Nedávno vyšlo třetí číslo gothic novin Trubadúr. Jaké máš další záměry s tímto periodikem?
To souvisí s předchozí otázkou. Teď se narodilo třetí číslo, třetí dítě, nadčasové, vymazlené! Věnuji se jeho propagaci, šíření … „a ptej se vyčerpané maminky na lůžku, kdy porodí dalšího prcka?:-)“. Stáli jsme u našich žen, když přicházely na svět naše děti a zdůrazňuji, že to je příměr hodně nadsazený, ale ten pocit po podobné otázce otočit oči v sloup mně přijde podobný. Nápady na čtvrté číslo jsou, chuť a energie se postupem času dostaví také. Je otázka, zda Trubadúr zůstane manifestem magických nocí či nikoliv. Když vyšla jednička, málo lidí věřilo ve dvojku, trojka se zdála hodně nereálná … no ….dnes se završují trilogie, zítra třeba začne nová epopej;-)

S Magickou nocí a hlavně s BRATRSTVEM LUNY neustále kuješ nové a nové pikle, nemluvě o tvých dalších aktivitách. Kde bereš potřebnou motivaci na tohle všechno? Jak v tomto ohledu bude vypadat tvá budoucnost?
Teď se chystám po tom vyhroceném šrumci na „luno-bratrský relax“. Uvidíme, jak nám vyjde koncert roku na Magické noci trubadúrů 3 – jedná se o jediný náš koncert v letošním roce a dáme do toho všechno!!! Včera jsem schvaloval s grafičkou Erikou nátisky našeho CD ve Fermatě v Čelákovicích – bilanční CD „Decade“ ověnčené speciálními bonusy. To bude klenot naší diskografie! V čase rozjímání budu pracovat na knize o BRATRSTVU LUNY a přípravě nového materiálu pro projekt „Clamare“. Ta motivace k činům je nedílnou součástí mé osobnosti. V kontextu mých činů a to i v mimohudebních branžích, se cítím skutečně jako Trubadúr nové doby, rytíř Modré růže s kichotskou krví! Vyprávění příběhů s pointou či poučením má sílu čarovného amuletu, stejně jako drobné činy autentického lidství! Slova by neměla být závějemi lidského studu, ale prostředek vedoucí k naplnění, osvětě, lásce i víře! Snažím se k tomu přispět …