DOBA: CLAMARE (2021)

   

      23. února 2021 oznámilo Bratrstvo Luny na svém facebookovém profilu tuto zásadní novinu: „Žádná z cest věčně netrvá,“ stojí v naší písni Vampyrismus psýché. Cesty Matěje Lipského a Bratrstva Luny se definitivně rozešly. Stalo se tak na základě Matějova rozhodnutí. Xpílovi přejeme v osobním i uměleckém životě jen to dobré a děkujeme mu za patnáctiletou spolupráci. Chráněncům Luny dáváme tímto na vědomí, že album CLAMARE vydáme s novým zpěvákem. Všechny naše plány a umělecké vize volají po naplnění … Současný stav bereme jako výzvu! Za BL: R.X.Thámo; Darkthep; Pšotek; Martin a Kobdzey. „Neplakej, soudnej den dneska není.“ (Gotická duše, 2007)

Xpíl odešel v únoru 2021 z Bratrstva Luny podruhé a naposledy.

    Na otázky některých fanoušků, proč Bratrstvo Luny nedokončí CLAMARE s Matějem a neukončí tak jednu velkou éru, odpověděl na fcb BL R.X.Thámo: „Děkujeme všem, kteří projevili svůj názor. Matěj nám v neděli oznámil, že s námi nebude pokračovat. Pro BL to konečná není. Jestli je to konečná pro některé z Chráněnců Luny, tak nás to moc mrzí … Věříme naší tvorbě, děláme jí srdcem od prvních kroků Bratrstva po dnešek a stejně to bude i v budoucnosti. Po diskusi nad současnou situací jsme se jednoznačně rozhodli (Darkthep, Kobdzey, Šotek i já) CLAMARE nevydat jako album rozlučkové, ale jako album startující novou éru Bratrstva …(což samozřejmě zdrží jeho vydání). Kdo nám dá šanci, následně posoudí, jak jsme si s touto nepříjemnou událostí poradili. Pokud nás někdo chce apriori odepsat, těžko se tomu můžeme bránit.“ s pozdravem R.X.Thámo „ps: s Matějem se rozcházíme v dobrém, jako přátelé. Chce dělat věci jinak a po svém. Přejeme mu opravdu vše dobré. Jen blázen nebo posera zůstane v partnerském vztahu, který nefunguje.“

     Matěj Lipský během posledních dvou měsíců zveřejnil docela velké množství informací obsažených v rozhovorech a jeho statusech na sociálních sítích týkajících se Bratrstva Luny. Nejzásadnější informaci  zveřejnil na  svém facebookovém profilu svého nového projektu: „Rozhovorem pro Rockpalace jsem udělal pomyslnou tečku za odchodem z Bratrstva Luny. Nutno dodat, že se to ve mně pralo. Co týden, ba co den, jsem měl protichůdná vyjádření ke kapele typu: nějak to dáme a pokračujeme vs to fakt nejde odcházím. Totální ambivalance. Navíc, protože se mi (až na pár výjimek) album Clamare nelíbilo, jsem se na něj nepřipravil a některé náběry zpěvů dopadly tristně.“

Kytarista Šotek je s Bratrstvem Luny od prvních tónů dema „Gotická duše“ … hudební produkce nahrávky proběhla tenkrát v jeho režii, za svůj přínos materializace vizí bratrského tandemu Darkthep/R.X.Thámo byl obsazen i do role historicky prvního kmotra Bratrstva Luny. Od prvního koncertu je s námi. Šotek, co by autor hudby, je podepsán pod skladbami: Signum Diabolicum; Carpe Diem Corporation; Valkýry se bojí a Třináctý úplněk. Brzy se jeho skladatelský přínos Luně rozšíří o sedm nových skladeb plus jedno tandemové dílo s Darkthepem…

     10. března 2021 Bratrstvo Luny vyhlásilo konkurz na pozici zpěváka: „Bratrstvo Luny hledá zpěváka pro studiovou i koncertní činnost. Pět let připravované a koncepčně pojaté album CLAMARE možná čeká právě na tvůj hlas, stejně jako pátý ročník festivalu Magická noc trubadúrů.. Máš-li zájem, ozvi se nám na e-mail bratrstvoluny@seznam.cz.“ 28. března 2021 o nedělním úplňku Bratrstvo Luny oznámilo příchod nového zpěváka Bruzse D.

S výběrem jsme na 100% spokojeni, nejednalo se o žádné kvapné rozhodnutí. Pepovi hlasové možnosti i jeho přístup nás nadchly.
Pečetí na vše výše řešené je vyjádření našeho hudebního špílmachra Kobdzeye.

„Za sebe říkám, že mě výkony našeho nového zpěváka Bruzse ohromily….
a není to z mé strany žádné PR,  něco už jsem ve studiu a na pódiu zažil….“. 
Tomáš Kobdzey Kašpar

V Bratrstvu Luny došlo i k personální výměně na postu baskytaristy: Basák T.L. (Existence, Mothers Milk) je náš nový bratr Luny, vynikající muzikant a týmový hráč: „Hodně mě zaujal posun tvorby do stylu, který mě opravdu oslovil a v kombinaci s parádními texty, novým zpěvákem a vysoce nastavené laťky v profi organizačním zázemí kapely nešlo nabídku odmítnout,“ shrnul svou motivaci ke zvednutí rukavice Honza Tlachna přezdívaný „T.L“.

Xpílův mediální humbuk nás v kapele velice rozladil. Vzájemně jsme se domluvili, že nebudeme krmit bulvárního Molocha a necháme věcem volný průběh … Klíčové pro Bratrstvo Luny bylo soustředit se na práci na novém studiovém albu. Stále další a další mediální výstupy našeho ex frontmana nás dovedly k nápadu – satirické glosy. 1. 4. 2021 jsme vypustili do světa níže uvedený aprílový článek:


ROCKCHATRČ, portál bedlivě sledující dění v Bratrstvu, přinesl dnes prostřednictvím svého redaktora Paula Mývala šokující sdělení:  BRATRSTVO LUNY KONČÍ! Oko z tloskovské věže moci informovalo o šokujícím dění v táboru rádoby gothiků z povodí Vltavy. První se prý zhroutil kytarista Šotek který zrovna ve svém malém obýváčku komponoval další podladěnou nu-metalovou skladbu … Oko odeslalo do ústředí ROCKCHATRČE důvěrnou zprávu (ovšem připravenou s jeho svolením k publikaci), že neunesl ten nápor terapeutických slintů – byl zasypán až po své nahluchlé uši a nakonec: Šotek úplně otek. Payo zásadně odmítl hrát bez svého parťáka. Našel si jiný prodělečný koníček …přidal si bříško pod P a splnil si dětský sen – vyrábí žvýkačky Bayo (dříve Bajo) … jen obrázky Kačera Donalda nahradili deathmetaloví bozi jeho mládí. Tomáš Kobdey Kašpar, kterému po výměně zpěváka zplesnivělo studio, které natáhlo jeho slzy z koberců, uvažuje o tom, že se stane myslivcem. Honitby a vůně lesa považuje za blahodárnější, než nekonečnou recyklaci hudebně již milionkrát vymačkaných citronů. Z baskytaristy Martina je údajně bezdomovec. Podkroví ve vile na Vinohradech mu bylo zapovězeno, ihned poté, kdy odpojil domácí wifi. Mýval, s odkazem na dobře informované zdroje, rovněž potvrdil, že nový zpěvák Bratrstva Bruzs D. nepřežil ani šestinedělí. V zamřížovaném pavilonu v pražských Bohnicích spílá Thámovi za epicky rozkročené texty a trvá na svém návratu do slovenské kapely Signum Rebis, kde si užíval desetiminutové textařské kompozice z antické mytologie. To vraj „bola rozprávka.“ Jak potvrdil bruselský zpravodaj Chatrče i texty písní 451°Fahrenheita; Největší z pierotů a Baldachýny mraků byly včera zařazeny mezi evropské jazykolamy. A kapelník R.X.Thámo? Po rozpadu kapely nejprve požádal o azyl na Vyšehradě. Tam mu prý bylo řečeno, že je ubohý soft kazatelíček a v radikálním jádru pro něj nemají místo. Ani Kašpárek v rohlíku s kralupským komikem nadále nepočítá … a u Iron Maiden je role Eddiho obsazená. Nemáme to potvrzené ze dvou nezávislých zdrojů, ale údajně si změnil nick na Tropothámo a užívá si v Karibiku za kralupský grant na Magická noc trubadúrů …. Chráněnci Luny … dnes je Apríl, tak si ho užijte! 


Po nahrání a vydání alba „Clamare“ bylo na čase udělat za výše nastíněným tématem
i definitivní mediální tečku ze strany Bratrstva Luny.

FOBIA zine / redaktor Johan / 24. 10. 2021

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE!