DOBA: DECADE (2016 – 2018)
V rámci PF k novému roku prozradilo Bratrstvo Luny tři plánované činy v datumech. Na 20. 6. 2016 bylo avizováno vydání třetího čísla fanzinových rockových novin TRUBADÚR. Další datumy znamenaly koncertní show: 25. 6. Runway Tattoo Session v Hradci Králové a 12. 11. Magickou noc trubadúrů III. v Kralupech nad Vltavou.
Hradecký koncert se neuskutečnil, jednání pořadatele bylo velmi neseriózní. Událost, kterou v historické chronologii nemůžeme opomenout je lednové představení studia Kobdzey po velké rekonstrukci. Náš hudební producent a bubeník Tomáš Kobdzey Kašpar dokázal dotáhnout do konce svou velkou vizi. Natěšení na další studiovou práci je ze strany Bratrstva obrovské! V únoru vyšlo dlouho očekávané a fanoušky vymodlené studiové album XIII. století nazvané Intacto. „Luna, co tě ozáří“, má dva významy. Jednak to bylo odvolání na tu černou lunu, která se blížila, protože na textu jsem pracoval pár týdnů předtím, než jsme odjeli do studia. A verš „luna, co tě ozáří, ikony záblesk matoucí“ má být zároveň i takový soukromý, skrytý pozdrav skupině BRATRSTVO LUNY,“ uvedl ke skladbě „Černá věž“ frontman XIII. století Petr Štěpán. R.X.Thámo znovu lehce kichotsky blázní. Schůzka střídá schůzku, vznikají exkluzivní rozhovory pro noviny Trubadúr, například 1. května v Jihlavě s Petrem Štěpánem, na Ropomiškovské hrabství dorážejí hosté jako třeba Johannes, který se stává žolíkem Magické trojky. Celý projekt významně podpoří. Bratrstvo chystá k vydání bilanční 2CD … a v mezičase musí třeba dokončit diplomovou práci a zvládnout magisterské žurnalistické státnice.
2. června 2016 přináší hlavní tuzemské médium dark indie scény SANCTUARY tiskovou zprávu, ve které je poprvé prozrazen kompletní program třetí noci trubadúrů, v premiéře je zveřejněn festivalový plakát a titulní strana novin TRUBADÚR, které vycházejí s dominantní sponzorskou podporou brněnské ho alternativního shopu BETELNÝ HADRY. „Magická noc trubadúrů je hudebně divadelní festival jehož dramaturgickou náplň tvoří temně romantické umění – hudební, divadelní, taneční i výtvarné. Kralupy nad Vltavou se díky takto nevšedně pojatému kulturnímu podniku stanou již potřetí, s dvouletou periodicitou, českým republikovým centrem dark indie scény a to i s přesahem do zahraničí. Tvůrčí všednost a šablonu nekonečné recyklace mainstreamových hitů naruší svou démonickou aurou, tvorba původní, opravdová a srdcem dělaná. Nenechte se opít falešným zdáním samozřejmosti a dejte se zlákat jedinečností listopadové produkce! Účinkující: XIII. století, Deathcamp Project, Bratrstvo Luny, Carpatia Castle, Výsměch? Divadelní soubor Scéna, Taneční skupina Naděje a Urbex team Kralupy. Uvádí Petr Korál. Exkluzivní LIVE bonus festivalu – skladba XIII. století „Transylvanian Werewolf“ po cca 20 letech na koncertních prknech!“ „Zařazením této skladby vzdávám hold kralupskému festivalu.“ Petr Štěpán a chybět nebudou ani tradiční noviny Trubadúr, které jsou programovým manifestem festivalu.
Mediální výstřel, programová skladba festivalu, noviny Trubadúr, to vše se zdařilo, ale Bratrstvo Luny čekal obrovský úkol, připravit bilanční dvoualbum Decade – Gotická duše 2006 – 2016. Velmi blízký přátelský vztah mezi Petrem Štěpánem a R.X.Thámem otevřel cestu k nevídané ozdobě narozeninového kompletu Bratrstva Luny, frotman XIII. století kývnul na nazpívání autorské skladby Bratrstva „Vampyrismus psýché“, která se tak měla stát jedním z bonusů oslavy desetiletí pod svitem Luny. Velká produkční mise (Jihlava – Kralupy nad Vltavou – Štětí – Hospozín – Jihlava) se uskutečnila ve třech červencových dnech 21.7. až 23.7. 2016. Při této příležitosti poskytl pro podporu Magické noci trubadúrů 3 a novinkového alba XIII. století Intacto Petr Štěpán dnes legendární televizní rozhovor: Apoštol punku a gotiky, Petr Štěpán XIII. století a HNF.. Ohlasy na jeho výraz byly neskutečné, jihlavský Mistr se zde představil v nebývale vynikající náladě, která byla opravdu mimořádná. Následně proběhlo ve studiu ve Štětí ve studiu u Tomáše Kobdzey Kašpara nahrání zpěvu bratrského songu. I u této mimořádné události byly kamery a vznikla mimořádná televizní reportáž 10 let Bratrstva Luny s nečekanými bonusy. Petr Štěpán se ve studiu u Kobdzeye a Na Ropomiškovském hrabství cítil dle svých vlastních slov úplně skvěle. Thámo s Petrem Štěpánem navštívil jedny z nejmagičtějších míst naší domoviny: Menhir v Klobúkách a nedostavěný gotický chrám v Pannenském týnci, kde proběhl intimně slavnostní křest třetího vydání novin TRUBADÚR. Atmosféra přátelství, vzájemné úcty a respektu položila základ budoucím projektům, o kterých však touto dobou žádný z aktérů nemá ani tušení.
25. září 2016 se tvůrčí team ve složení Erika Mithoferová, Petr Mithofer; Tereza Holubová s tehdejším přítelem a R. X. Thámo vydal na místo, kde „vše“ symbolicky začalo. Po deseti letech proběhla další bratrská fotoprodukce na zřícenině gotického hradu ze 13. století na Týřově. Ovšem celý produkční téma čekal velký šok! Probíhala zde rekonstrukce a chvíli to vypadalo, že lokalita pro symbolickou fotoprodukci DECADE zůstane zapovězená. Team však zabojoval a vytěžil maximální možný výsledek. Následně vznesl R. X. Thámo oficiální protest na Památkářský ústav, na necitlivý způsob jakým na Týřově probíhá rekonstrukce … odpověď z úřednických míst zněla, že je vše v nejlepším pořádku! Grafička Erika při následné postprodukci bookletu „potila krev“, výsledek byl však impozantní! Nutno dodat, že v přípravě nebylo nic podceněno. Erika s Thámem byly dokonce přítomni přímo ve studiu DTP ve Fermatě u zkušebních nátisků, aby z výsledného tisku nezmizel modrý magický nádech. Finální ladění bylo o nervy. Sběrné služby s dalšími nátisky létaly na ose Čelákovice – Louny. Erika dokázala nemožné, nejen, že nahradila dvorního grafika Bratrstva Luny Deathera, ale svým přístupem a finální hmotnou podobou 2CD se podepsala pod nejkrásnější nosič v historii Bratrstva Luny. A její kresbu růže si následně nechal R.X. vytetovat na předloktí. Větší důkaz nadšení z díla asi nejde doložit.
1.11. 2016 přijímá R.X.Thámo pozvání na účast na besedě o punku a gotice s bratry Štěpány, kterou zorganizoval vyučující Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Josef Smolík. Petr Štěpán a R. X. Thámo poskytli obsáhlé rozhovory do jeho publikace o subkulturách, která by měla vyjít v příštím roce. Thámo se vrátil se sentimentálními pocity do prostředí, kde studoval, a které mu změnilo v pozitivním slova smyslu život. Ihned po přednášce před fakultou zaskočil Thámo zcela nepřipraveného Pavla Štěpána dotazem, zda by přijmul roli kmotra pro album Decade! Emočně rozhozený Pavel souhlasil, ale varoval, že to bude jeho premiéra a že to může pokazit …. 7. 11. má premiéru klip Jana Hrušovského Vampyrismus psýché, který představuje bonusovou skladbu pro album Decade nazpívanou Petrem Štěpánem. Vrcholí mediální humbuk, před vypuknutím Magické noci trubadúrů 3. V posledním týdnu před festivalem je R.X.Thámo hostem Rádia Hey; Rádia Wave v Českém rozhlasu v pořadu Scéna s Pavlem Zelinkou a Tomášem Hoyerem; pozvánky přinášejí TV Rebel; Rock & ALL; Sanctuary a i další média zesilují „vlčí vytí.“ Kralupská TV v říjnu vypustila souhrnnou programovou zvací reportáž: Tři křty nových CD, návrat Werewolfa, hororové divadlo i tanec!
Magická noc trubadúrů 3 odstartovala 12. 11. odpoledním programem pro pozvané. Bubeník Třináctky Pavel Štěpán se představil se svým jihlavským divadelním souborem DeFactoMimo ve velmi úspěšné svérázné komedii „Žijí mezi námi“. Kralupský Divadelní soubor Scéna představil existenciální drama Zobiják Joe. V úžasné atmosféře se odehrála hodinová beseda s bratry Štěpány zaměřená zejména na jejich punkové časy v totalitním Československu. Na hlavní scéně se postupně představili pod moderátorskou taktovkou Petra Korála kapely: Výsměch?; Carpatia Castle (křest CD „Černé století“); Deathcamp project; Bratrstvo Luny (křest 2CD „Decade Gotická duše 2006 – 2016) a XIII. století (křest CD boxu „Pandora“). Program dále obohatila Taneční skupina Naděje („Transylwanian werewolf“); Divadelní soubor Scéna (horror Naseto) a Urbex team Kralupy (výstava fotografií). V koncertním setu Bratrstva Luny se představili speciální hosté: ex tanečník operního baletu Národního Divadla Leoš Korbel (v roli Pirota); roli stašného Ďábla bravurně obstaral Rudolf Koudela a samozřejmě nechyběly tanečnice Lenka Vořechovská a Tereza Holubová. Excelentně si s rolí kmotra alba poradil Pavel Štěpán, zde nabízíme přepis jeho kmotrovské řeči: „„Tohle je cédéčko, které vychází k deseti letům vzniku Bratrstva Luny. A já bych vám chtěl kluci do dalších let popřát hodně štěstí, ať vám to šlape, ať jste pořád taková parta, jaká jste, protože děláte muziku, jaká vás baví, protože to děláte po svým a děláte to dobře – a to je super! A co popřát té nové desce? Ať se líbí, ať se dobře prodává a ať si tahle Gotická duše najde cestu ke každému gotickému srdci – BRATRSTVO LUNY!“ Bratrstvo předvedlo vděčnému publiku třináct skladeb včetně coveru HNF „Pochod hrdinů“, jehož pojetí v režii Maestra Xpíla a Kobdzeye nadchlo oba bratry Štěpány. Velmi cenou poklonu na celý koncertní set vysekl matador tuzemské hudební publicistiky Petr Korál: „Musím říct, že mě překvapil zvuk při koncertu Bratrstva Luny, protože byl úplně dokonalý, to hrálo jako z desky. A tohle jsem nezažil už dlouho na živém koncertě. Opravdu všechna čest pánům zvukařům a kapele samotné.“
Festival navštívilo něco málo pod čtyři stovky platících diváků, což ve výsledku znamenalo dost citelnou finanční ztrátu pro hlavního pořadatele. Ten 15. 11. 2016 odešel Chráněncům Luny s prosbou, zda-li by finanční sbírkou nezachránili postprodukci celovečerního filmu „Slyšte, jak vám děti noci hrají.“ Bylo potřeba vybrat 40 000 Kč. Za několik dní na to, byla částka vybrána a film zachráněn! Tento akt solidarity a spoluúčasti fanoušků vedl k tomu, že má smysl v kichotských činech pokračovat! Sledem mnoha různých událostí a touhou po dokonalosti a tedy vyšperkování výsledného díla autorského tandemu Jan Hrušovský a R.X. Thámo, byla premiéra filmu odsunuta až na 24. 12. následujícího roku.
2017
Nový rok, začneme citací z podzimního rozhovoru, kdy těsně před Magickou nocí trubadúrů SANCTUARY zpovídali R. X. Tháma. SANCTUARY.CZ: JE MI JASNÉ, ŽE JAKO KAŽDÝ PROJEKT, BYLO I V HISTORII BRATRSTVA LUNY SPOUSTU MOMENTŮ RADOSTI A STRASTI. A KDYŽ UŽ JSI NA TO NARAZIL, CO TAHLE DESETILETÁ ZKUŠENOST DALA TOBĚ OSOBNĚ JAKO ČLOVĚKU?
R.X.Thámo: „Strašně moc. Nedávno jsem s naším zpěvákem, muzikoterapeutem a dnes i ředitelem Centra sociálních služeb v Tloskově Matějem Lipským rozebíral komunitní přesah platformy Bratrstva Luny. Kolik lidí se v ní propojilo, seznámilo, inspirovalo, začalo spolupracovat, kamarádit, dokonce se milovat … Je to celý vesmír příhod a v drtivé většině s pozitivními konotacemi. Určitě podrobně zpracuji v knize o Bratrstvu Luny, jejíž vydání jsem odložil na příští rok.“ Nejméně podstatný údaj je avízo knihy, jehož plánované vydání Thámo odložil na Bratrské dvacetiletí, bude-li Fortuna přát. Klíčové je to propojování osobností, činů, skutků na široké platformě Bratrstva. Matěj Lipský hodně Bratrstvu Luny pomohl mediálně, doporučení do rádií, zmínky v jeho většinou celorepublikových mediálních platformách. Recipročně i Thámo propaguje tloskovské aktivity v televizních reportážích a dalších mediálních výstupek. Na žádost Matěje sepsal i velký článek pro tištěný ROCK & ALL nazvaný Když léčí temné tóny varhan – tak trochu jiná muzikoterapie. Autor se na exkluzivním prostoru dvou stran věnuje obdivuhodným a průkopnickým projektům Matěje Lipského v Centru sociálních služeb v Tloskově s akcentem k vystoupení XIII. století na charitativním koncertu v místním hudebním klubu. Nedílnou součástí uceleného materiálu jsou zamyšlení nad významem hudby v současném světě a bohatý fotografický doprovod. I toto vše patří pod čepec historie erbu „BL“. Na začátku roku se také v Bratrstvu dozvídají mediální zajímavost, že čtvrtým nejčtenějším článkem na SANCTUARY.cz v minulém roce byl příspěvek Petr Štěpán přezpíval skladbu Bratrstva Luny. 1. února jdou k hodinovému rozhovoru do hlavního proudu programu rádia HEY společně Matěj Lipský s R. X. Thámem. Hodnotí nejen Magickou noc, přípravy filmu, ale rozebírají i první odchod zpěváka Matěje z Bratrstva Luny v roce 2010. Mediální vlnu zájmu o aktivity Bratrstva podpoří i únorový SPARK s dvoustránkovou recenzí z Magické noci. Matador české metalové hudební publicistiky Blackmoon uzavřel pomyslnou trilogii Magických nocí sepsáním třetího dvoustránkového reportu pro tištěný magazín SPARK! Reportáž zdobí šest fotografií Aleše Enochiana Komárka a objevují se na nich všechny zúčastněné kapely.
Oficiální anotace alba DECADE – Gotická duše 2006 – 2016 zní: Vize zhmotněná do materializovaného skvostu, to je bilanční 2CD „Decade – Gotická duše 2006–2016“. BRATRSTVO LUNY, zastřešující svůj hudební svět poetickým souslovím LunArt Music, vám předkládá dvě růže: červenou (CD 2006) a modrou (CD 2016). Skvělý zvuk se znovu zrodil pod producentskou taktovkou Tomáše Kobdzeye Kašpara a R.X.Thámo jako umělecký supervizor projektu opět ladil každičký detail díla, které je slavnostní pečetí desetileté cesty souboru. „S BRATRSTVEM LUNY nechť jsou navždy spojovány nejen naše hudební projekty a koncertní vystoupení, ale i Magická noc trubadúrů a její novinový manifest TRUBADÚR. To jsme totiž MY v komplexním náhledu, rozkročeni v čase a na více uměleckých frontách. Trubadúři nové doby. Rytíři Modré růže!“ deklaruje R. X. Thámo. Toto 2CD je usazené v laminovaném digipaku s velkorysým bookletem, který vás provede nejen příběhem tajemné dívky, ale i bratrskou dekádou. Těšit se můžete na velké množství archivního materiálu, stěžejních citátů, ale i bonusů zasazených do magického kontextu. Nad gotickými dušemi se klene most podepřený čtyřmi zbrusu novými pilíři. Recenzenti se shodují, že se jedná o nejsilnější nahrávky bratrské produkce. Autorské skladby „Největší z pierotů“ a „Valkýry se bojí“ doplňují do kvarteta cover punkové legendy HNF „Pochod hrdinů“ a píseň „Vampyrismus psýché“ z debutového alba „Goethit“ (2009), zde exkluzivně nazpívaná frontmanem XIII. STOLETÍ Petrem Štěpánem, který se vyjádřil z pozice autora i k předělávce HRDINŮ NOVÉ FRONTY: „Ta píseň je ozdoba, která erbu BRATRSTVA LUNY zatraceně sluší.“ Kdo chcete stvrdit identitu bytí v reálném světě navzdory digitální nadvládě a převládajícímu streamového přístupu k životu a umíte ocenit krásnou autentickou věc s duší dělanou srdcem, staňte se vlastníky tohoto materializovaného díla! Budete zároveň i apoštoly nastávající doby bratrů Luny – Clamare!
A aby toho v únoru nebylo málo vydavatel metalového magazínu PAŘÁT Petr Herdron vyzval k podrobnému rozhovoru R.X. Tháma na téma Bratrské desetiletí a stav tuzemské gotické scény. Ze spousty recenzí ocitujeme úryvek z ECHOS zine, kterou sepsal Gamfrost, kterého album Decade přesvědčilo, aby přehodnotil svůj negativní postoj k BL a stal se fanouškem: „Dílem samostatným je pak krásné a výpravné zpracování digipaku i bookletu s tunami fotek, úryvků z historie, nějaké to povídání členů kapely atd. Výroční komplet se povedl na výbornou, a když nic, tak si získal nového fanouška v mé osobě. Decade: Gotická duše nesmí chybět ve sbírce žádného z fans, neboť není pouhou kompilací, best-off nebo jen znovu nahranou starou deskou. Už jen pro pikantní bonusy a bohatě pojatý digipak se koupě dárku k výročí existence jedné zajímavé kapely se srdcem na dlani hodí. Bratrstvo Luny toho za deset let dokázalo věru dost a já k recenzi přidám přání i s gratulací k minimálně další dekádě existence plné vzrušujících inspirací a zhmotnělých přání.“ Únorové nabité dění pokračovalo návštěvou rádia BEAT Matěje Lipského v pořadu „UŠI“ Petra Korála i uvedení cédéček Bratrstva Luny do oficiální distribuce METALGATE shopu. V únoru vyšla rovněž kniha Jenny Nowak s bratrským puncem. Sága Jenny Nowak o Vladu Draculovi byla završena desátou knihou nazvanou „V řetězech“. Pro Bratrstvo Luny je obrovskou ctí, že se díky Jenny, stalo její malou součástí. Jenny nám do knihy zcela nezištně umístila stránkovou reklamu. Podobné projevy sympatií ční vysoko nad veškerým mainstreamovým humbukem, kde činy nejsou protkány nezištností.
V dubnu přinesl FOBIAzine prostřednictvím Johana velký bilanční rozhovor s R.X. Thámem s podtitulem: 10 let Bratrstva Luny – Rozhovor s donem Quijotem tuzemské goticko-rockové scény. Bratrstvo Luny s potěšením oznámilo, že jeho aktuální 2CD „Decade“ se dostalo do nominace deseti alb 16. ročníku ankety BŘITVA v kategorii „Neřadové album roku.“ Jedná se o českou výroční rockovou anketu zaměřenou na tvrdý rock, metal, punk či hardcore. Nominace do letošního ročníku určilo hlasování 42 publicistů z mnoha převážně takto zaměřených magazínů, fanzinů či webzinů. V července nechybí Thámo na polské CATSLE PARTY, kde prodá několik cédéček a rozdá řadu podpisů. Polští fanoušci dark indie scény se k Bratrstvu hlásí. Na wikipedii dokonce vznikl polský profil BL. Bratrstvo Luny („Gothic rock troubadours“) – czeski zespół rocka gotyckiego powstały w 2006 roku w Kralupach nad Vltavą. Ze względu na pochodzenie i styl wykonywanej muzyki często porównywany do czeskiej legendy gotyku, grupy XIII Století. Tak takto mají Poláci Bratrstvo Luny zafixované.
V srpnu vyšla akademická publikace Josefa Smolíka z FSS Masarykovy univerzity v Brně Subkultury mládeže: sociologické, psychologické a pedagogické aspekty. R.X.Thámo na profilu Bratrstva Luny k této příležitosti uvedl: „Něco milujete, děláte to srdcem a najednou se stanete předmětem zájmu akademické obce. Je mi ctí, že jsem po boku Petra Štěpána (XIII.STOLETÍ), mohl přispět (formou rozhovoru) do publikace Josefa Smolíka. V rámci subkultury GOTHIC přišly hodně na přetřes Kralupy nad Vltavou díky třem ročníkům festivalu Magická noc trubadúrů; art noviny TRUBADÚR a samozřejmě i BRATRSTVO LUNY. Dále hojně citovaným matadorem je spřízněný rockový publicista a trubadúrský spolupachatel Blackmoon. Fajn se to čte. A opravdu velká propagace pro Kralupy nad Vltavou, které se staly třikrát domovem žánrově zcela specifického a originálního kulturního podniku. Jak říkal Aristoteles – Krása je jednotou v rozmanitosti.“ UKÁZKA Z KNIHY: R.X.Thámo je zakládajícím členem gothicrockové formace BRATRSTVO LUNY. Je rovněž pořadatelem jednoho z největších tuzemských žánrových festivalů, který se nazývá Magická noc trubadúrů a s dvouletou periodicitou se koná v Kralupech nad Vltavou, rodném městě BRATRSTVA LUNY. K festivalu s podtitulem Musica – Theatrum – Magia neodmyslitelně patří profesionální novinový fanzin TRUBADÚR (formát A3, 16 stran, náklad 6500 ks), který je jejím uměleckým manifestem.
Jak hodnotíš českou scénu gotického rocku? Vidíš nějaké mladé interprety na této scéně? „Vstupním problémem k uspokojivé odpovědi na otázku je, jak vlastně definovat gothic rockovou scénu? Pohledy na věc se velmi různí. Ke kultuře gothic, myšleno v tom nejširším možném významu definice pojmu, tíhnou lidé více intelektuálně založení. Knihy, filmy, divadlo, různé formy vizuálního a dnes i mediálního umění, to vše je nedílnou součástí scény. Žánrovým vlajkonošem je legendární, stále koncertně i studiově činná jihlavská kapela XIII. STOLETÍ, která povstala z punkového odkazu HNF (HRDINOVÉ NOVÉ FRONTY), opěvované i zatracované, kontroverzní, ale rozhodně nadčasové kapely. Jejich páteří byly bratři Petr a Pavel Štěpánové, kteří to spolu na rockové scéně táhnou již dlouhých třicet let! Petra i Pavla označuji za apoštoly českého punku a gotiky. Za určité novovlnné kapely lze označit například naše BRATRSTVO LUNY, ale i bigbítovější mostečáky CARPATIA CASTLE. Co člověk, to názor, mezi lidmi, kteří se pohybují na pólech introverti – extroverti, to bude každý cítit a vnímat jinak. Gotiku nechápu jako nekonečnou recyklaci variací hlubokých hlasů a nabručené basy. Já na gotiku nahlížím více filozoficky jako na temnotu hlubin duše, která je vřídlem magického světla. Ale to je spíše na knihu než na lapidární odpověď.“
R.U.M. ZINE (ukázka z recenze „Decade“ od Alla): Krásně zpracované vyhotovení je už v podání BRATRSTVA LUNY taková „příjemná klasika“ a fanoušci si mohou být jisti, že i tento produkt je oblečen do fešáckého roucha. Protože se jedná o komplet bilanční, nachází se v bookletu nespočet fotografií, útržků z tisku, není nouze ani komenty jednotlivých členů a další důležité úryvky z biografie. Nechybí ovšem ani vysvětlení, proč se kapela pustila do realizace 2CD… Důvod je jasný. Debutový demáč „Gotická duše“ už je v dnešní době naprosto nesehnatelný, a tak se R.X.Thámo a spol. rozhodli pro stylovou reedici. Velice se mi zamlouvá onen post-rockově intimní lesk, do kterého byly dárkově zabaleny všechny položky, nejvíce pak „Fantasmagorie“. Z té se mimochodem stal až nečekaně imponující hit. Za tuhle věc fakt kloubouček dolů.
SANCTUARY.cz vyhlásili výzvu pro česko-slovenskou dark indie scénu, přípravu kompilace! Textař R.X.Thámo se domluvil s Martinem „Šotkem“ Šoltysem a společně připravili song „Třináctý úplněk“. Thámo zrovna obchodně křižoval Moravu a při zpáteční cestě se stavil na tradiční jihlavskou večeři s Mistrem. V hlavě mu hlodalo pokušení nabídnout Petrovi Štěpánovi, aby novou píseň Bratrstva Luny nazpíval s Matějem Lipským jako duet (což mu volal i kytarista Šotek, ať zlanaří Štěpána!). Chvíli se mu hlavou honilo, že už toho Petr pro Bratrstvo udělal dost a nechtěl se vystavovat pocitu odmítnutí. Asi po třech hodinách sezení, u palačinky se zmrzlinou ukázal Petrovi Štěpánovi vytištěný text písně. Petr si ho se zájem přečetl a pokývl, že to je dobrý! Pak padla řeč o nápadu s duetem. Petr se ho zeptal, zda má hudbu? Při rozloučení v nočních hodinách u auta před Thámovým odjezdem z Jihlavy si Petr dvakrát, maximálně soustředěně, bez slova komentáře poslechl Šotkův hudební podklad. Uznale pokývnul, a řekl, že do toho musí jí! Po pankáčském emocionálním proslovu se potkaly ruce a bylo domluveno Ve středu 6. 9. 2017 mohla proběhnout u Kobdzeye ve studiu ve Štětí další fantastická mise BRATRSTVA LUNY. Petr Štěpán svolil k nazpívání duetu s Matějem Lipským. Famózní pečetí další snové produkce byl fakt, že ten den nad námi bděl ÚPLNĚK. Píseň „TŘINÁCTÝ ÚPLNĚK“ nemohla být nazpívána za magičtějších okolností. Vše se odehrálo za účasti kamer kralupské TV. Atmosféra nahrávání je zachycena v jedinečném televizním dokumentu: Matěj Lipský a Petr Štěpán nazpívali rockový duet kralupských autorů.
3. října 2017 odehrálo Bratrstvo Luny v Tloskově terapeutický koncert.. Atmosféra koncertu určeného pro klienty centra sociálních služeb chytala za srdce a sytila duši. Tento koncert Bratrstva Luny měl „vyšší smysl“ … symbolické je, že se jednalo o 13. koncert v historii Bratrstva. Z úzké spolupráce s kralupskou TV vznikla televizní reportáž s velkým lidským přesahem. V hlavní roli se představil autor světových projektů – psycholog, speciální pedagog, ředitel, muzikoterapeut, skladatel a frontman Bratrstva Luny Matěj Lipský. TV REPORTÁŽ. Tento koncert BL odehrálo jen s jednou kytarou, Šotek absentoval
V polovině listopadu je jasno o obsazení kompilace SANCTUARY.cz. „Ahoj a GRATULUJEME! Váš track byl porotou sedmi publicistů a hudebních nadšenců vybraný k tomu, aby reprezentoval československou temnou scénu na vůbec první Sanctuary.cz kompilaci! A vzhledem k tomu, že nám dorazilo téměř 60 skladeb, hodnotili jsme nezávisle na sobě a byli na výběr dost přísní.“ (zdroj: email od SANCTUARY). I když se jednalo pouze o singl, který BL nevydalo samostatně na hmotném nosiči, pro jeho identitu a propagaci připravila grafička a výtvarnice Bratrstva Erika Mithoferová samostatný cover.
Na sklonku roku přidala redakce SANCTUARY k projektu další komentář: „Věc, která nás při sestavování kompilace upřímně překvapila, byl počet projektů, které odpověděly na naši výzvu. Fakt jsme nečekali, že se ozve skoro 60 (!) českých a slovenských umělců. I pro porotu sedmi na sobě nezávisle hodnotících publicistů bylo těžké vybrat jen 25 skladeb (víc jsme jich s ohledem na posluchače dávat nechtěli). Dalším příjemným překvapením pro nás byla účast nejen zavedených jmen scény jako Tábor Radosti, The Last Days of Jesus, Lahká Múza, Terminal State nebo legendární XIII. století (zde v podobě hosta Bratrstva Luny), která leckdy přispěchala s dosud nepublikovanými bonbónky, vydanými exkluzivně na „Dark Tunes“, ale velké spousty nováčků, kteří vůbec poprvé opustili zatuchlé sklepy a zkušebny a vyšli s netopýří kůží na trh. To byl ostatně jeden z cílů kompilace – poňouknout zavedené umělce k nové tvorbě a novým dát prostor a důvod se prezentovat.“
„Hell-o děcka! Blíží se konec roku… za okny číhá zima co dokáže za pár hodin roztrhat i lahváče, „fousáč“ vytáhnul poslední kýbl mrkve, aby je narval do sobů (musej bejt fit na štědrej den) a sousedka strhla plán v místní marmeládovně, aby měla dost materiálu na vomazání veškerýho svýho napečenýho lineckýho…. Je tu tedy přesný opak času, na kterej všichni tak netrpělivě čekáme. Ještě to bude nějakej pátek (a taky roční období trvat), než se potkáme ve Dvorech. Tak tu dobu vyplníme novinkama… Dnes tu máme jednu, hodně vytouženou!!! Všichni víte, že SYMBOLIC chceme brát jako místo, kde se budou potkávat nejen lidi, ale i rozdílné hudební styly. Nechceme se za každou cenu “konzervovat” v jednom hudebním stylu i když samozřejmě na SYMBOLICu bude VŽDY převládat to, co je nám nejbližší, tedy DEATH METAL. Ovšem, krom kapel z tohoto ranku se všichni (kdož stojíme za festem) shodneme i na pár jménech “mimo DM mísu”. Jménech, která bychom opravdu rádi viděli na NAŠEM pódiu. A tak… A tak došlo k oslovení BRATRSTVA LUNY. Věděl jsem, že jednání bude těžké, neb kapela za svých 11 let existence odehrála JEN 13 vystoupení!!! OVŠEM – PODAŘILO SE. SYMBOLIC je o přátelství a mě s některými členy BRATRSTVA LUNY pojí letité přátelství. Temnota ovládne středeční line up… ANO, BRATRSTVO LUNY se stává druhým středečním headlinerem… A my jsme na to náležitě pyšní!!!“ DEJVY, pořadatel festivalu SYMBOLIC
O dokončení filmu Slyšte, jak nám děti noci hrají, si snad jednou přečtete v knize. Tento příběh má tolik dějových zvratů, zápletek a emočních turbulencí, že utvoří minimálně jednu samostatnou kapitolu. V každém případě nejdůležitější je, že se dílo podařilo a uchovalo to, co bylo jeho ambicí – završení trilogie Magických nocí trubadúrů v Kralupech nad Vltavou. Z pozice Bratrstva Luny je zde velmi podrobně a sugestivně zachycena bilanční atmosféra okolo uvedení alba „Decade“, ke které se vyjadřují všichni členové kapely včetně speciálních hostů koncertu. Potřetí v řadě svůj hlas průvodce dokumentem magickému dílu propůjčil redaktor sportovní redakce České televize Jirka Rejman. 24. 12. patnáct minut po půlnoci přináší server SANCTUARY vánoční dárek všem fanouškům kralupského festivalu: Dejte si v premiéře zbrusu nový, ještě teplý obsáhlý dokument „Slyšte, jak vám děti noci hrají“, věnovaný poslednímu ročníku kralupského multižánrového festivalu, který vyšel před pár minutami. Kralupy nad Vltavou se třikrát po sobě (2012; 2014 a 2016) staly dějištěm festivalu Magická noc trubadúrů s podtitulem Musica – Theatrum – Magia. Kromě hudby se zde dostalo ke slovu také divadlo, tanec, výtvarné i literární umění nebo fotografie. Příběh posledního ročníku, který se uskutečnil 12. listopadu 2016, teď ožívá ve filmu „Slyšte, jak vám děti noci hrají“, v němž jsou pokryty (mimo jiné) tři křty cédéček, pět koncertních vystoupení, tři divadelní hry, ojedinělá beseda s bratry Štěpány, speciální tematická taneční choreografie, výpovědi účinkujících, fanoušků, ale i organizátorů, pracovníků technického zázemí či hudebních publicistů (včetně zástupce naší redakce).Profesionální multikamerový mix pod taktovkou režiséra filmu Jana Hrušovského a scenáristy a ideového vůdce a hlavního pořadatele festivalu R.X.Tháma je materializací velkého snu a odvážné umělecké vize. Ve filmu účinkují: XIII. století; Deathcamp Project; Bratrstvo Luny; Carpatia Castle; Výsměch?; defactomimo; divadelní soubor Scéna; taneční skupina Naděje; Urbex team Kralupy; Petr Korál; Aleš Levý; Demi; Blackmoon; Jan Melša; Bob Lučan; Jan Doležálek; Jan Molák; Daniela Dokulilová; Petr Holeček; Dušan Randák; Zbyněk Krátký; Erika Mithoferová; Tereza Holubová; Lenka Vořechovská; Leoš Korbel; Rudolf Koudelka; Zbyněk Krátký; Aleš Komárek; Jindřich Kohm st. & Jindřich Kohm ml. / R. X. Thámo; Chráněnci Luny a další.
2018
I otevření Café Jirásek na pražské Evropské ulici má místo v naší historii, neboť se následně stane místem mnoha důležitých setkání a pracovních schůzek, intelektuální základnou prokletých básníků. Přípravy na festival SYMBOLIC zkomplikovaly zdravotní obtíže s levou rukou bubeníka Kobdzeye. Tomáš je srdcař, bojovník a vynikající muzikant, tak si hru uzpůsobil na jednu ruku … klobouček dolů, až na zem! Jak glosoval na našem facebooku zpěvák Matěj Lipský: „Kobdzey na včerejší zkoušce ukázal, že to na Symbolic festu nebude na levačku. Ať žijí Def Leppard. Jinak, dnes (4. 7. 2018) se na vás těšíme (po 22:00 hod.) ve Třech dvorech u Kolína na Symbolic festu. Gotická Luna vyjde i nad death metalovou loukou.“ A jaké bylo resimé odvážné bratrské zkušenosti? Ve svém reportu to pro R.U.M.zine sepsal All: Dalším festivalovým chill-outem se posléze stalo vystoupení gothic trubadúrů z BRATRSTVA LUNY, kteří se na Symbolicu objevili pro někoho dost možná překvapivě, ovšem ne-snadné úlohy se zhostili opravdu velmi dobře. Bez zbytečných okázalostí se zaměřili na své písničkovější věci, a jak se později ukázalo, několik posluchačů se chytlo na udičku. To mohu skutečně potvrdit, neboť se mě na kluky ptal nejeden překvapený posluchač. „To je ten Matěj Lipský z MASTURBACE? Fakt? Hustý!“ A z Bratrského tábora zazněla tato upřímná glosa: Skvěle zorganizovaný Symbolic festival byl naší jedinou misí v tomto roce. Trochu jsme se báli, jak nás přijme metalové publikum. Nakonec to bylo skvělé. Díky za to a díky skalním fans, že nás podrželi.“
Slovo dalo slovo, hvězdy to tak chtěly a Fénix zvedl tělo! V srpnu se do studia ve štětí vrátil Petr Štěpán. Tato mise se zrodila zcela spontánně po opakovaných návštěvách R. X. Tháma v Jihlavě. Petr Štěpán od podzimu 2017 prožíval v souběhu několik životních krizí včetně zdravotní. Ve chvíli, kdy kapela XIII. století byla více jak půl roku „u ledu“, svěřil se nad kafem Thámovi, v silných emocí, že musí tvořit, musí začít něco dělat nebo ho ta „nicota“ zabije … to je lapidární stopa k podané ruce a společnému projektu. Takto se začala rodit budoucí Luna nad Iglau s požehnáním celého ansáblu Bratrstva Luny, na němž Petrovi Štěpánovi nesmírně záleželo. Po teamové komunikaci na Symboliku dala kapela tomuto projektu zelenou. Frontman Matěj Lipský spolupráci s Petre Štěpánem okomentoval pro čtvrté vydání novin TRUBADÚR: „Jak je mi známo, tak Petr doposud nikomu na studiové nahrávce nehostoval. To, že nám k 13. výročí nazpíval celé album, beru jako velký přátelský dar.“ Matěj měl rovněž radost z toho, že si Petr na desku jako žolíka, zcela volný výběr dle něho z repertoáru Bratrstva Luny, vybral jeho autorskou skladbu Největší z pierotů. Pohled hudebního producenta Tomáše Kobdeye na projekt s Petrem Štěpánem byl následující: „Tento počin – tedy znovu zrealizování již existující hudby Bratrstva se zpěvem Petra Štěpána – byl pro mě velice zvláštní a příjemný. Bylo zajímavé si všímat, jak někde Petr volí jiné melodické linky a skladby tak dostaly svěží nádech. A jeho barva a vůbec výraz hlasu – to je prostě radost s takovým zpěvákem spolupracovat, nemluvě o tom, jak byl skvěle připraven. Pro mě osobně bylo největším zážitkem, když jsme realizovali novou podobu „Fantasmagorie“. Tím, jak tam bylo vše nové, tak byla největší svoboda v projevu a i na Petrovi bylo vidět to pohnutí, když jsme tu skladbu dodělali. Myslím, že jsme se tam „něčeho“ fakt dotkli. Celé to nahrávání pro mě mělo ještě další neméně důležitý rozměr, a to ten, že jsme se s Petrem lidsky velmi sblížili, což bylo a je moc fajn.“
Prázdninový PAŘÁT přinesl reminiscenční pohled pod víko rakve. V hledáčku legendy scény se ocitli doometaloví Kralupané Monasterial Crypt, jejichž tahounem byl kytarista Payo (Darkthep) a textař Ropothámo (R. X. Thámo). Bez tohoto uměleckého souzvuku, který přešel v pečeť bratrství, by tajemná Luna nebyla nikdy zrozena… anotace materiálu zněla: „Letos uplynulo dvacet let od nahrání jediného plnohodnotného alba MONASTERIAL CRYPT. A není to jediné aktuální výročí, kořeny doom/deathové kapely byly zapuštěny v roce 1993, takže od prvních hudebních krůčků zakladatelů kapely je to rovné čtvrtstoletí. I když ve své době nepařili MONASTERIAL CRYPT k nejpopulárnějším žánrovým pojmům, zůstalo po nich podařené album, členové kapely se věnovali i tvorbě fanzinu Payo (který v letech 1996-2004 vycházel na papíře a pak ještě šest let na internetu) a po skonu MONASTERIAL CRYPT se muzikanti a textař realizovali v dalších projektech, z nichž to nejdále dotáhlo BRATRSTVO LUNY… Tudíž je na místě se za zhruba pětiletou existencí nenápadné kralupské party ohlédnout – chybět samozřejmě nebudou dobové komentáře hlavního mozku Paya ani zpěvačky Veroniky.“
21. října 2018 (zdroj: Bratrstvo Luny FCB): Nahráno!!! Máme za sebou nádherné tři produkční dny – v hudebním studiu u Tomáše Kobdzeye Kašpara, ve foto Ateliéru v továrně v režii naší fotografky a výtvarnice Eriky Mithoferové a mnohahodinové natáčení s Janem Hrušovským… ale také skvělé hovory o životě, umění. Držela se nás vynikající nálada a takový ten tvůrčí „kvas“ sytil duše! Souběžně se pracuje na několika projektech … BRATRSTVO LUNY a ještě NĚKDO(?) je znovu středobodem dění. Zázemí a mňamky byly znovu ve famózním intelektuálně vlasteneckém Café Jirásek️.“ Touto dobovou zprávou končíme události roku 2018, vy dnes všichni již víte, že oním tajemným člověkem nebyl nikdo jiný, než bard z větrných kopců vysočiny Petr Štěpán. Natočeno bylo album Luna na Iglau, fotilo se pro stejný projekt a točilo se velké množství rozhovorů pro film o Petrovi Štěpánovi, který vzniká v tvůrčím tandemu Jan Hrušovský a R. X. Thámo.