DOBA: GOETHIT (2009 – 2010)

     

     Bratrstvo Luny se těší mediální přízni. V průběhu roku vychází několik obsáhlých rozhovorů a recenzí singlu Nomen Rosae, který byl vydán v nákladu pět set kusů s přívlastkem „neprodejný“ a dovětkem, že ho lze získat pouze jako osobní dar od Lorda Darkthepa nebo R.X.Tháma. Hlavní protagonisté se vyjadřují coby nové osobnosti scény k různým anketám, jsou součástí i mnoha jiných mediálních formátů, stopa nově nabyté publicity je otisknuta i do ankety BŘITVA. Tvorbu kapely začíná registrovat i dark indie rocku spřízněná polská scéna. Nastává ta správná doba pro nahrání plnohodnotného debutového alba „Goethit“.

Od debutu vstoupil do služeb Bratrstva slovutný umělec v oblasti grafiky, výtvarna a fotografie Jaromír Deather Bezruč.

     „Goethit“ oficiálně vychází na dušičky 2. 11. 2009 pod hlavičkou LunArt Records a v distribuční spolupráci s Championship music. Do služeb Bratrstva Luny impozantně vstupuje velký umělec undergroundové scény v oboru grafiky, výtvarna i fotografie Jaromír Deather Bezruč. Do vizualizace výpravného bookletu je zapojen velmi početný tvůrčí tým na čele s jeho ženou Jankou, další krasavicí Markétou atd. Fotky tematických koláží ke každé písni jsou doplněny řadou fotografií tandemu Bratrstva, které pořídila fotografka Míša Horová v exteriérech barokního parku ve Veltrusech. K vizualizaci alba napsal hudební publicista Johan (PAŘÁT): „Jestliže předchozí počiny kapely disponovaly zajímavou grafikou, „Goethit“ je doslova unikátní. Tvoří ho 32 stránkový luxusní booklet od českého umělce Jaromíra Deathera Bezruče.“  Album nahrálo Bratrstvo Luny v sestavě: Darkthep (kytary); Xpíl (zpěv); Jirka Hájek (basová kytara); Zdeněk Tvrdík (klávesy); Tomáš Kobdzey Kašpar (bicí); Šotek a Wlasow (samply). O hudební produkci se postaral Kobdzey a o celkovou produkci, uměleckou supervizi a texty R.X.Thámo.“

     Distribuční anotace „Goethit“ zněla: „Po XIII.STOLETÍ nepřijde století čtrnácté, ale magický úplněk Bratrstva Luny“. Tak okomentoval práci kapely publicista Bob Lučan. Demo „Gotická duše“ (2007) rozčeřilo stojaté vody české gothic rockové scény. „Bratrstvo Luny vnáší novou krev do pohaslého ohně. Gotická scéna je bohatší o silné jméno. To jméno si dobře zapamatujte!“, napsal šéfredaktor rock metalového magazínu PAŘÁT Herdron (25/2008). Album „Goethit“ je plnohodnotnou nahrávkou gothic rockových Trubadúrů z povodí Vltavy, kde ozvěny historie promlouvají v naší současnosti ústy novodobých vypravěčů, kteří příběhem „Goethit“ říkají:„Temnoty hlubin jsou vřídlem magického světla.“

     Následuje řada mediálních výstupů na podporu alba, vychází řada rozhovorů a recenzí. Do historie Luny vstupuje recenze zveřejněná 25. 1. 2010 na portálu ROCKSHOCK, jejíž autorem je legendární rockový publicista Petr Korál: „BRATRSTVO LUNY je tajuplný spolek. V rámci zachování své darkgotické image se oba jeho členové skrývají pod nic neříkajícími pseudonymy a nikdy nikde ani nenaznačili, kdo skutečně jsou, což moc nechápu – za to, co dělají, se totiž rozhodně stydět nemusí. A navíc – vadilo by snad někomu, že jedním z těch dvou lidí je zkušený kytarista Pavel Merkl (dříve MONASTERIAL CRYPT, jinak EXISTENCE a kromě aktivního muzicírování též dlouholetá hlava zinu Payo) a druhým Jindřich Kohm, kdysi textařský spolupracovník MONASTERIAL CRYPT?“

Dnes kultovní fotografie Jana Tatara, která zachytila koncertní sestavu Bratrstva při natáčení videoklipu „Volání mrtvých básníků“ v lokaci klánovického klubu Black Pes. Na fotografii (zleva): Kobdzey, Darkthep, Xpíl, Haik a sedící R.X.Thámo. Kytarista Šotek se z důvodu služební cesty natáčení nemohl zúčastnit.

     „Goethit“ se dostal i do hledáčku rock metalového magazínu SPARK (2/2010), recenze Jana Sedláka byla za tři a půl hvězdy (mezi průměrem s ambicí a výborně): „Klenot. Přesně tohle mě napadlo, když jsem poprvé uviděl a otevřel nové album (nebo možná spíše hnutí Bratrstvo Luny). Na české poměry nezvyklá slipcase krabička ukrývá dvaatřicetistránkový booklet, plný tajuplných fotografií s gotickými motivy. Obal za šest s hvězdičkou. Tvorba Bratrstva Luny odkazuje na nejlepší okamžiky kultovního XIII. století. Spíše střednědobé skladby podkresluje mystický hlas v našem jazyce. Zmar, samota, odcizení dnešní společnosti, války, smrt, vyhoštění …Pokud by album Goethit věnované tajemstvím opředenému velkému básníkovi Johannu Wolfgangovi Goethemu vyšlo těsně po sametové revoluci, to by se děly věci. Ta doba ale minula. Nicméně, pokud vím, gotiků u nás stále ještě běhá dost. A Bratrstvo Luny své věci věří.“

Live křest Goethit se uskutečnil 5. 5. 2010 v pražském hudebním klubu Futurum music bar. Kmotra CD spisovatelka Jenny Nowak o něm napsala: „Je to koncert, divadlo, večer poezie? Tohle všechno. Mihotavý svit Luny namixovaný do nejmožnějších odstínů a dotýkající se nejzasutějších zákoutí duše, a její bledě nalíčené BRATRSTVO přinášející své poselství…“. Koncertní premiéra se odehrála v této sestavě: R.X.Thámo (performance); Darkthep (kytara); Xpíl (zpěv); Šotek (kytara); Haik (basová kytara) a Kobdzey (bicí). Cesta ke koncertní premiéře nebyla vůbec jednoduchá. Bylo to jedno z nejnáročnějiších období pro duši Bratrstva R.X.Tháma, který se ujal úplně všech produkčních náležitostí, které s uspořádáním koncertu souvisejí. Rozumně naplánovanou přípravou před koncertní misí se stalo natáčení videoklipu „Volání mrtvých básníků“ v klubu Black pes v Klánovicích 4. 4. 2010. V táboře Bratrstva Luny bylo chvilku produkční horko, protože Matěj Lipský nejprve nechtěl v klipu vůbec účinkovat, naštěstí se nechal přesvědčit, že by jako zpěvák v pojetí klipu opravdu chyběl, bohužel druhý kytarista Šotek odjel na služební cestu, ale jeho přítomnost se dala pro tentokrát oželet. Součástí klánovické produkce bylo první profi focení s vynikajícím fotografem Janem Tatarem. Důležitou součástí týmu této éry byla vizážistka Čertice, spoluautorka nápadu podoby mrtvého básníka s červeným brkem, které se stalo pro BL ikonické. Mates Mantlík se svou kralupskou agenturou Rockweb se stal trvalým parťákem koncertních produkcí Bratrstva. Do dnešních dnů na koncertech používaný  kříž s latinským nápisem „Mortui poetae“ vyrobil pro účely natáčení klipu Borek Švarc.

     Ke koncertu Bratrstva Luny se váží ještě dvě zajímavé historky pojící se k osobě zpívajícího frontmana kapely Matěje Lipského přezdívaného Xpíl (pozpátku Lipský). Již při jeho oslovení R.X.Thámem, zda s Bratrstvem půjde do živé produkce dal Matěj – výstražné a férové varování, že to s ním není jednoduché, je extrémně nespolehlivý a už tehdy glosoval, že je „rozbíječ kapel“. Odpověď Thámova po poradě s Darkthepem zněla, že to zkusí, protože oba zakladatelé BL si mysleli, že první koncert může být i tím posledním a vize možných změn spoluhráčů při tvorbě alb byla stále aktuální. Bratrstvo nebylo klasickou kapelou, ale projektem. Thámo si váhu Matějových slov plně uvědomil, když ho vyhlížel v dešti před klubem, těsně před začátkem zvukové zkoušky ….  Koncert se vydařil, nadchnul fanoušky i kapelu samotnou a stal se tak odrazovým můstkem k dalším produkčním dobrodružstvím. Ovšem, aby vše nebylo příliš jednoduché, přišel v létě od zpívajícího frontmana zcela nečekaně abdikační email, ve kterém mimo jiné stálo: „ …rozhodl jsem se udělat velké změny ve svém životě a na nějakou dobu opustit úplně své hudební aktivity. Odcházím po dvaceti letech z Masturbace. Poslední, co plánuju, je koncert Negative Face ve Futuru. A taky jsem se rozhodl opustit  řady Bratrstva…. Jen chci říct, že mi bylo ctí s vámi spolupracovat, protože mě opravdu celý přístup Bratrstva nesmírně bavil, byť muzika nebyla vyloženě mou krevní skupinou, což ale víte. Nicméně naživo mě to fakt dostalo. Držím palce v dalším směřování a rád se někdy přijdu podívat na koncert. Matěj, PS: prosím nevzdávejte to, v Bratrstvu je víc, než sami vidíme!

Bratrstvo Luny zkusilo vstoupit na koncertní prkna. Ten pokus vyšel fantasticky a bylo rozhodnuto o tom, že koncertní příště není vyloučené …

     Světovým unikátem v dějinách rockové hudby se stalo pozvání Bratrstva Luny na koncert do Polska, po jednom jediném koncertu! Poctivá práce bratrů Luny a jejich týmu (Sever kul zejména Wlasow) přinesla až nečekaně sladký plod. BRATRSTVO LUNY vystoupí v roce 2011 na největším dark indepedent festivalu Střední a Východní Evropy CASTLE PARTY na polském hradě Bolków. Cestičku k triumfální šanci pomohli prošlapat i polští souputníci ze serveru Altergothic.pl, které tvorba Trubadúrů oslovila a oni její „věhlas“ šířili po své veliké temné hudbě zaslíbené zemi. Za zmínku na sklonku doby „Goethit“ stojí i prestižní postavení BRATRSTVA LUNY v seriálu 25 let gotického rocku v českých zemích jehož kruh se uzavřel v prosinci 2010 třetím dílem. V anotaci tohoto cyklu jeho autor Johan mimo jiné uvedl: „V 37. čísle magazínu Pařát vyjde třetí část pojednání o 25 letech českého gotického rocku. Rozsáhlý materiál zatím zmapoval období 1986 – 2003, v posledním dílu se, kromě stálic XIII. STOLETÍ, NOTHINGHAM, ALVARÉZ PERÉZ či GARLANDS, objeví i nová „kometa“ na české gotické scéně – BRATRSTVO LUNY, které v průběhu uplynulých čtyř let doslova vylétlo ke hvězdám. V článku bude nastíněna historie tohoto projektu a chybět nebude ani recenze (zatím) stěžejního díla „Goethit„. V anketě BŘITVA za rok 2009 se umístilo debutové album BRATRSTVO LUNY „Goethit“ na 31. místě (29 bodů) jen šest příček za comebackovým albem XIII. STOLETÍ „Dogma“ (42 bodů).

Televizní reportáž z historicky prvního koncertu Bratrstva Luny.