DOBA: LA LOBA ANTE PORTAS (2011 – 2013)

     

     Nahrávání alba „La Loba Ante Portas“ se nakonec odehrálo ve stejné sestavě jako debut „Goethit“. Po abdikačním prázdninovém emailu Matěje, tvůrčí tandem Bratrstva Luny neřešil shánění nového zpěváka a soustředil se na dokončení demonahrávek připravovaného alba. Matěj se do sestavy BL tedy vrátil. Naštěstí pro budoucnost Luny nebyl ani po několika negativních emočních vírech vyhozen kytarista Šotek.

Darkthep s jeho věrným Pespesem a R.X.Thámo při fotoprodukci projektu La Loba Ante Portas na hradě Křivoklátu. Za objektivem čaroval Jan Tatar.

Anotace CD zněla: Bratrstvo Luny s ustálenou sestavou speciálních hostů, špičkových muzikantů české a tentokrát i norské rockové scény,  přichází se zbrusu novým albem LA LOBA ANTE PORTAS. Křest se odehraje v den vydání alba 5. 5. 2011 ve Futurum music baru v Praze, jeho kmotrem bude spisovatel a cestovatel Jaroslav Monte Kvasnica. Gothic rockoví Trubadúři přicházejí s mnohem tvrdším soundem než tomu bylo u předchozí nahrávky GOETHIT, ale úbytku melodičnosti ani ztráty mrazivé poetiky se fanoušci kapely bát nemusí. Hudební producent a bubeník kapely Tomáš Kobdzey Kašpar vysvětluje: „Gothic rockový styl či žánr nová deska významně přesahuje ve všech svých výrazových složkách, v tom osobně coby hudebník vidím největší posun a klad. Věřím, že má šanci zaujmout nejen fanoušky gotického hudebního světa, ale i ostatní posluchače“. R. X. Thámo dodává: „Album je věnováno památce lidí a vlků, kterým zamýšlená i nezamýšlená zlovůle jiných, zastavila tlukot srdce dříve, než stačili naplnit svůj život. Nahráli jsme album, ze kterého bude mrazit…“. Album vychází v podobě luxusního digibooku a obsahuje 2CD nosiče. Hudební fajnšmekři a sběratelé jistě ocení umělecky ztvárněný 36stránkový booklet znovu z dílny Jaromíra Deathera Bezruče. Křest ve Futurum music baru bude jediným koncertem kapely v České republice v letošním roce. 24. 7. 2011 vystoupí kapela na legendárním polském dark independent festivalu CASTLE PARTY na hradě Bolków.

Tvůrčí team alba byl oproti debutu Goethit rozšířen o fotografa Jana Tatara a norského kytaristu Pluta Gutheho, který se postaral o mrazivá sóla ve skladbách: Továrny na smrt Auschwitz-Birkenau a nové verzi Fantasmagorie. Další zajímavostí alba je, že poprvé povolil výhradní autorský tandem Bratrstva Luny – Darkthep / R.X.Thámo – složit skladbu někomu jinému. Pocty se dočkal kytarista Šotek, který přišel s hudbou ke skladbě Signum Diabolicum. Tato píseň se stala součástí doplňkového singlu alba spolu s novou verzí dnes již kultovní Fantasmagorie. Velká fotoprodukce k projektu La Loba Ante Portas proběhla o magickém úplňku 20. března 2011 na královském hradu Křivoklátu.

ČEŠTÍ ELITNÍ ROCKOVÍ PUBLICISTÉ O NOVÉM ALBU BRATRSTVO LUNY NAPSALI:

“Tajemné, zneklidňující, uhrančivé… to jsou přívlastky, jimiž můžete tvorbu Bratrstva Luny zahrnovat od začátku až do konce.“  (Irockshock.cz, 6/2011)
PETR KORÁL
Osobnost české rockové scény podle ankety Břitva 2010

“Je to hudba, která ve svém ranku dokáže překvapit, ale stále si spolehlivě udržuje silnou specifickou atmosféru, rezonující s ponurým námětem alba – odvrácenou stránkou lidské povahy. Silné album.“ (rockový magazín ROCK&POP 7/2011)
MICHAL HUSÁK
garant ceny hudební kritiky Anděl (česká grammy)  kategorie hard&heavy

“La Loba Ante Portas“ je na naší scéně zjevením, a to nejen po stránce hudby a textů, nýbrž i svou vizuální podobou a hlubokou emotivností, k čemuž se přidává skryté poselství s varovným podtextem. K plnému pochopení tohoto díla a nalezení jeho „svatého grálu“ je nutné zcela se oprostit od materiálna a nechat se vtáhnout dovnitř… doslova vystoupit z hmotného těla a v podobě astrální siluety proniknout lyricko-hudebně-emocionálním transcendentálnem, stát se součástí, ba přímo aktérem toho, čím „La Loba“ ve své podstatě je – varovným voláním po probuzení starodávné moudrosti lidstva a obnově zhroucených chrámů skutečných hodnot.“  (SPARK 8/2011)
BLACKMOON
redaktor SPARK nejčtenějšího rock-metalového  magazínu v České a Slovenské republice

“Pro tu část posluchačů, která se pohybuje někde mezi gotikou a metalem, se může stát „La Loba Ante Portas“ oním můstkem, spojujícím oba světy. Ze strany kapely však určitě nejde o nějaký kalkul či marketingové rozhodnutí (na to deska působí příliš upřímně) – Bratrstvo Luny spíše konečně nalezlo vlastního hudební výraz, ve kterém se cítí sami sebou.“
(Sanctuary.cz  7/2011)
EZECHIEL
šéfredaktor  SANCTUARY.cz

“Bratrstvo Luny ani na svém druhém albu nic neponechali náhodě. Nebo spíš dokonale vyvážili souhru mezi svojí hudbou a vizuálnem v podobě balení hudebního nosiče do luxusního digibooku, jehož provedení v historii tuzemské rockové (metalové) hudby asi nemá obdoby. “
(metalový magazín PAŘÁT 6 a 7/2011)
HERDRON
šéfredaktor tištěného metalového magazínu PAŘÁT

“BRATRSTVO LUNY vyprodukovalo něco tak jedinečného, vkusného a nadčasového, že byste s pořízením neměli váhat. A přidám tři vykřičníky!!!“
JOHAN
redaktor FOBIA zine a PAŘÁT

„Celkově když to sečtu na albu v podstatě nic nechybí, spíš naopak. Jsou k mání jak instrumentální vložky tak i řezavější kytarové riffy, rozmáchlé plochy kláves, nejrůznější typy chorálů, básnířství Hraběte R. X. Tháma. Potemnělá dekadentní deklamace i starožitný hluboký Xpílův vokál, což si nakonec můžete přečíst uvňitř CD, na kterém se podílelo skutečně mnoho zajímavých osobností. Deska dokáže být i přirozeně provokativní, to zejména v textové složce a docela drsná, tak i něžná a uhrančivá. Pánové to udělali ve velkém stylu, tak já jsem se taky trošku rozjel, ať ta naše domácí gotika má grády.. “
BOB  LUČAN
DEKADENTE MORFIN

Po úspěšném koncertě ve Futurum music baru 5. 5. 2011, kde spisovatel Jaroslav Monte Kvasnica pokřtil „vlčí album“ a nechyběl zde ani norský kytarista Pluto, začaly velké přípravy na polskou misi.

     O velké životní výpravě na CASTLE PARTY vypráví patnáctiminutový televizní dokument Bratrstvo Luny part of the Castle Party 2011, který natočil kralupský TV team ve složení Zbyněk Krátký, Helena Krátká a Hana Bozděchová. Součástí výpravy byla také dodávka řízená panem Slánským (vzpomínáme a zdravíme do nebe!), misi s Lunou absolvoval i jeho dvorní fotograf Aleš Enochian Komárek, polský ambasador a správce kulisového rekvizitáře BL Wlasow, vizážistky Čertice, Bobo, Sue a další. S  Bratrstvem do místo dění dorazil i hudební publicista All, který již znal spolu s R.X.Thámem atmosféru místa z mnoha společných návštěv.

„Nu… a nyní už k BRATRSTVU LUNY! Pokud se někdo domníval, že kluci odehrají jen klasický koncert, zmýlil se. Divadelní kulisy vážily cestu z Čech až na bolkówský hrad, nemluvě o dalších divadelních proprietách. Borci zkrátka nejsou líní na krok, fotbalovou terminologií řečeno: i útočníci se dokáží zapojit do obrany. Vás už však nejvíce zajímá, jak samotný koncert dopadl!? Nuže, nebudu to prodlužovat. BRATRSTVO LUNY se za předvedený výkon rozhodně nemusí stydět. Zvuk sice nebyl úplně OK, ovšem o nějaké závratné nečitelnosti nemůže být vůbec řeč. Kapele se navíc podařilo svůj set vygradovat skladbami „Nomen Rosae“ a „Signum Diabolicum“, při kterých se mezinárodní publikum chytalo zdaleka nejlépe. Naopak píseň „Stín nad Toledem“ (moje oblíbená) se příliš nevyvedla (zvuk). Hodně diskusí se posléze vedlo i o účasti norského kytaristy Pluta, který svým uměním ozdobil tentokráte všechny kousky (samozřejmě včetně „Fantasmagorie“) a ne vždy to bylo úplně potřeba. Na druhou stranu však mohou mnozí příznivci namítat, že trocha té zdravé exhibice neuškodí. A shrnutí? Z mého úhlu pohledu jednoznačné uznání a chvála! BRATRSTVO LUNY hrálo teprve třetí! koncert, první na open-air a k tomu ještě na CASTLE PARTY! Tohle je zkrátka úspěch jako hrom (svědčí o tom i počet zde prodaných nosičů !!!!). Pokud by mě někdo chtěl nařknout z podjatosti, anebo dokonce kapelu očekávajíc report na objednávku, toho odkazuji na mou recenzi alba „La Loba Ante Portas“. (R.U.M. zine, 28. 7. 2011.)

   V rozhovoru pro FOBIAzine Země páchne pomstami, Augiášův chlív…, který vedl redaktor Johan s R.X.Thámem, přišla i otázka na účast Bratrstva Luny na polském festivalu (27. 11. 2011): Pojďme k dalšímu mezníku vaší kariéry – Castle Party v Polsku, zemi gotickému rocku zaslíbené. Minule jsi mi říkal, že byste tam rádi za pár let zahráli a ejhle, vyšlo to už letos. Splněný sen určitě, ale co dojmy? Jak se vám hrálo, jak jste se líbili návštěvníkům akce, má to (třeba i díky zařazení na festivalovou kompilaci) nějaké dozvuky?

„Castle Party, tak to je jedna z prožitých pohádek mého života, splněný sen. Přijetí v Polsku překonalo má tajná přání, velmi mě překvapilo, samozřejmě potěšilo a s celým početným teamem Luny jsme si ho užívali. Za desítky slov hovoří profesionální televizní dokument, který je zavěšen v HD kvalitě na youtube s názvem Bratrstvo Luny part of the Castle Party 2011 Na souhru okolností, která na hradním festivalu panovala (čas hraní, počasí), tak nás nakonec zhlédla početná divácká obec. Bezprostřední zpětnou vazbou byl zájem přímo na stánku s merch a to byl skoro neskutečný hukot! Proběhly rozhovory pro média, vyšlo nám zde několik velmi pochvalných recenzí, zanedlouho nám vyjde profilový rozhovor v dark indie tištěném magazínu PRZESILENIE, hrajou nás různá rádia… prakticky mohu říct, že jsme s polskou scénou v každodenním kontaktu… a získali jsme mnoho nových přátel a utvrdili staré vazby.“

V anketě BŘITVA za rok 2011 obsadilo album „La Loba Ante Portas“ 22. místo (44,5 bodu) v kategorii Album roku (nová řadová alba).  V kategorii Videoklip roku se umístil na 13. místě autorský videoklip Jiřího Strbačky ke skladbě Továrny na smrt Auschwitz – Birkenau.

2012

     2CD La Loba Ante Portas se těšilo velké mediální přízni a až na pár výjimek bylo mimořádně dobře přijato. BRATRSTVO LUNY bylo v sedle. Před kapelou byl letní koncert v roli headlinera 2. ročníku festivalu MOONFOG ve Wroclawi a premiéra vlastního dark indie festivalu Magická noc trubadúrů s podtitulem Musica, Theatrum, Magia, kterou si vysnil a přichystal R.X.Thámo. Tato velkolepě pojatá umělecká platforma měla důstojně orámovat vytouženou koncertní premiéru s legendou tuzemské gothic scény XIII. stoletím.

  V předchozím roce došlo až k osudovému setkání R.X.Tháma s hudebním publicistickým matadorem nejčtenějšího rock metalového magazínu v České republice SPARK Blackmoonem. Jeho empatická recenze přes 2/3 strany v rubrice Tuzemské podhoubí oceněná maximálními šesti hvězdami narušila redakční zvyklosti. Málo kdo tušil, že tito lotři ve zbrani poezie, půjdou ještě dál! Pro květnový SPARK (5/2012) vznikl zcela netradičně uchopený rozhovor s „gothic rockovými trubadúry“ R.X.Thámem a Lordem Darkthepem. V čem byl onen problém? Pro v rockmetalovém mainstreamu málo známou kapelu jsou tři stránky v magazínu SPARK fantasmagorickou vizí. Šéfredaktor periodika Karel Balčirák požádal autora o zkrácení rozhovoru na dvě strany. Po dohodě Blackmoona s R.X.Thámem letěla do SPARKu depeše, že buď vyjde celá verze, tak jak je připravená nebo žádná …. Nešlo o rozmar, ale o ochranu komplexního díla. Nakonec vyšla nezkrácená třístránková verze a dnes lze tento rozhovor nazvaný Signum Diabolicum prokletých básníků bez skrupulí ocejchovat slovy kultovní a legendární.

     Kapelník Bratrstva má desítky pracovních schůzek, jeho pracovní tempo je závratné. Na své usedlosti v únoru přijímá polského člena teamu BL Kroga, společně s ním a Wlasowem dochází k pracovnímu setkání v královských Velvarech s lídry mostecké kapely Carpatia Castle Tomášem Pošvancem a Zdeňkem Svobodou. Thámo nechává uměleckého kováře Petra krále vyrobit koncertní stojan BL s erbem i v kůži vázanou knihu, která je jeho nedílnou součástí. Jejich premiéra se odehraje 4. srpna 2012 na festivalu MOONFOG ve Wroclawi. Ještě před festivalem dojde k velkému pracovnímu setkání Tháma a Wlasowa s polskými souputníky na bolkówské Castle Party. Srpnový koncert se nad očekávání vydaří. Za všechny ohlasy zmiňme úryvek z recenze polského hudebního publicisty Wojteka Sajkowského: „Divákům bylo Bratrstvem Luny servírováno velmi profesionální a magickou atmosférou prosycené klima a podle mého názoru to bylo nejlepší vystoupení večera.“

Kompletní Bratrstvo Luny se svým týmem a dvěma hosty na benzínce v Harrachově při cestě na koncert do Wroclawi.

     V tomto čase se rodí i další produkční trubadúrský kousek, který se zapisuje do dějin tuzemské dark indie scény. R.X Thámo v tandemu se „sparkařem“ Blackmoonem připraví první číslo gothic rockových novin TRUBADÚR. Šestnáctistránkové noviny formátu A3 vonící poctivou tiskařskou černí a nabitým obsahem vyjdou v nákladu šest a půl tisíce výtisků o srpnovém úplňku roku 2012. Jejich úkol je jasně definovaný, stávají se programovým manifestem kralupské Magické noci trubadúrů. Jejich distribuce probíhá na koncertech a dalších spřízněných kulturních akcích, jako byl například křest knihy „Komnata bez oken“  spisovatelky Jenny Nowak v Rumunském kulturním institutu v Praze. Velké množství výtisků je rozebráno  na „Gothic Theatre“ v Mostě, kde se bok po boku představují domácí Carpatia Castle a XIII. století. R. X. Thámo zde vystupuje nejen jako misionář Noci trubadúrů, ale i jako moderátor večera. Jeho představení kapely XIII. století ve vyprodaném divadlu nadchne jejího frotmama Petra Štěpána a po družném několika hodinovém post koncertním hovoru na divadelním baru se za vzájemných sympatií začíná rodit velké přátelství.

     I přes různé překážky i personální komplikace zvedne 10. 11. 2012 Magická noc trubadúrů pomyslnou oponu. Večer navštívilo 451 platících diváků, kterým se představili: XIII. století; Artrosis (Polsko); Bratrstvo Luny; Pluto And The Planets (Norsko); Carpatia Castle; Taneční skupina Naděje; SHSŠ Rytíři Fortuny; spisovatelé Jenny Nowak a Jaroslav Monte Kvasnice a moderátor Petr Korál. Atmosféru celého festivalu bravurně vystihuje půlhodinový dokumentární film MUSICA, THEATRUM, MAGIA VE MĚSTĚ NAD VLTAVOU.

2013

     Po dvou letech velkého produkčního kvapíku přišlo v roce se symbolickým zakončením „třináct“ rekonvalescenční zvolnění tempa. Za zaznamenáníhodné okamžiky patří určitě dvojice koncertů, které přišly jako malá odměna za odvedenou sedmiletou práci na scéně. Lídr portálu Rockpalác a grafik festivalu BASINFIREFEST Jan Haber doporučil BL jako kapelu, která by se hodila do programu jeho XI. ročníku. Po dohodě s hlavním pořadatelem koncertní misi do Spáleného Poříčí nic nebránilo.  Vystoupení se odehrálo 29. června v luxusním čase 19:40 a vnímavému publiku Bratrstvo představilo osm skladeb. Pěkný mediální ohlas na vystoupení zveřejnil Petr Ježura (Orbis Metalum): „Na úplně jinou notu zabrnkala násle­du­jící kapela a ale­spoň pro mě jeden z největších českých taháků, jaké letošní ročník festivalu nabídl. For­málně dvoučlenná for­mace Bra­trstvo Luny v doprovodu aktuální koncertní ses­tavy totiž přiví­tala sobotní večer veskrze sympatickým gothic rockem, který v té záplavě zábavového hoblování, jež zejména na druhé stagi kazilo vkus častěji, než by bylo zdrávo, zafun­go­val jako živá voda.“

   Kamarádění se spisovateli a ukojování žurnalistického chtíče realizuje na platformě Bratrstva Luny R.X. Thámo v míře vrchovaté. První besedu se spisovateli uspořádal před křtem alba La Loba Ante Portas na kterém přišlo k symbolickému setkání prvních dvou kmotrů Bratrstva spisovatelky Jenny Nowak a Jaroslava Monte Kvasnici. Další beseda ve stejném obsazení se uskutečnila v rámci programu Magické noci trubadúrů v kině Vltava. Následně pak během koncertních programů byly pokřtěny knihy obou spisovatelů: Jaroslav Monte Kvasnica v rámci koncertu Bratrstva vítal na svět „Jantarové oči“, Jenny Nowak v setu XIII. století „Komnatu bez oken.“ Jako poděkování za trubadúrskou noc přišla od Petra Štěpána nabídka na společný koncert XIII. století a Bratrstva Luny v kultovním prostoru na zámku v Polné. Koncert se uskutečnil 23. listopadu a Bratrstvo Luny umožnilo vlčímu bardovi Monte Kvasnicovi pokřtít během jeho koncertu knihu „Vlci přicházejí s větrem“, do které napsal R. X. Thámo duchovně procítěný doslov. Asi to bylo poprvé co se na jevištních prknech zámeckého klubu objevil vlčí kříženec Alucard (přečtěte jméno pozpátku) čímž podpořil neopakovatelné mystérium okamžiku.