DOBA: LUNA NAD IGLAU (2019 – 2020)
Nový rok začal příjemným zážitkem, který pro svůj archiv sepsal R.X.Thámo: „2. 1. 2019 jsem byl ve svém zaměstnání ve stavebninách MONTAKO na tradiční novoroční inventuře. V poledne jsme šli na oběd s kamarády Jarem a Hůlkou do restaurace Modrá pasáž. Sedáme si ke stolu, na mobilu mě zvoní neznámé číslo …. Chvilku rozmýšlím, zda telefon budu brát hned, nebo se ozvu po obědě, jsou přeci jen inventury … nakonec hovor přijmu: „Tedy Vladimír Kočandrle, zdravím vás Jindřichu, měl bych zájem o váš projekt s Petrem Štěpánem …“
„A během okamžiku byla sjednána schůzka v Praze. 14. 1. 2019 jsem měl v 10:30 v COSTA COFEE na Novém Smíchově sraz s Vladimírem Kočandrlem (šéf vydavatelství WARNER MUSIC CZECH REPUBLIC). Řeč byla hlavně o společném projektu s PETREM ŠTĚPÁNEM „Luna nad Iglau“. Hledáme cesty k jeho vydání pod hlavičkou renomované značky! Pokud pro nás budou podmínky akceptovatelné, dočkáme se ve 13náctém roce existence Bratrstva Luny velké události, “ vzpomíná Thámo.
„2. února přivítáme v KD Šeříková v Plzni kapely XIII. století a Bratrstvo Luny. Určité tajemno, které kolem sebe vyzařují, se hodí k Hromnicím, které připadají právě na toto datum. Přijďte nasát atmosféru gothic rockového večírku,“ takto zněla anotace koncertu, který se uskutečnil v zaplněném klubu. Insiderský pohled na akci sepsal pro SANCTUARY.cz R.X.Thámo: „Pocit z toho, že zpěv středočeských trubadúrů nezaniká v hluku, ale je zesilován vnímavým a vděčným publikem, je výživnou potravou pro duši a energií pro další tvůrčí dobrodružství. Je znát, jak si sedá hudební souhra jedenáct let nezměněné – tedy stále původní koncertní sestavy, která živě vystupuje jen při výjimečných příležitostech. Množí se i pozitivní ohlasy na stále minimalističtější divadelní pojetí koncertů, které preferuje obsah a sdělení před spektakulární formou produkce. Sympatické bylo, že za frontmanem Bratrstva Matějem Lipským (jejich panem řídícím) dorazili i někteří z klientů sociálního centra v Tloskově, kde uvedl do života několik projektů, včetně rádia, jehož program obstarávají samotní klienti s mentálním a kombinovaným postižením. S teamem Bratrstva řádil i dvorní reportážní fotograf souboru Aleš Enochian Komárek a kameraman Jan Hrušovský, jejichž přítomnost je avízem dalších tvůrčích výstupů publikovaných s pečetí „BL“. A některé z blízkých a velkých plánů byli euforicky prozrazeny i během koncertu… 2.11.?“ Thámův report spolu s Enochianovou koncertní galerií posbíral těžko uvěřitelných 392 liků. Kromě skvělého přijetí od publika potěšila kapelu i zpětná vazba na její koncert od frotmana Třináctky Petr Štěpána: „Vidět opět na pódiu Bratrstvo byl pro mě radostný zážitek. Z kapely valila energie, bylo vidět a cítit, jak si to užívají. Parádní zvuk vše podpořil. A bylo fajn pozorovat Matěje, tančícího po pódiu s úsměvem a pohodou. Rozdával energii do všech stran. Bratrstvo mělo sestavený výborný playlist, který mi sedl úplně nejvíc. Úžasně poskládaný výběr písní. Nikde to nedrhlo, pořád to šlapalo, zkrátka jízda, jak má bejt!“
25.06.2019 stylově ve 13:13 minut byl odtajněn na portálu SANCTUARY.cz program Magické noci trubadúrů, která se uskuteční v pražském exilu s podtitulem „Temple of Phoenixes“ a zahájen předprodej vstupenek. Musica, Theatrum, Magia! Magická noc trubadúrů se vrací a její ambicí je počtvrté v řadě dostát svému podtitulu. Festival se uskuteční 2. listopadu v den Památky zesnulých, na Dušičky. V tento den si programově připomeneme i odkaz československého básníka a písničkáře Karla Kryla. Koncertní vystoupení skupin XIII. století a Bratrstvo Luny přinese speciální trubadúrské bonusy. Změna místa konání akce bude podrobně vysvětlena ve čtvrtém vydání novin Trubadúr. Staré bohnické Divadlo za plotem nabídne atmosféru a jedinečnou auru celému programu. Jedinou nevýhodou místa konání je omezená kapacita sálu. Na noci trubadúrů se kromě výše uvedených kapel představí: Petr Nutil (nezávislý žurnalista, zakladatel webu Manipulátoři.cz); Vojtěch Klimt (předseda Klubu Karla Kryla); Nezávislé divadelní studio De Facto Mimo s autorskou hrou GENDERAMA (divadelní hra s Pavlem Štěpánem!); Divadelní soubor scéna se svou autorskou hrou Frankenstein; Taneční skupina Naděje s původní choreografií Julie jako Julie (Shakespearovská variace); písničkář Pavel Kohn (bude hrát písně Karla Kryla); URBEX TEAM KRALUPY (výstava fotografií); Skupina historického a scénického šermu Rytíři Fortuny; Café Jirásek (catering); Petr Korál; Vladimír Kočandrle a další.
Chráněnci Luny dobře vědí, že frontam Bratrstva Luny Matěj Lipský alias Maestro Xpíl je ředitelem CENTRA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V TLOSKOVĚ. A k 60. narozeninám tloskovského centra dal dohromady ohromnou hudební oslavu, u které rozhodně stojí za to být! Jedinečná možnost zažít v jednodenním festivalovém programu Bratrstvo Luny s Anetou Langerovou nebo Tata Boys v nádherných romantických prostorách tloskovského parku se už asi nebude opakovat. A jak se zde Bratrstvo Luny cítilo, uveřejnilo záhy po koncertě na svém facebookovém profilu: „Obrovský respekt a uznání pro Matěje Agose Lipského, který se svým teamem zorganizoval festival, který propojil lidi zdravé a handicapované – Tloskov Fest! Akce byla vyprodaná, publikum úžasné, hvězdy lidské (Aneta Langerová, Tata Boys, Horkýže slíže a další …)“. Slavnostní letní náladu kazila lítost nad plánovaným odchodem basáka Jirky Haik Hájka, který hájil věrně barvy Bratrstva Luny od roku 2008. Jirka s Lunou šel obrovský kus cesty! Ve třináctém roce existence kapely je to první personální změna (vynucená okolnostmi, kterým nelze čelit jinak, než zvolněním v životním nasazení). „Jirka je náš obrovskej kámoš – zůstáváme ve spojení!,“ znělo z pódia a rezonovalo v srdcích spoluhráčů a věrných fanoušků.
V půlce července proběhlo v bohnickém areálu u Divadla Za plotem, dějišti Magické noci trubadúrů, focení a natáčení pro festival i booklet alba „Luna nad Iglau.“ Tváří obou projektů se stala kralupská trenérka krasobruslení s „dračí krví“ Sísa Majrychová. Produkční team dále tvořili grafička a fotografka Erika Mithoferová, kameraman Jan Hrušovský a produkční tahoun R. X. Thámo. Oba projekty spojuje metafora o znovuzrození Fénixů … z popela povstal nejen po dovršení kralupské trilogie ukončený festival, ale také Mistr z Iglau o jehož cestě ze dna sil bude ještě řeč … Vstup do projektu „Luna nad Iglau“, jeho realizace i samotné dokončení přineslo tvůrcům mnoho radosti. Hřebíček na hlavičku trefil empatický hudební publicista Blackmoon, který dílo nazval „terapeutickým albem“. Symbolický privátní křest masteru společného projektu Petra Štěpána frontmana XIII. století a Bratrstva Luny proběhl o srpnovém víkendu na národní hoře Říp. Portál SANCTUARY.cz přinesl 30. 10. dvou rozhovor s hlavními protagonisty projektu o koncích, vstáváních z popela a Luně nad Iglau. Perex rozhovoru zněl: Velmi otevřený ponor do niter principála české gotické legendy XIII. století a spiritus agens Bratrstva Luny o vzájemné pomoci i síle znovuzrození, společném projektu, nástrahách komunální politiky, zpívání skladeb někoho jiného, Karlovi Krylovi a okamžicích, kdy to vypadalo, že příběh XIII. století je definitivně u konce. První otázka rozhovoru zněla: SANCTUARY.CZ: SE VŠÍM RESPEKTEM VŮČI OSTATNÍMU PROGRAMU SI PŘIZNEJME, ŽE PRÁVĚ VÁŠ SPOLEČNÝ POČIN „LUNA NAD IGLAU“ VZBUZUJE ASI NEJVĚTŠÍ ZVĚDAVOST FANOUŠKŮ. RÁD BYCH SE ZDRŽEL POLOPATICKÝCH OTÁZEK A RADŠI TO NECHAL NA VÁS – CO SI POD TÍM PŘEDSTAVIT A JAK TO VZNIKLO?
PETR ŠTĚPÁN: Já zde mohu přesně odcitovat své vyjádření k projektu, které jsem uvedl do bookletu alba: „Vztah k této desce mám v několika rovinách. Jednak to pro mne byla nová zkušenost, nazpívat celý projekt písní, které jsem sám nenapsal. Zároveň zde byla i pomoc od přítele Tháma, když jsem byl ve velké nouzi.“ První impulz k této spolupráci přišel v době, kdy jsem na tom byl opravdu hodně mizerně, léčil se po operaci, XIII. století nemohlo hrát a nebylo vůbec jisté, zda se na pódia ještě někdy vrátím, zda budu stát za mikrofonem a unesu zátěž koncertů. Myslím, že to vše bylo osudové a muselo to přijít. Jsem za to obrovsky vděčný. Každou píseň „Luny nad Iglau“ jsem pojal po svém, což nebylo nic až tak těžkého, jelikož texty písní, které mi byly nabídnuty, mi samy mluvily z duše. Čím víc jsem do nich pronikal, tím víc mi začaly být blízké a začal jsem se s nimi duchovně identifikovat. Myslím, že společně s Thámem a Kobdzeyem jsme vytvořili vskutku osobitý tvůrčí tým, který měl jasný cíl a věděl, jak tohoto cíle ve studiu dosáhnout.
R.X.THÁMO: Petr prošel obrovskou krizí, která se převalila přes podzim a zimu roku 2017 a pokračovala skoro až do léta. I v těchto „temných časech“ jsem Petra v Jihlavě pravidelně navštěvoval a opravdu to nebyly ty rozjařené umělecké kávičky s mnohahodinovými vesměs pozitivními emocemi jako dříve. Při jednom z těch setkání, někdy na jaře, Petr pronesl, že potřebuje tvořit, zpívat, dělat kumšt, nebo ho to zlomí… Třináctka byla u ledu, bez zkušebny, teamu i frontmana… Petr měl co dělat sám ze sebou a brácha Pavel už byl smířený s tím, že se za gotickým rock´n´rollem zatáhla opona. Prostě, jak ten Petr ze sebe dostal, že potřebuje žít hudbou, nebo padne, vystřelil ze mě nápad udělat společnou desku: zpěv Petra Štěpána, hudba Bratrstva Luny a mé texty! Petr to okamžitě, nebojím se říct i vděčně, přijal. A tak se to celý rozburácelo…
Za oponou to znovu vře. Je připravený zbrusu nový merch pro propagaci Bratrstva Luny i Magické noci trubadúrů. V nové kolekci jsou tři druhy triček, hrníčky se čtyřmi různými motivy, plakáty, nášivky i fešná papírová taška s úžasným dominantním vlčím logem LunArt Music, od výtvarnice Eriky Mithoferové. „Den památky zesnulých se zdá být naprosto ideální datum pro oslavu temné gotické subkultury.
„V pořadí již čtvrtá Magická noc trubadúrů tentokrát změnila místo svého obvyklého konání a z Kralup nad Vltavou (domovina pořadatele akce R.X. Tháma z kapely Bratrstvo Luny) se přesunula do pražského Divadla za plotem, nacházejícího se v areálu Bohnické psychiatrické nemocnice, což alespoň z mého pohledu je změna velmi vítaná. Slovo „noc“ z názvu akce může působit lehce zavádějícím dojem, neboť start této výjimečné sešlosti byl naplánován už na pravé poledne. Na návštěvníky čekal pestrý kulturní program, který přinášel nejen koncerty, ale i divadelní představení, besedy a mnoho dalších zajímavých atrakcí. Moderování této nevšední události, která dostala podtitul Chrám fénixů, se ujal legendární hudební publicista Petr Korál,“ uvedl ve svém reportu Moloch z Metal Forever. Petr Korál návrat akce uvítal: „Především chci říct, že jsem šťastný, že ten festival pokračuje, protože já jsem měl za to, že to po tom třetím ročníku, posledním v Kralupech, je konec. Naštěstí se to ukázalo jako mylné. Nicméně on ten festival asi opravdu skončil a najednou vstal z mrtvých, což je úžasné!“ Z pohledu Bratrstva Luny bylo největší událostí festivalu uvedení jejich zbrusu nového alba. Koncert Bratrstva lapidárně zesumarizoval redaktor Fajo se SANCTUARY.cz: „Došlo aj na krst nového CD „Luna nad Iglau“, ktoré do života uviedli Petr Korál a Vladimír Kočandrle. Túto dosku exkluzívne naspieval Petr Štěpán z XIII. století, ktorý si následne podľa očakávania s kapelou zahosťoval aj naživo, v dvoch skladbách. Okrem týchto duetov v setliste dominovali také kúsky ako „451° Fahrenheita“, „Volání mrtvých básníků“, „Mezi Sfingami“, či záverečná povinnosť „Signum Diabolicum“. Veľmi príjemná hodina a kvalitná príprava pred hlavným bodom programu.“ Bratrstvo Luny ve třech skladbách svými originálními choreografiemi doprovodila tanečnice Lenka Vořechovská, v písni „Bílé Karpaty“ se s Bratrstvem představila celá dívčí Taneční skupina Naděje. Premiéru v dresu Luny na festivalu prožil baskytarista Martin Jandourek (ex SECTOR X; Masturbace; Anhead …), který nahradil Haika. „Na úplný závěr ještě písničkář Pavel Kohn zahrál ten den již po druhé „Morituri te salutant“ a přesně ve dvacet dva hodin akce skončila. Čtvrtá Magická noc trubadúrů se nad očekávání povedla. Vše fungovalo výborně, včetně skvělého občerstvení bez front. Navíc jako nevšední suvenýr z akce si mohl každý odnést šestnáctistránkový výtisk novinového manifestu Trubadúr, který byl vytvořen speciálně pro tuto příležitost. Dá se v něm dočíst například o důvodech, které vedly k přemístění této jedinečné události z Kralup do Prahy. Pevně věřím, že se nejednalo o poslední ročník a že nejpozději za dvě léta se opět na této nevšední oslavě temné kultury opět potkáme,“ konstatoval redaktor Moloch v reportu pro METAL FOREVER. Finální bilancování ponechme hlavnímu pořadateli akce R. X. Thámovi: „Díky všem, kteří mě podpořili v magickém exilu a pomohli zachránit „těsně před půlnocí“ festival Magická noc trubadúrů – Temple of Phoenixes programově připravený pro město Kralupy nad Vltavou. Díky moc a Ave srdcařům, účinkujícím, spolupracovníkům i Chráněncům Luny: Divadlo Za plotem a kino; XIII. století; BRATRSTVO LUNY; KKlub a Vojtěch Klimt; Petr Nutil; Lenka Vořechovská; Pavel Kohn; De Facto Mimo; DS Scéna Kralupy; Taneční skupina Naděje; Rytíři Fortuny; Urbex Team Kralupy; Café Jirásek; ROCKWEB-agency powered by KROS; Petr Korál …. brzy vice v různých kontextech: připravují se reporty, tv dokumenty, klipy – režie Jan Hrušovský, redaktorka: Lenka Šteklová i fotogalerie … Bylo to Magické!!!! Díky všem!!! … a speciálně za fotografie Aleši Enochianovi Komárkovi.“ Celou akci z pohledu její filosofie, programu i atmosféry nádherně zachytil celovečerní dokumentární film CHRÁM FÉNIXŮ Jana Hrušovského.
Album „Luna nad Iglau“ recenzovali tito hudební publicisté: Blackmoon (SPARK, hodnocení 5/6); Mariusz Fabin (ROCK AREA.pl, hodnocení 9/10); Moloch (METAL FOREVER, hodnocení 8/10); Johan (FOBIA zine, hodnocení 7/10); Luboš Jendryšík (METALMANIA EU, hodnocení 6/6); Garmfrost (ECHOES zine, hodnocení 75%); Louis (METALOPOLIS, hodnocení 7/10); ROCKPALACE (bez podpisu; bez hodnocení); ALL (RUMzine; bez hodnocení) a Bob Lučan (Dekadente Morfin, hodnocení 8/10). Album se díky distribučnímu partnerství s vydavatelstvím Warner Music Czech Republic objevilo prakticky všude včetně megastoru Bontonland a ve všech běžných digitálních formátech.
„Luna nad Iglau to je taková srdeční záležitost posledního roku nebo roku a půl. V tom je nacpaný hodně emocí z mého života a z té spolupráce s Bratrstvem.“ Petr Štěpán, XIII. století
„Zajímavé je to, že Petr zásadně mimo své projekty nikdy nic nedělá. A tohle je naprostá výjimka a už to tomu dodává svého významu.“
Vladimír Kočandrle, jednatel Warner Music Czech Republic
„Deska Luna nad Iglau mě strašně překvapila. Já jsem si to neuměl představit, vůbec, že Petr Štěpán do toho půjde. A já z toho cítím, že Petr šel do toho rád a že ho to bavilo. Petr Štěpán v uvozovkách překonal sám sebe a šel do něčeho cizího, také v uvozovkách a dopadlo to výborně.“
Petr Korál, hudební publicista
„Spolupráce s Bratrstvem byla výborná, ta deska je skvělá, mě se to líbí. Já jsem rád, když brácha tvoří a dělá ještě jiné věci a jiné projekty bokem, to je v pohodě!“ Pavel Štěpán, XIII. století
K třináctým narozeninám si gothicrocková formace BRATRSTVO LUNY nadělila speciální dárek! Jejím kompilace vybraných skladeb, které svým vokálem zaštítil sám velký otec tuzemského gothic žánru. Ano, Petr Štěpán ze XIII. STOLETÍ, teď by se dalo s trochou mírného humoru říci, se na stará kolena rozšoupl a poprvé ve svém životě propůjčil svůj hlas „cizímu“ uskupení. Krok pro většinu fans opravdu hodně nečekaný, neboť lídr „Třináctky“ je dlouhodobě znám svým rezervovaným postojem k podobnému typu spolupráce. V podobě BRATRSTVA LUNY však učinil „životní výjimku“, na jejímž konci stojí CD s názvem „Luna nad Iglau“
All, R.U.M.zine
Luna nad Iglau je CD plné výborných piesní, zároveň je však umne vyvážené medzi rýchlejšími a tvrdšími skladbami, a tými pomalšími, a trochu jemnejšími. Spev Petra Štěpána sa k hudbe Bratrstva Luny hodí úplne skvele a pri počúvaní piesne Třinácty úplněk si budete zrejme priať, aby nejaký podobný duet ešte vznikol. Osobne musím poznamenať ešte jednu vec. Veľmi ma teší to, že celý album je komplet v češtine, čo len dokazuje, že aj v našich podmienkach môže vzniknúť svetový album. A tým Luna nad Iglau rozhodne je. Ale čo sa čudovať, keď ho nahrávali svetoví hudebníci. Ľuboš Jendryščík, Metalmania magazin
Je zkrátka a dobře poznat, že autoři „Luny nad Iglau“ (z obou stran mikrofonu) nejsou žádnými holobrádky, a že jejich společná práce, třebaže zřejmě jen jednorázová, má díky tomu potenciál se v tuzemském gotickém podhoubí pevně zakořenit. Více takových, řekl by jistě náročný posluchač, a já to říkám spolu s ním. Verdikt: Měsíční svit nad gotickou metropolí Jihlavy má jistě zajímavé kontury.
Louis, Metalopolis
Fetišisticky vymazlené digipacky už tak nějak patří k Bratrstvu Luny, které má rádo opulentní zpracování vlastní hudby. Obsahuje komplet texty, veškeré info o vzniku desky a úryvky citátů jednotlivých umělců, respektive Vladimíra Kočandrleho ve spojitosti s Lunou nad Iglau o tom, co je k desce vedlo, jak jim to šlo a co jim to celé dává. Jak lépe uctít třinácté výročí, než se zpěvákem XIII. Století, kteří jsou pro Bratrstvo Luny od pradávna králové. Sám Petr Štěpán o spolupráci mluví s velkým nadšením. S cizími texty se prý plně ztotožnil. No, na některých místech je znát, že mu jdou slova od srdce. Garmfrost, Echoes zine
Přemýšlím jak začít. Tohle spojení mě zprvu lehce zaskočilo, ale vše dopadlo lépe, než jsem očekával. Dodnes si vybavuji celá ta 90. léta a průběh alb Jihlavské Třináctky. Taky si pamatuji úplný začátek Bratrstva Luny, kdy se mě tenkrát lehce nesmělý Jindra ptal na Petra Štěpána. Bylo to v době, kdy vznikali na netu různé servery, a vše se následně rozkreslilo do zajímavých, mystických tvarů. Z Petra, Jindry a Matěje a lidí kolem Bratrstva Luny jsou přátelé a je evidentní, že spolupráce i na společné desce Luna nad Iglau, Petrovi krásně sedla. Nelze detailně rozebírat jednotlivé koncepty skladeb, ale musím uznat, že zrovna jako Petrovi i mě tady většina textů opravdu lahodí. Snad nebude od věci, když závěrem napíši, že tady se téměř vše povedlo jak mělo, a nejen projevem Petra Štěpána, ale i celé Bratrstvo Luny dozrálo do větší profesionality. Ano, všude se najde nějaké to klišé, ale tady je ho méně než dřív, a naopak se vynořily anti-systémové pilíře. Tyhle majáky osvěty jsou pro zmíněný, dnešní svět velmi potřebné. I když jsme jen zrnko pouštního písku ve vesmíru, kde jsou miliardy galaxií, tak díky něžné, nezkrotné a mnohdy i rebelující gotice můžeme mít na té naší modré planetě astrální naději, co obejme naši duši.
Bob Lučan,DEKANTEmorfin
Zamyšlení R.X.Thámovo na trubadúrskými činy jeho společenstva Luny sahající ke kořenům je nejvýmluvnější tečkou za produkčně náročným rokem 2019: „Asi by mě v roce 2006, když jsme s Payem (Darkthep) založili BRATRSTVO LUNY odvezli do blázince, kdybych tvrdil: že jednou budeme mít společné album s Petrem Štěpánem ze XIII. století; bude nám ho křtít na vlastním festivalu jednatel Warner Music Czech Republic Vladimír Kočandrle, vše bude skvěle moderatorsky rámovat legendární hudební publicista Petr Korál a ikona československého punku a gotiky si s námi zazpívá dvě písně z našeho repertoáru. O grafických a výtvarných kouzlech Eriky Mithoferové ani nemluvě – to album je vymazlený SKVOST!“
2020
14. února se vrátilo Bratrstvo Luny po boku XIII. století na „valentýnský koncert“ do Plně. Byl to skvělý večer, koho by napadlo, že těsně za dveřmi čeká nálož virů, lockdownů a restrikcí všech možných odstínů šedi, které změní náš současný svět … V zaplněném klubu Bratrstvo Luny doprovodila tanečnice Lenka Vořechovská, která s Lunou vystupuje již od roku 2012! Lenka má taneční projekty různě po Evropě a přesto si najde čas a ráda si tvůrčím způsobem zařádí na rockovém koncertu.. V Plzni Lenka svou taneční choreografií vystoupila v písních: Vrána se vrací; Volání mrtvých básníků; Mezi sfingami a Signum Diabolicum. V Šeříkovce nechyběli ani stálí členové teamu Bratrstva: reportážní fotograf Aleš Enochian Komárek ani kameraman Jan Hrušovský. V únoru vychází informacemi nasyceným rozhovorem na R.U.M.zine, kde All zpovídá R.X.Tháma. Titulek zní: BRATRSTVO LUNY – Svět je stále více singlově fragmentovaný, zkratkovitý, k vyjádření názoru stačí zavádějící titulek, prefabrikovaný stream nebo palety debilizujících emotikonů. LunArt Music vydává v den 75. výročí tragického náletu na Kralupy nad Vltavou zbrusu nový singl Bratrstva Luny Baldachýny mraků (hudba: Xpíl / text: R.X.Thámo) ve formě videoklipu, který připravil Jan Hrušovský. Singl je vydán po dohodě s portálem SANCTUARY dříve, než bude zařazen do hlasování o účast na druhém dílu kompilace DARK TUNES. R.X.Thámo se opakovaně snaží pomoci legendě XIII. století ve velmi těžké době. Na podporu kapely vysílá mezi Chráněncu Luny angažovaný pergamen vyzývající k podpoře příbramského online koncertu „DO OBÝVÁKU“. S Janem Hrušovským kampaň podpoří novým klipem Justína ze čtvrté noci trubadúrů. „Opět jsem překvapen dokonalým záznamem a precizní prací, kterou Thámo a Honza na klipu odvedli. Zachycení atmosféry je neuvěřitelný, kontakt s publikem, jak lidi zpívají, až po detailní zaběry členů kapely. Udělalo nám to všem moc radost…“, uvedl na oficiální webu kapely Petr Štěpán. Z místa koncertu připraví Hrušovský s Thámem televizní reportáž jako svědectví doby.
Konec května přilétla depeše ze SANCTUARY.cz ohledně výběru na Dark Tunes from Czech and Slovak Caves II. Redakce uvedla: „Letos tedy udělovalo hodnocení celkem 9 porotců, kteří neviděli ani to, jak hodnotili ostatní, ani jména interpretů. Touto co nejobjektivnější metodou dostal každý track bodové ohodnocení. Zprůměrováním hodnocení od všech porotců jsme získali skladby s nadprůměrným skóre. Projít tímto sítem tedy nebylo jen tak. Ale víte co? VÁŠ TRACK TO DOKÁZAL, GRATULUJEME!“. Bratrstvo Luny nakonec celé bodování vyhrálo a dočkalo se cti, celou kompilaci skladbou „Baldachýny mraků“ otevřít. Dozvukem úspěchu se stává rozhovor s R.X.Thámem zveřejněný na SANCTUARY.cz koncem prázdnin: Bratrstvo Luny: Jsem nadšený z toho, kolik je tady šikovných lidí…
V říjnu se rozbíhá spolupráce s METALGATE: „Na MetalGate e-shop také občas zabrousíme do vod gotického rocku. Tento žánr se u nás pyšní několika skvělými jmény a naše třetí dnešní zastavení spojuje hned dvě z nich. Nedostižný solitér české gotiky Petr Štěpán (XIII. století) totiž spojil své síly s o generaci mladší rockovou krví, kapelou Bratrstvo Luny. Lídr Třináctky tak poprvé propůjčil svůj nezaměnitelný hlas skladbám, které sám autorsky nepřipravil. Výsledné album „Luna nad Iglau“ vyšlo v podobě luxusního digipaku s výpravným čtyřiadvacetistránkovým bookletem, v němž je umělecky ztvárněný příběh celého projektu. Milovníci symboliky a fantasy si určitě přijdou na své. Zaposlouchejte se do trubadúrských zpěvů oděných do temně rockového hávu.“ A z úspěšného rozjezdu se stává užšší spolupráce i v oblasti prodeje oficiálního merche.
Oficiální web XIII. století přinesl tuto novinku: Petr Štěpán se rozhodl na novinkové album zařadit skladbu Fantasmagorie od skupiny Bratrstvo Luny (hudba: Darkthep; text: R. X. Thámo), kterou přezpíval na jejich společný projekt Luna nad Iglau. Pro „Zahradu světel“ vybral její „prequel version“. Pro rockový magazín SPARK (11/2019) se k ní vyjádřil takto: „Je to perla našeho alba, hudební i vokální. Nikdy jsem tak žánrově těžkou píseň nedělal. Jde jak o zpěv samotný, tak o výraz a emoce, který musí zpěvák vyjádřit. Hodně mi pomohlo, že text je identický s mojí osobou i mým životem. Jak rocková skladba, tak symfonie mají své zákonitosti, jimiž se řídí. U symfonický podoby „Fantasmagorie“ jde vlastně o dosažení duchovní katarze, splynutí s nekonečným prostorem, smíření se sebou samým. A to se myslím povedlo.“ Vydání „Zahrady světel“ komentoval pro Chráněnce Luny velmi emotivně R. X. Thámo: „Připíjím na zdraví XIII. STOLETÍ a jejich novinkové „Zahradě světel“ (dnes rituálně zakoupené, to naše děti už nepochopí), červenou číší ze sklárny z Bílých Karpat, jež plní „Báthoryčkina krv“ víno červené darované Petrem Štěpánem při jeho první návštěvě na Ropomiškovském hrabství v roce 2016. Kdy jindy než dnes na počest kapely mého života, na posunutí hranic, které ani ve snech nešly vymezit …. (více v bookletu CD pro ty, kteří jsou schopni se napojit …. Na zdraví všem pilířům scény DARK INDIE , kterou milujeme!).“ Lidské, tvůrčí i duchovní propojení bylo dokonáno na online koncertu alba „Zahrada světel“ ve Svitavách 21. 11. 2020 jemuž v roli kmotra vodou z Vltavy, kalichem a růží požehnal R.X.Thámo. Další společnou stopu na novinkovém albu XIII. století popsal Petr Štěpán v rozhovoru pro MF DNES, která vyšla 10. 12. 2020: „Chystali jsme se do studia nahrát další věci, ale kvůli koroně se to stoplo. Natáčet nebylo možné, zůstali jsme v izolaci. Během ní mě navštívil můj přítel R. X. Thámo z kapely BRATRSTVO LUNY a zeptal se mě, jestli bychom nenahráli českou verzi písničky, ‚Into the Garden of Delight‘. Byl v tu chvíli velký pokušitel, jenže já jsem s českým textem ‚Zahrady světel‘ nebyl spokojený, tak jsem ho požádal o spolupráci. Byl z toho nadšený a za pár dní poslal refrén i další fragmenty. Chytil jsem se toho a společně jsme text dotáhli. A píseň, která měla být jen jako doplněk, se dostala do čela alba a pojmenovali jsme ho po ní.“
Během celého roku se objevovaly informace o připravovaném albu CLAMARE. Bratrstvo Luny na něm odvedlo hodně práce, ale přání ho vydat se naplnit nepodařilo. Čekání Chráněnců Luny na regulérní řadové album se prodloužilo na sedm let …