RECENZE  – GOETHIT

ABYSS zine

autor: Ladislav Oliva

20. 1. 2010
Ladislav Oliva 50%

Početně nebohatá česká gotická scéna potřebuje každý závan čerstvého větru, jenž by dokázal otřást letitým výsadním postavením XIII. STOLETÍ. Jelikož skupině ALVARÉZ PERÉZ se to navzdory nadějným počátkům doposud nepodařilo, přichází docela vhod poměrně aktivní BRATRSTVO LUNY. Jeho příliš chladný až nudný debut „Gotická duše“ nebyl žádným zázrakem, o to je potom vhodnější přesvědčit se o tom, zda soubor učinil alespoň nějaký pokrok. Neboli jak tito „gothic rockoví trubadúři“ praví, „není větší chyby, než přestat zkoušet“.

     A nutno s potěšením konstatovat, že zjevný posun nesporně učiněn byl.  Značně přesvědčivě působí již tlustý booklet, plný velkého množství goticky klišovitých, nicméně výtvarně solidně zpracovaných fotografií. Rudá žhavost těchto výjevů se však konečně alespoň částečně přesunula také do muziky, která již není zase až tolik mrazivá a dokáže nabídnout i ohnivější odstíny. To potom ani moc nevadí, že prakticky celá nahrávka se nese výhradně v pomalejším tempu, které trochu ukolébává, víceméně zdařile však navozuje pocit gotické majestátnosti a monumentálnosti.

     Jak dokazují zejména skladby „Vampýrismus psýché“ nebo „Tělo je chrám“, melodické linky jsou místy dostatečně působivé na to, aby se příjemně zahnízdily v posluchačově mysli, přičemž jejich účinnost rapidně roste souběžným pročítáním goticky potemnělých textů. Ty nejsou ničím osobitým, jen typickou žánrovou klasikou, kterou u kapel tohoto druhu nutno předpokládat. Specifické je v tomto smyslu „Utrpení z přežití – Pacific Elegy“, jemuž použité historické samply dodávají spíše politický nádech.

     Žel jakékoliv srovnání s legendou z Vysočiny je degradujícím faktorem. Zatímco XIII.STOLETÍ je ve všech směrech zkušenou a suverénní kapelou, BRATRSTVO LUNY je spíše jen chudý příbuzný, jemuž tak trochu kouká sláma z bot. Jeho produkce je zvukově řidší, kompozičně roztahanější a především vokálně méně přesvědčivá. Melodická elegance sice zachraňuje ledacos a v závěrečném megaopusu „Arbiter Elegantiae“ je bezmála oslňující, přesto je zřejmé, že příště by to již konečně chtělo i nějaký ten alespoň drobný energičtější záchvěv.

Gothic rock vznikl na konci 70. let coby postpunkový styl a jestliže XIII. STOLETÍ je toho jasným důkazem, BRATRSTVO LUNY nikoliv. V tom by mohl být onen pověstný zakopaný vlkodlak.

sestava: Hrabě R.X.Thámo, Lord Darkthep a hosté
studio: Kobdzey
čas: 47:13
země původu: Česká republika
styl: gothic rock
tracklist:
1. Déjá vu
2. Karneval recyklovaných halucinací
3. Vampyrismus psýché
4. Utrpení z přežití – Pacific Elegy
5. Tělo je chrám
6. Stín nad Toledem
7. Volání mrtvých básníků
8. Arbiter Elegantiae

hodnocení: 50 %

hodnocení čtenářů: 67 %
celkem hodnotilo: 8

Ladislav Oliva | 10.01.2010