R.U.M. zine

Autor: All / 7. 5. 2010

Bratrstvo Luny – 5. 5. 2010 – Futurum Music Bar

    Jestliže si členové BRATRSTVA LUNY vedou vlastní kroniku, určitě si zlatě zvýrazní ono datum! Chrabří milovníci temnoty, ctitelé prokletých básníků a metalových legend se poprvé objevili na prknech, co rozhodně znamenají svět. Protože…vybrat si jako premiérové místo koncertu pražské Futurum, to už chce kus odvahy. Nicméně promo aktivity jsou velmi silnou stránkou především lídra R.X. Tháma, jenž do lůna klubu dostal i lidi, kteří by na otázku „Co to je LACRIMOSA?“, odpověděli „prací prášek“. Z povodí Vltavy však naštěstí dorazili i vnímaví jedinci, jenž kapele vytvořili solidní diváckou kulisu.

     Ještě před spuštěním „gilotiny“ si pozorný návštěvník musel všimnout pečlivě vyzdobené scény (bílé figury, osvícené logo, dekorovaný kříž…atd.), předznamenávající první doušky pochmurné aury. Přesně ve 21.15 pak Hrabě R.X. Thámo nastoupil na scénu, přivítal „chráněnce luny“ a nefalšovaná gotická show mohla začít. „Karneval recyklovaných halucinací“ je otevírající skladba alba „Goethit“ a stejnou úlohu měla i při živé prezentaci. S vervou šlapající spolek však v úvodu přibrzdil „přehulený“ zvuk, ucpajíc nejedno natěšené ucho. Především skladba „Utrpení z přežití“ byla díky „hlukové kouli“ doslova „zabitá“, neslušně napsáno, „neposlouchatelná“. Postupem času se však podařilo zvukovou lavinu ukočírovat a BRATRSTVO LUNY začalo servírovat jednu pochoutku za druhou. K jednoznačným vrcholům koncertu patřily skladby „Tělo je chrám“ a „Stín nad Toledem“ (zazněla dokonce dvakrát), ve kterých se ve výborném světle předvedl vokalista Maestro Xpíl, jehož silný hlas se skvostně rozléhal po stěnách klubu. Dalším zásadním elementem v podání „bratrstva“ je dvojité komando kytar. Tahoun Lord Darkthep s kolegou Pšotkem to v průběhu večera rozjeli pěkně zostra a v tu ráno bylo po gotice (stačilo, aby Pšotek otočil svou čepicí o 360 stupňů). Tuto mou formulku však rozhodně neberte jako negativum. Právě zde nacházím klíčovou skulinu, ze které by se později mohla vyklubat řádná díra evoluce. Zkušení matadoři se za své metalové kořeny vůbec nemusí stydět, vždy právě jejich současná „družba“ s gotikou získává pozoruhodný rozměr, jenž je v rámci Čech a Moravy naprosto ojedinělý. Je dost možné, že někteří posluchači mohli být zmateni, protože jak je hudba na CD něžná a hřejivá, tak v živém provedení se jedná o středně razantní vítr se směrovkou natočenou k vesničce zvané doom metal. A mně se tento vývoj skutečně velmi zamlouvá! V podstatě ve stejné míře (ne-li víc!) na mě zapůsobil výkon Jirky Haika z jehož silných basových strun lezly podivuhodné „štrejky“. Ala ALICE IN CHAINS ? Fackujte mě, mlaťte mě…ale já to tam prostě slyšel! A jsem tomu rád!

     Zlomovým bodem koncertu byl pak křest aktuálního CD, vše režíroval opět Hrabě R.X. Thámo, (jenž mimochodem předčítal stylovou poezii mezi jednotlivými skladbami), kralupský Marilyn Manson (dle jeho vizáže), kterému přispěchala na pomoc spisovatelka Jenny Nowak. Ta si připravila pozoruhodnou řeč, ale protože se z reproduktorů valily útržky z tvorby kapely, nebyla její slova příliš dobře slyšet, a tak přihlížející mohli ocenit alespoň originální hlínu z Karpat jakožto křtící prostředek. Ihned poté se večer přelil do své druhé poloviny, ve které se o dost více osmělilo publikum a vystoupení okamžitě doznalo až nečekaně vygradovaného závěru. K set listu mohu ještě dodat, že kromě skladeb z „Goethit“ se do programu dostaly další tři kousky z „Gotické duše“ a vítěze netřeba dlouze hledat. „Nomen Rosae“!

     Premiérový koncert BRATRSTVA LUNY lze označit rozhodně za povedený. Kromě úvodní zvukové defenestrace tu nebyl žádný rušivý element, celá kapela si svůj set užívala plnými doušky, o sympatické komunikaci s publikem nemluvě. Pochvalu zaslouží také pestrý světelný park a pečlivě vyšperkovaná scéna. Co si přát víc? Snad jen jistotu, že se BRATRSTVO LUNY znovu objeví ve stejné sestavě.

ALL