RECENZE  – GOTICKÁ DUŠE

VOLUME MAX

autor: Steno D.

27. 5.  2008
2007 / CD / LunArt / gothic
Hodnocení: 7,5/10

     Asi výjimečně začnu bez stejně zbytečného úvodu. Deska Gothická duše ve mě hned od začátku vyvolávala smíšené pocity. Na jednu stranu mne potěšilo, že se u nás najde někdo, kdo se za každou cenu nesnaží kopírovat zahraniční směry a sám má vlastní nápad, který se nebojí rozvíjet a který dokáže také následně pak prezentovat. Je to opravdu problém mnoha současných kapel. Sice lze u nich nalézt určitý potenciál, ale jinak jsou naprosto nezajímavé a bohužel se na ně tím pádem většinou brzy zapomene, pokud si na chvíli dají volno. BRATRSTVO LUNY však krom neotřelého hudebního přístupu také přichází s vlastní vizáží a určitým originálním přístupem (i když mnozí mohou namítnout /a já tak trochu přikývnu/, že se vlastně jedná o velice pozérský přístup). Na stranu druhou jsem byl v mnohém zklamán a už teď za sebe prohlašuji, že deska ve mě nezanechala tak dobrý pocit, jaký by mohla.

     Co mnohé potěší je určitě český zpěv. Booklet sice obsahuje jak texty české, tak jejich anglické překlady, ale na albu narazíte jen a jen na češtinu. Ta zde funguje opravdu skvěle a jsem moc rád, že ji kapela zvolila. Je sice pravdou, že mnohdy je lepší sáhnout po angličtině, která se tolik se vším nemazlí a mnohé výrazy v tomto jazyku vyznívají lépe, ale zde je čeština na místě a přesně splňuje funkci pro dosáhnutí úplného sdělení. Zároveň by bylo namístě pochválit zpěváka samotného, který svou roli zvládnul velice dobře. Sice by místy mohl trošku přitlačit nebo si se zpěvem vyhrát, ale i bez toho je jeho výkon velmi dobrý.

Hudební podklad je oproti zpěvu docela rozporuplný. Mnohdy jsem byl z hudby nadšen a okouzlen. Často se ale také stal přesný opak, kdy se dostavilo spíše zklamání a mírná rozmrzelost. Temná nálada, která desce vládne, je opravdu překrásná a já pánům z kapely za tento fakt smekám. Každopádně mnohdy se některé úseky přímo nabízí k jakémusi energičtějšímu náběhu. Nemuselo by se jednat o nic extrémního. Takhle mi přijde, že hudba je sice krásná, ale plytká. Třeba hned v úvodní skladbě je hned několik míst, kde si i samotný zpěv říká o to, aby atmosféra trochu narostla a prolila malý proud energie posluchačovým sluchovodem. Je to docela škoda.

Co bych desce ale opravdu vytknul, jsou bicí. Respektive jejich samply. Ty jsou naprosto nemožné a raději bych volil hudbu bez nich, než abych je musel poslouchat. Vždy před poslechem je nutno se pomodlit, aby se na ně člověk nesoustředil, jinak je celý dojem z alba v trapu a v hlavě vám zní jen „tuc křách, tuc křách, tuc křách“ pořád dokola jako na diskotéce (v mírnějším podání). Doporučoval bych si najít alespoň nějakého bubeníka (klidně i začátečníka) nebo příště více propracovat samply samotné či je přímo vynechat.

Další vadou na kráse (alespoň dle mého) je úvod do skladby Vrána se vrací. Já chápu, že čeština je čeština, ale když už tedy dávám na desku zvukový úryvek z nějakého filmu, dám jej tam v originálním znění, ne? Vždyť každý musí uznat, že se jedná o naprosto plytce namluvený text, který by si tolik zasloužil procítění. V původním znění tomu tak je. Český dabing to však naprosto zprasil (jako každý jiný).

Jak ale naložit s výsledným verdiktem? Za originální přístup a české texty by si kapela zasloužila hodnocení vysoké. Avšak ještě mnoho šrámů pokrývá její výtvor…

Hodnocení: 7,5/10