MAGICKÁ NOC TRUBADÚRŮ 2016  / MUSICA & THEATRUM & MAGIA

Datum konání: 12. 11. 2016

Místo konání: KD Vltava a Klubovna divadelního souboru Scéna, Kralupy nad Vltavou

Patroni festivalu: starosta Petr Holeček a spisovatelka Jenny Nowak

Programový manifest: gothic rockové noviny TRUBADÚR III (vydán na Ropomiškovském hrabství o sedmém úplňku)

MUSICA:
XIII. STOLETÍ – bonus pouze pro festival, návrat  songu „Transylwanian Werewolf “ do setlistu po 20 letech, křest CD boxu „Pandora“
DEATHCAMP PROJECT (Polsko)
BRATRSTVO LUNY – křest alba „Decade – Gotická duše 2006-2016“
CARPATIA CASTLE – křest alba „Černé století“

THEATRUM & MAGIA:
TANEČNÍ SKUPINA NADĚJE –vystoupení na hudbu od  XIII. století – „Transylwanian Werewolf “
BESEDA S BRATRY ŠTĚPÁNY – Klubovna divadelního souboru Scéna (pouze pro pozvané)
DeFactoMimo – divadelní představení „Žijí mezi námi, Klubovna divadelního souboru Scéna
DIVADELNÍ SOUBOR SCÉNA – hra NASETO?!, hlavní sál KD Vltava; hra Zabiják Joe, Klubovna divadelního souboru Scéna
URBEX TEAM KRALUPY – výstava fotografií
PETR KORÁL – hlavní průvodce večerem

Festivalová událost: Zařazením písně „Transylvanian Werewolf“ do koncertního setlistu XIII. STOLETÍ po téměř dvaceti letech vzdal Petr Štěpán s kapelou hold kralupskému festivalu! XIII. STOLETÍ tento speciální bonus chystalo téměř dva měsíce a na Magické noci trubadúrů 3 ho zahrálo i se smyčcovým tělesem. Petr Štěpán, nečekaně a neplánovaně, Werewolfa vybral i jako přídavek koncertu, takže zazněl hned dvakrát! Z této mimořádné události vznikl videoklip (níže) kameramana Jana Hrušovského, který má již více jak 50 000 zhlédnutí!

CITACE:

 „Je tu opět sudý rok a Magická noc trubadúrů pokračuje pomyslným třetím dějstvím. Jinými slovy, definitivně už lze mluvit o tradiční akci, z čehož mám upřímnou radost. Z toho, že tato tradice vzdor všem finančním a jiným nástrahám vznikla, a pevně věřím, že ještě dlouho vydrží. Protože tento nejen hudební festival nemá na zdejší scéně obdoby a prostě mi přirostl k srdci daleko pevněji, než by možná leckoho napadlo. Ostatně před těmi pěti lety, kdy se začal připravovat poprvé, by to nenapadlo ani mě samotného. Gotika má v umění samozřejmě mnoho podob a Magická noc trubadúrů je opravdu zcela unikátní v tom, jakým způsobem představu o gotickém festivalu naplňuje. Atmosféra, kterou jsem tam už dvakrát zažíval, je podmanivá, při vší potemnělosti úžasně vřelá a – i když to bude znít jako klišé – svým způsobem skutečně magická! Proto se do Kralup i tentokrát těším a bude mi ctí a zároveň potěšením znovu celým večerem provázet.“
Petr Korál  (hudební publicista a moderátor)

 „Pro mne osobně noc vskutku Magická – plná hudby, uměleckých událostí a příjemných setkání s ostatními muzikanty a spisovateli. Atmosféra, jakou zažijete jen málokde. Vnímavé publikum, které si svátek gotiky opravdu užívá.“
Petr Štěpán (XIII. století)

„Magická noc trubadúrů se ukázala ve své netradičnosti jako silné afrodiziakum na vyprázdněnost všedního dne a získala si své příznivce, respekt i uznání vystupujících umělců. Mám pocit, že všem zúčastněným bude za nějaký čas chybět.“
R.X.Thámo (autor projektu a  Bratrstvo Luny)

 „Unikátní kralupský festival Magická noc trubadúrů jest počin výjimečný díky originálnímu konceptu, citlivě v sobě snoubícímu literární, divadelní a hudební interprety, jejichž společným jmenovatelem jest subkulturní umění gotické. To celé ověnčeno jest atmosférou takřka magickou všech zúčastněných návštěvníků, tvořících společně s interprety jedno tělo a duši, naplňujíce tak antimainstreamovou myšlenku vtištěnou do doprovodné tiskoviny Trubadúr pod redakční taktovkou R. X. Tháma a Blackmoona, již bez nadsázky díky své vysoké kvalitě obsahu možno nazvati dílem uměleckým.“
Jan Johannes Melša (fanoušek a podporovatel činů kichotských)

„Nezapomenu na výrok Petra Štěpána, který byl trefnou odpovědí na otázku ‚Co je podle vás v dnešní době nejvíc špatně?‘: ‚Myslím, že dneska je špatně úplně všechno!‘ Stručné, výstižné, úderné. Jako když sniper s profesionálním klidem, beze slov a zbytečných gest chladnokrevně odjistí, natáhne, zamíří a zlehka stiskne spoušť. Prásk! Cíl zasažen. Zdá se to příliš fatální a negativistické? Snad. Ale dobře se rozhlédněte kolem sebe a nechte růžové brýle praskat pod tlakem svých ‚steelů‘ či ‚newrocků‘… nebo co už to zrovna máte na nohou. Co vidíte? Svět založený na dravosti, soutěživosti, bezohlednosti a nekompromisnosti. Mrtvolu teplé lidské komunikace pohřbenou tunami studených e-mailů, esemesek, počítačových dat, skypeů a facebooků, v nichž jsme už všichni chtě nechtě uvízli jak bezmocní ptáci v ropném sajrajtu rozlitém na mořské hladině po havárii tankeru. A v tomto moři hypermoderní studenokrevnosti leží pár osamocených ostrůvků, kde dosud vládne bratrská sounáležitost a teplá lidská komunikace. Jedním z takových je i Magická noc trubadúrů.“
Blackmoon (hudební publicista)

 „Mě to přijde, jako by to bylo včera, co kluci přijeli, že natočíme první demo. Točilo se to u mě v obýváku, a je z toho najednou velká kape-la, na velkým pódiu, s velkým Čertem. Super, mám z toho velikou radost a je to opravdu deset let krásného života.“
Xpíl (Bratrstvo Luny)

„Este raz podakovanie za skvelu akciu, citil som sa v Kralupoch ako doma, škoda že som už z našich Slovenských akcií nemal už dlhé roky taky skvelý pocit ako z Magickej noci trubadúrov, ta noc bola skutočne magická …
Harvey Rabensblut (návštěvník festivalu)

„Pre mňa bola pocta byť na tom skvelom a nezabudnuteľnom festivale, boli ste všetci úžasní, klobúk dolú.“
Thurisaz (fotograf)

„Vynikacicí zážitek na Magické noci trubadurů III.“
Lukáš Drakobijec Tmej (návštěvník festivalu)

„Poslední? To je škoda! Letos jsem byla poprvé a byla to skvělá akce plná fantastických zážitků. „
Blanka Vrbková (návštěvník festivalu)

„Po bitvě je každý generálem, ale já jsem docela čekal, že pokud je na festivalu pět kapel a ještě divadlo a tanec, tak se to s nezbytnými přestavbami pódia, aparatury apod. od 17hod. do 1 v noci prostě nestihne… Je fakt, že jsem se přesný program včetně časů dověděl až na akci, ale že bude XIII. Století poslední (a tudíž s hrozbou ještě pozdějšího času vystoupení), bylo celkem jasné. Každopádně je škoda, pokud někdo musel odjet dřív – zvlášť když jsem pak jel ve tři ráno do Prahy v autě sám. Na druhou stranu – kdybych znal program dopředu, tak bych sám možná zvažoval, zda nejet až na Carpatia Castle, čímž bych ovšem nepoznal Výsměch? a to by byla určitě škoda, líbili se mi! Takže díky moc za super akci, já na ní žádné mouchy – ale v podstatě ani mušky – nevidím, tedy až na jednu: pokud byla letošní Magická noc opravdu úplně poslední…“
Jirka Rychlodrak Žežula (návštěvník festivalu)

„Upřímně, čekal jsem větší návštěvu. To je jediný takový škraloup celého konání. V dnešní době není přes tři sta fanoušků špatná návštěva. Bylo zde asi dalších cca sto hostů a přes sto vystupujících. Ale akce byla finančně dimenzovaná na větší počet, a ukázalo se, že v takto velkoryse pojatém podání – velké pódium, světla, dekorace, bonusový program, televizní štáb … již není nikdy opakovatelná. Takto velkým produkcím zazvonil dovršením třetího ročníku konec. Kdyby přišlo o dvě stovky platících diváků víc, mohlo být dost věcí jinak… Ale je to realita a je potřeba, ji vzít na vědomí. Jasně, ta atmosféra byla fantastická. Dokonce celé vyústění festivalu vedlo k cela nečekanému vyvrcholení. Nebudu tady prozrazovat víc. Kdo bude mít zájem, uvidí to ve velkoryse pojatém televizním dokumentu, který ponese jméno „Slyšte, jak nám děti noci hrají.“
R.X.Thámo (pořadatel festivalu a Bratrstvo Luny)

Taneční skupina Naděje a jejich ztvárnění kultovního „Werewolfa“ od Třináctky.

ZAJÍMAVOSTI TŘETÍ TRUBADÚRSKÉ NOCI MAGICKÉ:

SLYŠTE, JAK VÁM DĚTI NOCI HRAJÍ

LunArt Music uvádí film Jana Hrušovského & R. X. Tháma. Film o dark indie festivalu Magická noc trubadúrů 3, který se uskutečnil 12. 11. 2016 v Kralupech nad Vltavou pod patronací starosty města Petra Holečka a spisovatelky Jenny Nowak. Hlavní pořadatel: Jindřich Kohm / R. X. Thámo; Spolupořadatel: KaSS Kralupy nad Vltavou Hlavní partneři festivalu: Město Kralupy nad Vltavou; BETELNY HADRY; HAAD COMPANY; SANCTUARY; CASTLE PARTY; Rádio RELAX a Rádio HEY. Partneři filmu: HAAD COMPANY; Pivnice skleník Chodov; Rádio HEY; SANCTUARY a všichni lidé, kteří nezištnou podporou umožnili jeho dokončení!

Ve filmu účinkují: XIII. STOLETÍ; DEATHCAMP PROJECT; BRATRSTVO LUNY; CARPATIA CASTLE; VÝSMĚCH?; DeFactoMimo; DIVADELNÍ SOUBOR SCÉNA; TANEČNÍ SKUPINA NADĚJE; URBEX TEAM KRALUPY; Petr Korál; Aleš Levý; Demi; Blackmoon; Jan Melša; Bob Lučan; Jan Doležálek; Jan Molák; Daniela Dokulilová; Petr Holeček; Dušan Randák; Zbyněk Krátký; Erika Mithoferová; Tereza Holubová; Lenka Vořechovská; Leoš Korbel; Rudolf Koudelka; Zbyněk Krátký; Aleš Komárek; Jindřich Kohm st. & Jindřich Kohm ml. / R. X. Thámo; Chráněnci Luny a další.

Hlavní reportérka: Hana Bozděchová; reportér: R. X. Thámo; grafika titulků, oficiálních promomateriálů festivalu a novin Trubadúr: Jan Doležálek; grafika pódiových bannerů a filmový plakát: Erika Mithoferová; autor festivalového loga: Jaromír Deather Bezruč; autorka hlavního motivu festivalu koláže „Slyšte, jak nám děti noci hrají“ a grafička: Jitka Olchawská; jazykový korektor a poradce: Blackmoon; komentář: Jiří Rejman; oficiální festivalový fotograf: Aleš Enochian Komárek; produkční za KaSS Kralupy nad Vltavou: Tereza Hodovská; live zvuk: Ondřej Pospíšil; POLÁK AKUSTIKA – technické zabezpečení; light designer: Kamil Tobiáš; hlavní kamera: Jan Hrušovský; kamera: Zbyněk Krátký, Helena Krátká, Kajetán Ádler Jablonský; střih: Jan Hrušovský; scénář a umělecká supervize: R. X. Thámo; režie: Jan Hrušovský.

Tento film je věnován všem lidem, kteří nezištnou podporou umožnili jeho dokončení! Film mohl být dokončen díky podpoře dále jmenovaných kapel a fanoušků: XIII. STOLETÍ; BRATRSTVO LUNY; CARPATIA CASTLE; Blackmoon; Březík Zdeněk; Budinská Alena; Hájkovi Adam a Ilona; Hájek Jiří; Hlinovská Marcela; Jiráskovi David a Lucie; Kohm Jindřich st.; Melša Jan; Navrátilová Klára; Peřestá Gabriela; Poláček Petr; Prokešová Zdeňka; Randák Dušan; Sirotková Margita; Studený Marek; Svobodová Martina; Štrobachová Alice Martin Šoltys, Petr Korál a Pavel Štěpán. DĚKUJEME!

VÍCE NEŽ  53 000 ZHLÉDNUTÍ NA YouTube!

Magická noc trubadúrů 3. 12. 11. 2016 v Kralupech nad Vltavou. Zařazením této písně do koncertního setlistu XIII. STOLETÍ po téměř dvaceti letech vzdal Petr Štěpán s kapelou hold kralupskému festivalu! XIII. STOLETÍ tento speciální bonus chystalo téměř dva měsíce a na Magické noci trubadúrů 3 ho zahrálo i se smyčcovým tělesem. Petr Štěpán, nečekaně a neplánovaně, Werewolfa vybral i jako přídavek koncertu, takže zazněl hned dvakrát. Kamera: Jan Hrušovský; Zbyněk Krátký; Helena Krátká Kajetán Adler Jablonský; střih a režie: Jan Hrušovský; produkce a umělecká supervize: R. X. Thámo

SPARK – MAGICKÁ NOC TRUBADÚRŮ III, Kralupy nad Vltavou, KaSS Vltava 550 V

Bratrstvo Luny na završující Magické noci trubadúrů vyvolalo Ďábla jako metaforu doby a pohlédlo mu do očí … písně „Signum Diabolicum“ a „Stín nad Toledem“ orámovaly tento interval.

Autor: Blackmoon
Reprezentativní report z festivalu

     Uzavření „Magické noční trilogie“ mi bylo jasné hned po skončení „trubadúrské dvojky“ v roce 2014, protože R.X.Thámo je v dobrém slova smyslu cvok a možnost, že by se spokojil s „nemagickou“ dvojicí kralupského gothicrockového festivalu, mi nezněla reálně. Ovšem lví podíl na třetím pokračování je nutno přičíst na vrub tomu, kdo si v karmické auře nese nevyřešené záležitosti dlící až v ponurých časech 13. století. Ať už na reinkarnaci duše, minulé životy a karmickou zátěž věříte, nebo ne, všichni si teď určitě vybavíte ostře řezanou tvář nestora domácí gothicrockové scény s punkovým rodokmenem a uhrančivým leskem očí, ve kterých, i když prozrazují únavu, vždycky postřehnete skrytý plamen vlkodlaka. Ano, skutečně to byl Petr Štěpán, kdo R. X. Tháma přesvědčil, že má smysl vrhnout se ještě jednou do martyria spojeného s pořádáním festivalu, jakým je Magická noc trubadúrů, a uzavřít magickou trilogii, jež byla podpořena i „krameriovským“ plátkem Trubadúr. Tak tedy potřetí… a údajně naposled!

     Magická noc trubadúrů 3 byla výjimečná ve více ohledech a rovněž tak jevy a události, které ji doprovázely, měly punc čehosi na způsob černé luny a krvavého měsíce (vzpomeňte na konec září roku 2015). Příměr k tomuto unikátnímu astronomickému jevu jsem nezmínil zbůhdarma, na jeho mocný energetický příliv (sám jsem ho tehdy na sobě pocítil víc, než mi bylo milé) bylo totiž směrováno dokončení posledního alba XIII. STOLETÍ „Intacto“, jež nakonec vyšlo začátkem února minulého roku. To ostatně bylo hlavním spouštěcím impulzem k zažehnutí příprav třetího ročníku Magické noci trubadúrů, protože Petr Štěpán (ač od alba „Dogma“ další studiový počin XIII. STOLETÍ zatvrzele odmítal) se právě jeho druhým ročníkem a na něj vázanou dvojkou Trubadúra nechal inspirovat a rozhodl se ještě jedno nahrávací martyrium se svou kapelou podstoupit. Navíc Třináctka měla v roce 2016 završit 25 let existence vydáním desetidiskového boxu „Pandora“, což se zase hodilo do krámu R. X. Thámovi, jenž se svými „bratry“ již tou dobou připravoval dvojCD „Decade – Gotická duše 2006–2016“ k desetiletému výročí BRATRSTVA LUNY, a navíc si uvědomil, že na podzim vydává své druhé album „Černé století“ mostecká parta CARPATIA CASTLE. Mohly se tedy (mimo jiné) na jevišti kralupského kulturního střediska odehrát tři křty nových hudebních nosičů v rámci jednoho večera, což se jen tak nepovede. Náš don Quijote tedy popadl příležitost za pačesy a rozjel přípravy, jejichž součástí byla i vydatná propagační kampaň typicky „eriksthámovského“ střihu. Výživných, profesionálně sestavených spotů se účastnil i Petr Štěpán, jenž zde mimo jiné potvrdil skladbu „Transylvanian Werewolf“, kterou se Třináctka chystala naživo zahrát po dvaceti letech, navíc v doprovodu houslí a violoncella, jako speciální bonus na počest kralupského festivalu. Ta také na Magické noci zazněla zhruba v polovině vystoupení XIII. STOLETÍ, ale protože sklidila bouřlivý ohlas, střihla ji parta „štěpánovců“ na závěr ještě jednou. „Transylvanian Werewolf“ tedy udělal definitivní tečku za třetím dějstvím kralupského festivalu a s tajemně pronesenými slovy „má noc je čaroděj“ celou magickou trilogii charismaticky uzavřel. Lepší završení si lze jen těžko představit.

Kralupská Taneční skupina Naděje a jejich dech beroucí vlkodlačí choreografie Veroniky Novákové.

     Werewolf měl ale toho večera ještě jednu evokaci, a to v podobě vystoupení kralupské taneční skupiny Naděje, kdy dívky na Petrem Štěpánem schválený mix fragmentů skladeb z „vlkodlačího alba“ nastudovaly vlastní choreografii, v níž svérázným způsobem podaly emotivní alegorii souboje světla s temnotou, ve které jsem já osobně nejvíc ocenil rafinovaně ztvárněné přeměny světelných bytostí ve vlkodlaky. Když už jsme u tance, asi nejblíž k němu má divadlo. A právě tento shakespearovský žánr měl na „Magické trojce“ nebývalý prostor. Ještě před hlavním programem byla pro omezený počet V. I. P. účastníků v divadelním klubu Vltava připravena dvě vystoupení, která sice měla s výše zmíněným anglickým klasikem nejspíš jen málo společného, přesto si podle ohlasů příznivci amatérského divadla přišli na své, neboť jak jihlavský spolek De facto mimo, v němž účinkuje i bubeník Třináctky Pavel Štěpán, tak kralupský soubor DS Scéna se všem zúčastněným strefily do noty. Já ze „zdravotních“ důvodů divadelní sekci vypustil, ale následnou besedu s bratry Štěpány, moderovanou R. X. Thámem, jsem si ujít nenechal. Stála za to – a kromě pozadí vzniku punkové legendy HRDINOVÉ NOVÉ FRONTY a jejího přerodu v XIII. STOLETÍ vnesl Petr Štěpán pro mě zajímavé světlo do mnohdy zavádějícím způsobem vysvětlovaného vzniku a významu označení „gothic“ pro celou takto orientovanou scénu.

     Hlavní program pak úderem páté odstartovali postpunkoví VÝSMĚCH?, kteří mne svým lehce psychedelickým výrazem zaujali víc než stylově mně bližší CARPATIA CASTLE, na jejichž adresu zas ale musím říct, že je na nich zatraceně znát, jak hojně koncertují, protože jejich výkon se s tím, co předvedli na prvním ročníku Magické noci v roce 2012, dá jen těžko srovnat. Neuvěřitelně vyzráli a ve Veronice našli rozenou frontmanku (správně bych asi měl říct „frontwoman“, ale tohle slovo mi leze krkem). Následné divadelní představení kralupské DS Scény bych bez problémů oželel, R. X. Thámo je ale velkým příznivcem amatérských spolků, a tak dostal prostor i mnou osobně nepochopený (možná jsem ohledně divadla tupec) „horor“ pod názvem „Naseto?!“.

Deathcamp project kralupské publikum magicky uhranuli.

     Prvním vrcholem večera byli polští DEATHCAMP PROJECT, jejichž výživný gothic rock s úderným, hutným zvukem konečně více zaplnil sál. Borci s dámou za bicími rozhýbali dav průřezem svou dosavadní tvorbou a předvedli přesně takovou gothicrockovou show, jakou jsem od ostřílených matadorů žánru čekal. Jejich originální styl s všudypřítomným pižmem klasiků THE SISTERS OF MERCY mi učaroval už z obou studiových alb, ale naživo to bylo skutečné setkání s Molochem. Hned po vystoupení jsem neodolal a odchytil zpívajícího kytaristu Voida, přátelsky s ním pokecal a vytáhl z něj alespoň rámcovou představu o jejich chystaném třetím albu.

Pavel Štěpán měl na Magické trojce na pilno: hrál divadlo, besedoval o punku a gotice, křtil Bratrstvu Luny bilanční 2CD „Decade“ a samozřejmě, že na plný kotel řádil s mateřským XIII. stoletím.

     Může se to zdát jako opakované pochlebování, ale není v tom nic než upřímnost – BRATRSTVO LUNY je pro mě na zdejší scéně skutečně tak trochu zjevením. Již podruhé pro mě jejich vystoupení na Magické noci trubadúrů představuje vrchol večera. Tentokrát se kapela zaměřila na demo „Gotická duše“ (2007), z něhož postupně v novém hávu přehrála všechny skladby až na „Fantasmagorii“ a nezapomněla ani na nové pecky „Valkýry se bojí“ a „Největší z pierotů“ z aktuálního dvojCD „Decade – Gotická duše 2006–2016“, které jí také na pódiu velmi skromným, leč o to sympatičtějším způsobem pokřtil bubeník Třináctky Pavel Štěpán. Bratrstvo ani tentokrát nezůstalo nic dlužno své pověsti perfekcionistů pódiové prezentace a kromě klasických tanečnic Lenky a Terezy si na plac přizvalo i skutečného „baleťáka“, který v roli „nabíleného“ mima pantomimicky podbarvil už tak dost působivou novinku „Největší z pierotů“ z autorského pera zpěváka Xpíla. Největší mordu však „Bráchové“ přítomným uštědřili zcela neočekávanou postavou dvoumetrového Satana, jehož kostým vypůjčený z Národního divadla byl tak naturalisticky autentický, až z něho mrazilo v zádech! Kupodivu mnoho lidí tento tah nepochopilo, mně však byl záměr kapely jasný hned od otvíráku „Signum Diabolicum“, v němž se netvor poprvé objevil. A to, že svým hrozivým vzezřením podkreslil i první přídavek „Stín nad Toledem“, mě v tom jen utvrdilo. (Zasvěcení do textů zmíněných skladeb mají určitě jasno také.) Na závěr Bratrstvo vystřihlo parádní překopávku písničky „Pochod hrdinů“ z třetího dema „Dům na demolici“ (1988) punkové legendy HNF, čímž odstřelilo především oba bratry Štěpány, kteří se k jejich svérázné verzi nadmíru pochvalně vyjádřili už u příležitosti jejího umístění na výše zmíněné výroční dvojalbum. Tečka na konec jak z děla!

     Třetí ročník gothicrockového festivalu, opět v moderátorských opratích Petra Korála, se tedy celkově vydařil. Jediné škraloupy shledávám v nečekaně malé návštěvnosti, kdy se v sále koncipovaném na 500 lidí sešlo jen něco málo přes 300, a v poněkud nešťastném natažení programu, díky němuž XIII. STOLETÍ začínalo hrát až téměř hodinu po půlnoci a končilo někdy ke třetí hodině ranní. Což nepochybně vyvolalo nevoli v řadách „přespolňáků“, kteří v nejednom případě museli s těžkým srdcem a trpkými slovy na rtech nestory českého gothic rocku oželet. Bohužel jsem mezi nimi byl i já, tentokrát z rodinných důvodů, což mne mrzí hlavně kvůli živé prezentaci skladby „Transylvanian Werewolf“, kterou kapela vytáhla z hrobu jen kvůli tomuto večeru. Dojmy z Třináctky mám tedy jen zprostředkované zpěvákem Bratrstva Xpílem, pořadatelem festivalu R. X. Thámem a dvěma kvalitními videozáznamy zachycujícími kapelu ve víru „Werewolfa“ a žhavé novinky „Nový věk temnoty“, která se vedle písně „Evropa“ skví jako jeden ze dvou bonusů posledního alba „Intacto“ v rámci desetidiskového boxu „Pandora“, vydaného k 25. výročí existence kapely.

     Pro mě je vždy trochu těžké Magickou noc trubadúrů hodnotit, neboť jsem byl do každého z ročníků nemálo zapletený, především jako redaktor a korektor novinového průvodce Trubadúr. Chápu, že autor a pořadatel tohoto výjimečného festivalu R. X. Thámo chtěl magickou trilogii uzavřít v co nejvelkolepějším duchu, a proto jej nadimenzoval do podoby malého maratonu – uvažte, že program včetně „V. I. P. předehry“ v podobě dvou divadelních představení a besedy s bratry Štěpány začínal už v 11 hodin! Ale účast pěti kapel proložená dalším divadlem, vystoupením taneční skupiny Naděje a třemi křty nových alb (CARPATIA CASTLE, BRATRSTVO LUNY a XIII. STOLETÍ) – to vše zapříčinilo posun Chronova neúprosného kyvadla daleko za úřední hodinu duchů a přinutilo nejednoho návštěvníka oželet právě ten gradující konec, který měl magickou trilogii uzavřít ve velkém stylu. Holt někdy méně znamená více, jak praví známé přísloví. Ale ať už jde o vystoupení samotných kapel, taneční choreografii dívčího souboru, působivé pozadí uměleckých fotografií kralupského Urbex Teamu, pestrou nabídku prodeje hudebních nosičů, knih i rukodělných artefaktů včetně oblečení a šperků či celkovou atmosféru sounáležitosti se spoustou skvělých setkání, naplnil třetí (a podle slov R. X. Tháma definitivně poslední) ročník autorem zamýšlenou ideu jako vždy beze zbytku. Nakonec se o tom mohou zprostředkovaně přesvědčit i ti, kteří se na Magickou noc trubadúrů 3 nedostali, zhlédnutím v současné době připravovaného dokumentu „Slyšte, jak nám děti noci hrají“ na facebooku BRATRSTVA LUNY či na YouTube. Jen nad tím definitivně posledním tažením si všichni ti, kteří tohoto nenapravitelného dona Quijota znají, s potutelným úsměvem tajně malují magický otazník.

Bratrstvo Luny se svými hosty: Ďáblem (Rudolf Koudela), Deburrauem (Leoš Korbel) a tanečnicemi Lenkou Vořechovskou a Terezou Holubovou.