MAGICKÁ NOC TRUBADÚRŮ 2019  / MUSICA & THEATRUM & MAGIA

Datum konání: 2. 11. 2019

Místo konání: divadlo Za plotem v areálu psychiatrické léčebny v Bohnicích, Praha

Programový manifest: gothic rockové noviny TRUBADÚR IV (vydán na Ropomiškovském hrabství o osmém úplňku)

MUSICA:
XIII. STOLETÍ – křest CD „Frankenstein“
BRATRSTVO LUNY – křest CD „Luna nad Igalu“

THEATRUM & MAGIA:
SHSŠ RYTÍŘI FORTUNY – tematická představení ve venkovních prostorách za svitu pochodní
DIVADELNÍ SOUBOR SCÉNA – scénický kuplet Frankenstein aneb zrození největšího Trubadúra
Nezávislé divadelní studio De Facto Mimo  –  autorská hra GENDERAMA

TANEČNÍ SKUPINA NADĚJE – autorská choreografie Julie jako Julie (Shakespearovská variace)
PETR NUTIL –  beseda s odborníkem na média nazvaná MONSTRA DESINFORMAČNÍHO CHAOSU
VOJTĚCH KLIMT – beseda s předsedou Klubu  Karla Kryla s podtitulem  MODERNÍ TRUBADÚR KAREL KRYL
URBEX TEAM KRALUPY – výstava fotografií
PAVEL KOHN – s kytarou hraje a zpívá písně Karla Kryla
LENKA VOŘECHOVSKÁ – tanec
PETR KORÁL – hlavní průvodce večerem
CAFÉ JIRÁSEK – brilantní domácí a s láskou dělané občerstvení

Magická produkce před divadlem. Magická noc trubadúrů byla věnovaná Karlovi Krylovi – Pavel Kohn právě hraje píseň „Bratříčku, zavírej vrátka.“

CITACE:

„Především chci říct, že jsem šťastný, že ten festival pokračuje, protože já jsem měl za to, že to po tom třetím ročníku, posledním v Kralupech, je konec. Naštěstí se to ukázalo jako mylné. Nicméně on ten festival asi opravdu skončil a najednou vstal z mrtvých, což je úžasné!“
Petr Korál (hudební publicista)

“Pro mě je Magická noc trubadúrů takový velký gotický svátek, kdy se sejdou lidé stejného smýšlení a všude panuje přátelská atmosféra. Diskutuje se o muzice, o fotkách Urbex, o divadle, no vlastně mluví se o všem možném. Hlavně je tam cítit takové to mezilidské sdílení, a to mě na tom baví“.
Pavel Štěpán (XIII. století, H.N.F. a DeFactoMimo)

„Musím zopakovat, že je to záležitost v mém životě velice ojedinělá. Nic takového se nestalo a už asi nestane. Mám namysli to, že to vzniklo z mé velké životní krize. A Jindřich mě vlastně podal ruku a vznikl tento nápad na celý projekt Luna nad Iglau. Já když jsem se o té nabídce dozvěděl, nebo Jindra mě to řekl, tak mě to zaskočilo … Já jsem byl opravdu v situaci kdy jsem nemohl tvořit, nemohl jsem dělat muziku, nemohl jsem hrát s kapelou a tak dále… a najednou přišla nabídka na takovou spolupráci. „Luna nad Iglau to je taková srdeční záležitost posledního roku nebo roku a půl. V tom je nacpaný hodně emocí z mého života a z té spolupráce s Bratrstvem.“ “
Petr Štěpán (XIII. století)

„Já neznám vůbec nikoho jiného, rozhodně ne v Čechách a na Slovensku a nenapadá mě moc lidí ani jinde, kdo by měl statut legendy ve dvou žánrech zároveň, protože Petr je legendární punkrockovej hrdina a vedlo toho je to největší osobnost české gotiky, což jsou dvě věci ještě k tomu všemu, pro lidi zvenčí jaksi nejdou dohromady. Co tím chci říct? Petr si může dovolit, kde co. Zajímavé je to, že Petr zásadně mimo své projekty nikdy nic nedělá. A tohle je naprostá výjimka a už to tomu dodává svého významu.““
Vladimír Kočandrle (jednatel Warner Music Czech Republic)

„Deska Luna nad Iglau mě strašně překvapila. Já jsem si to neuměl představit, vůbec, že Petr Štěpán do toho půjde. A já z toho cítím, že Petr šel do toho rád a že ho to bavilo. Petr Štěpán v uvozovkách překonal sám sebe a šel do něčeho cizího, také v uvozovkách a dopadlo to výborně.“
Petr Korál (hudební publicista)

„Spolupráce s Bratrstvem byla výborná, ta deska je skvělá, mě se to líbí. Já jsem rád, když brácha tvoří a dělá ještě jiné věci a jiné projekty bokem, to je v pohodě!“
Pavel Štěpán (XIII. století)

„Vidět a hlavně slyšet společně gotické hlasy z kapel BRATRSTVO LUNY & XIII.STOLETÍ je jedinečný a neopakovatelný zážitek.“
Václav Albín Reichel (fanoušek)

„Myslím si, že díky této akci se spojují skupiny, které by se jindy asi nepotkaly na těch svých tradičních akcích. My takto získáváme jako divadlo úplně nové publikum, podíváme se na koncerty na které bychom asi jinak normálně nešli, podíváme se na fotky, které běžně nevidíme, je to takové setkání kultur a líbí se mi to. Spojuje to různé světy, a líbilo se mi to i letos v Bohnicích, protože to je jednak krásný prostor a jednak se spousta Kralupáků dostalo do blázince, kam mnozí z nás patří.“
Radim Wolák (starosta Velvar a člen divadelního spolku Scéna)

„Celkově organizace, zvukaři a hlavně světla – ty byla skvělá. Celkově to vystoupení mělo kvůli tomu úplně grády!“ 
Lucie Zvelebilová (TS Naděje)

„Když byla Magická noc v Kralupech tak se mi líbilo, jak lidé jezdili až do těch Kralup za tím festivalem, tak to mě přišlo skvělý. Úplně mě to fascinovalo. Říkala jsem si, oni jedou do Kralup, kvůli tomu festivalu, tak mi to přišlo, že to má přínos pro to město, ale takhle obráceně to má určitě přínos pro ten festival. Obojí má něco do sebe.“
Lenka Vořechovská (tanečnice)

 „Opravdu nevšední zážitek, všechno se vším souviselo, krásné lidské sdílení, souznění, propojení, pochopení…. Za mě velká poklona. Carpe Diem od začátku až do konce, díky.“
Lenka Šteklová (redaktorka a moderátorka)

„Myslím si, že je dobře, že je tady nějaká další kapela, která je s Třináctkou poměřitelná, Třináctka je jenom jedna, ale Bratrstvo Luny je jednoznačně druhá nejvýraznější česká gothic rocková kapela.“
Vladimír Kočandrle (jednatel Warner Music Czech Republic)

„Ten Thámo je Démon, že takovéto věci dokáže udělat a dotáhnout do konce. Já si myslím, že s tím bylo spousta starostí, spousta zařizování, muselo to stát spoustu peněz. A v tomhle tom před Thámem opravdu klobouk dolů! Myslím si, že to je velký svátek pro gotiku!“
Pavel Štěpán (XIII. století)

„Jedenásť piesní ubehlo ako voda a nastal neodmysliteľný koniec Magickej Noci Trubadúrů. XIII. století nám príjemne ulahodilo, ani Bratrstvo Luny sa nenechalo zahanbiť a ak organizátori pred koncertom deklarovali, že sa jedná o dve najzásadnejšie formácie českého gothic rocku, mali pravdu. Táto akcia to len potvrdila.“
Fajo (SANCTUARY)

 „Moc se mi líbí ta dramaturgie celého festivalu, není to jenom hudba, není to jenom tanec, jenom divadlo, nejsou to jenom diskuse … hezky organicky mi to zapadá do sebe, je to pestré, pro mě velmi intelektuálně osvěžující.“
Petr Nutil (žurnalista, zakladatel platformy Manipulátoři.cz)

„Mě se líbí, že to je takový jako my děláme ten klub Karla. Člověk to dělá z nadšení, ne kvůli penězům ty lidé tady mají k sobě tak hezky blízko a je tady taková příjemná atmosféra.“
Vojtěch Klimt (předseda Klubu Karla Kryla)

„Na tuhle akci chodí skutečně specifické publikum, které je absolutně v obraze ve všem a to je úžasné. Tohle prostředí je samozřejmě úplně jiné, ale překvapilo mě, že tu atmosféru to opět mělo.“
Petr Korál (hudební publicista)

„Ta nálada, atmosféra, je tam vždycky dobrá. Baví mě i ty věci kolem. Přečetl jsem si se zájmem letošního Trubadúra a rozhovory a musí za tím být neuvěřitelně mnoho práce.“
Radim Wolák (starosta Velvar a člen divadelního spolku Scéna)

„Je pěkná, už jenom protože pěkně vypadá. Já když jsem se blížil, tak mě zaujalo jak už krásně vypadá ten dům, je to nádherně vyzdobený, má to pěkný design, je tady pěkné občerstvení, prodává se tady pěkný merchendisisng.“
Vladimír Kočandrle (jednatel Warner Music Czech Republic)

„Reakce diváků byly naprosto fantastický a to co je smysl celé té magické noci, ten podtitul, že Hudba, Divadlo, Magie a ta Magie je vlastně synonymum pro takovou auru pospolitosti nebo dobrý atmosféry, takové sváteční, bych to nazval, tak tady to bylo. A to je pro mě ohromný dárek nebo ohromná zpětná vazba, která mě utvrzuje v tom, že to, zato stojí.“
R.X.Thámo (pořadatel festivalu a Bratrstvo Luny)

Spolu na jedné scéně se objevili Petr Štěpán & Bratrstvo Luny. „Ve své podstatě to byl náš společný nápad s Petrem Štěpánem. Magická noc se vrátila po třech letech, ona v Kralupech v podstatně skončila, to nebyl žádný kalkul, tam se to prostě uzavřelo. A tohle to byla taková nadstavba, taková naše společná touha,“ konstatuje R.X.Thámo (pořadatel festivalu a Bratrstvo Luny)

ZAJÍMAVOSTI ČTVRTÉ TRUBADÚRSKÉ NOCI MAGICKÉ:

Magická noc trubadúrů vstala z popela. Stalo se tak díky velké duchovní symbióze R.X.Tháma a Petra Štěpána.

V zastřešující metafoře festivalu „Chrám fénixů“, jsou zakódovány silné životní epizody.

Šéf Warner Music Czech Republic zde vystoupil ve dvou násobné roli kmotra.

Festival se konal s podtitulem „první exilový“. Náhlý důvod změny a snad dočasné opuštění Kralup nad Vltavou podrobně vysvětlil hlavní pořadatel ve čtvrtém vydání novin Trubadúr.

Křest alba XIII. století „Frankenstein“ s tarotovými kartami vstoupil do dějin (viz. film Chrám Fénixů).

XIII. století nachystalo i pro magickou čtyřku exkluzivní bonus, ve skladbě „Upír s houslemi“ s živými houslemi kapelu doprovodil Jan Molák.

Společné album Petra Štěpána a Bratrstva Luny „Luna nad Iglau“ zařadil frontman Třináctky do své oficiální diskografie.

CHRÁM FÉNIXŮ

     Jedinečný mix výpovědí osobností mnoha tvůrčích oblastí přináší film CHRÁM FÉNIXŮ, podrobně mapující čtvrtý ročník dark indie festivalu Magická noc trubadúrů, který se uskutečnil 2. 11. 2019 v pražském Divadle Za plotem. Propojení HUDBY (XIII. STOLETÍ; BRATRSTVO LUNY; kytarista PAVEL KOHN – pocta Karlu Krylovi), DIVADLA (DS SCÉNA; De Facto Mimo; SHSŠ Rytíři Fortuny; TS Naděje) i MAGIE (Vladimír Kočandrle; Petr Korál; URBEX TEAM KRALUPY, Lenka Vořechovská, Petr Nutil, Vojtěch Klimt a další) přináší jedinečný dárek nejen pro fanoušky výše uvedených vystupujících. Nebojte se poznat něco nového a vstupte do Chrámu Fénixů …. po setkání s vámi dychtí upír s houslemi, sličné tanečnice a mnoho dalších tvůrčích duší … MUSICA – THEATRUM – MAGIA. LunArt Music uvádí dokumentární film CHRÁM FÉNIXŮ režie, scénář, střih, hlavní kamera: Jan Hrušovský; reportérka: Lenka Šteklová; supervizor a producent projektu: R.X. Thámo a další.

METAL FOREVER – REPORT Z MAGICKÉ NOCI TRUBADÚRŮ IV

Autor: Moloch
Reprezentativní report z festivalu

     Den památky zesnulých se zdá být naprosto ideální datum pro oslavu temné gotické subkultury. V pořadí již čtvrtá Magická noc trubadúrů tentokrát změnila místo svého obvyklého konání a z Kralup nad Vltavou (domovina pořadatele akce R.X. Tháma z kapely Bratrstvo Luny) se přesunula do pražského Divadla Za plotem, nacházejícího se v areálu Bohnické psychiatrické nemocnice, což alespoň z mého pohledu je změna velmi vítaná. Slovo „noc“ z názvu akce může působit lehce zavádějícím dojem, neboť start této výjimečné sešlosti byl naplánován už na pravé poledne. Na návštěvníky čekal pestrý kulturní program, který přinášel nejen koncerty, ale i divadelní představení, besedy a mnoho dalších zajímavých atrakcí. Moderování této nevšední události, která dostala podtitul Chrám fénixů, se ujal legendární hudební publicista Petr Korál.

     Zahájení akce proběhlo krátce po dvanácté hodině v salónku v prvním patře divadla. Sám pořadatel R.X. Thámo pronesl úvodní slovo a symbolicky uctil památku zesnulých zapálením svíčky. V té době bylo přítomno pouhých dvacet lidí, což je velká škoda, neboť dvojice besed, která bezprostředně poté následovala, by si rozhodně zasloužila početnější obecenstvo. Hostem té první byl zakladatel serveru Manipulátoři.cz Petr Nutil a diskutovalo se na téma věrohodnost informací v médiích. Musím se přiznat, že mě jeho vystoupení bavilo o poznání víc než následující beseda s předsedou Klubu Karla Kryla Vojtěchem Klimtem. Jméno Karla Kryla se ten den skloňovalo opravdu hodně, neboť IV. Magická noc trubadúrů byla věnována právě jemu. Díky ostravskému písničkáři Pavlu Kohnovi jsme si mohli Krylovu tvorbu vychutnat hezky živě v průběhu celého dne. Už během besed zaznělo několik písní tohoto moderního trubadúra, mezi nimiž nechyběly ani takové šlágry jako „Morituri te salutant“ nebo „Bratříčku, zavírej vrátka“.

Poté se program přesunul do hlavního sálu divadla. Komedie s názvem Genderama, kterou představilo nezávislé divadelní studio De Facto Mimo, musela vykouzlit úsměv na rtech i tomu největšímu morousovi. Povedená satira, pojednávající o věčné válce mezi pohlavími krom hromady výborných vtipů pobavila i řadou trefných narážek na dnešní podivnou dobu. Jedna z hereckých rolí patřila i bubeníkovi skupiny XIII. století Pavlu Štěpánovi. Následující a výrazně kratší představení, pojmenované Děsivý Bohnstein bylo sice prezentováno jako horor, ale ve skutečnosti se jednalo také o bláznivou frašku a nutno dodat, že vskutku s nečekanou pointou. Závěr programu „na sezení“ obstarala dívčí taneční skupina Naděje, která si jako hudební doprovod pro své vystoupení vybrala skladbu „Julie umírá každou noc“ od XIII. století. Aby bylo možné divadelní sál předělat na prostory vhodné pro rockové koncerty, přesunul se program ven před budovu divadla, kde už v té době byla pořádná tma a docela kosa. Po krátké poctě Karlu Krylovi došlo na historický šerm, který obstaral spolek Rytíři Fortuny. Pánové a dáma si pro nás připravili zajímavé vystoupení propojené dějem s veršovanými dialogy.

     Úderem devatenácté hodiny nastal čas na hlavní bod programu a důvod, proč většina přítomných (jejich počet se od poledních hodin několika násobně navýšil) do Divadla Za plotem přišla – vystoupení dvou nejzásadnějších hudebních spolků domácí gothic rockové scény. Jako první šlo na řadu Bratrstvo Luny. Kralupská šestice s novým basákem měla připravený hodinu trvající pestrý set, během kterého došlo i na křest alba „Luna nad Iglau“, na kterém spojila síly s Petrem Štěpánem, frontmanem spřízněné smečky XIII. století. Desku přišli pokřtít již zmíněný Petr Korál a Vladimír Kočandrle (jednatel Warner Music Czech Republic). Samozřejmě došlo i na pár ochutnávek z nového počinu. Dva kousky si s kapelou střihl také Petr Štěpán. Už bez něj pak pánové přihodili ještě třetí v podobě cover verze letitého hitu „Pochod hrdinů“ od punkových HNF (tedy kapely, která předcházela vzniku formace XIII. století). Velký ohlas sklidily skladby „Volání mrtvých básníků“, věnovaná Karlu Krylovi a „Bílé Karpaty“, kde kapelu doplnily dívčiny z taneční skupiny Naděje. Svůj (možná až zbytečně krátký) set ukončilo Bratrstvo Luny hitem „Signum Diabolicum“. Kapela předvedla skvělý výkon i zvuk byl velmi slušný, jen to publikum mohlo být trochu živější.

     Krátce po půl deváté za zvuků tradičního intra vstoupili na scénu pánové a dáma, které všichni známe jako XIII. století. Jihlavská formace začala klasicky duem skladeb „Kabarette Voltaire“ a „Katakomby“. I během jejich vystoupení došlo na křest desky. Jihlaváci před nedávnem pustili do světa kompilaci „Frankenstein“, která kromě dvou nových věcí (obě zde zazněly), obsahuje singly posbírané z různých nahrávek. Slavnostního aktu se opět ujala dvojice kmotrů Korál a Kočandrle. Tentokrát se ovšem nekřtilo klasicky vodou ani jinou tekutinou, ale hezky po goticku se věštilo z tarotových karet. Kapela předvedla klasický set list, kde nechyběl žádný z jejich největších hitů. Dokonce došlo i na „Upíra s houslemi“, ve které tento nástroj skutečně živě zazněl. Nadšené publikum (výrazně živější než v případě Bratrstva Luny) odzpívalo s kapelou refrén nesmrtelné pecky „Justina“. Čtveřice původně ukončila svůj set klasicky cover verzí Olympicu „Karneval“, ale téměř úplně zaplněný sál ji nenechal zmizet bez přídavků. Takže se dostalo i na další nesmrtelné fláky „Elizabeth“ a „Růže a kříž“, kterými jihlavská formace své mimořádně vydařené vystoupení ukončila. Playlist: Kabarette Voltaire, Katakomby, Phobia nocturna, Transylvanian Werewolf, Frankenstein, Chaotica, Upír s houslemi, Justina, Karneval, Elizabeth, Růže a kříž.

     Na úplný závěr ještě písničkář Pavel Kohn zahrál ten den již po druhé „Morituri te salutant“ a přesně ve dvacet dva hodin akce skončila. Čtvrtá Magická noc trubadúrů se nad očekávání povedla. Vše fungovalo výborně, včetně skvělého občerstvení bez front. Navíc jako nevšední suvenýr z akce si mohl každý odnést šestnáctistránkový výtisk novinového manifestu Trubadúr, který byl vytvořen speciálně pro tuto příležitost. Dá se v něm dočíst například o důvodech, které vedly k přemístění této jedinečné události z Kralup do Prahy. Pevně věřím, že se nejednalo o poslední ročník a že nejpozději za dvě léta se opět na této nevšední oslavě temné kultury opět potkáme.

MAGICKÁ TEČKA ZA EXILOVOU NOCÍ – MORITURI TE SALUTANT