R.U.M. ZINE

Autor: All / 20. 1. 2009

ZA SVITEM LUNY – BRATŘI VYŠLI

     V kralupském regionu bylo vždy velmi pestré hudební podhoubí, ovšem ještě nikdy tu neexistovala kapela, která by se zabývala žánrem zvaným gothic rock. Tento hudební a zároveň také umělecký směr se poprvé objevil ještě v první polovině osmdesátých let minulého století v Anglii, ovšem jeho „zlaté období“ přišlo až o nějaký ten tok později. Melancholie, romantika, stinné stránky lidského bytí, hororová atmosféra…to jsou všechno atributy, kterými se tato hudební odnož vyznačuje.

     Pravda, naše maličká republika zrovna není poseta podobnými kapelami či projekty, nicméně formace s kořeny v Kralupech nad Vltavou se k tomuto žánru se bez ostychu hlásí…  Na svém štítu si hrdě nese název BRATRSTVO LUNY a fakticky ji tvoří pouze dva stálí členové. Jsou jimi Hrabě R.X. Thámo (dvorní textař a srdce celého projektu) a Lord Darkthep ( autor veškeré hudby). Jejich vzájemná spolupráce je postavena na absolutním souznění duší a vzájemné důvěře, jež je cítit také z debutové nahrávky „Gotická duše“ (2007). Sedmero skladeb je doslova propojeno mystickou aurou, jejíž měsíční svit postřehnou pouze pozorní posluchači. Průvodcem jim je vokalista Maestro Xpil, jehož podíl na nahrávce je více než výrazný. V budoucnu však BRATSTVO LUNY počítá s nejedním zajímavým hostem, a to nejen pro studiové práce, ale také pro koncertní činnost. Takovou malou ukázkou může být dvou skladbový singl „Nomen Rosae“ („Jméno růže“), který vyšel na sklonku minulého roku a obsahuje dvě předělané skladby z debutu. Důvodem byla především zkouška nové sestavy s „živými“ bicími a baskytarou, která v současné době pracuje na legitimním CD s pracovním názvem „Faustovo zvolání“. Už z toho mála se dá vyčíst, že kapela rozhodně nebude popírat své zdroje inspirace, ačkoli hledí spíše za hranice gothického horizontu, který se v jejich případě rozevírá jako černá růže. Pak už se stačí jen nadechnout a poslouchat…

„NOMEN ROSAE“
Pokud byla předchozí nahrávka spíše testovací kolekcí, odhalující vkus české gothic komunity, tak aktuální singl je jednoduše mnohem více profi a dost možná překonává i novodobé skladby XIII.STOLETÍ. Samozřejmě, ta jistá míra překonání se naplní (nebo by se mohla naplnit) až při poslechu regulérního CD, takže by z mé strany nebylo příliš korektní, abych vynášel jakékoli vítězoslavné ódy. S jistotou se však dá však tvrdit, že hlavní protagonisté notně zacloumali českým „gothic“ trůnem (už to fakt chtělo)! Reprezentativním kouskem je především titulní „Nomen Rosae“. Přiznávám se, že verze z „Gotické duše“ mě nikterak nenadchla, ovšem novinková úprava… to je úplně jiná káva! Jako kdybyste vyměnili“386“ za Pentium II! Tím hlavním důvodem je hlavně to, že BRATRSTVO LUNY se zde představuje jako regulérní formace, které nechybí mašinérie bicích nástrojů, kláves a také basy. Když k tomu připočtu ještě mnohem výraznějšího vokál Maestro Xpila, máme tu překvapení letošní zimy jako na talíři. Skladba samotná pak graduje v latinsky zpívaném refrénu…skutečná nádhera!

     Takhle nějak si to určitě Lord Darkthep ve skrytu duše představoval. Prakticky ve stejném duchu se nese také skladba „Bratrstvo luny“, což je vlastně taková reprezentativní hymna celého projektu. Poněkud jednoduší kompozice sice neprošla takovými úpravami jako „Nomen Rosae“, ovšem jen nahluchlá vlčí ušiska by se jich nevšimla. Ocenit opět musím práci vokalisty…jeho hlas je pro Bratrstvo doslova černým darem z nebes. Ono přezpívávat temné výjevy Hraběte R.X Tháma, to rozhodně není nic jednoduchého. Bez kvalitního zpěvu by totiž některá slovní spojení mohla ztratit svou mystickou sílu. Kontinuitu se však povedlo zachovat, a tak tu máme první skutečné vítězství BRATRSTVA LUNY! Jak už jsem ale výše uvedl, tou pravou zkouškou bude až regulérní album, na které se už teď vroucně těším!

Sestava:
Hrabě R.X.Thámo -verše, aura, supervize
Lord Darkthep – kytary
Kobdzey – bicí, klávesy
Maestro Xpil – zpěv, recitace
Piotr Pšotek – samply

Ukázka z tvorby BRATRSTVO LUNY
text písně NOMEN ROSAE

Někdejší růže je tu už jen co jméno,
jen pouhá jména držíme ve své moci.“ *
(Umberto Eco, Jméno růže)

Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.*

Až jednou zmizím, přeji si chybět,
nežiji pro smrt v poustevnické kápi.
Perspektiva ptačí umožňuje nadhled
oči sklopené tělo k marám vláčí.

Jen pouhá jména dočasně zbyla
v paměti lidí, co ještě žijí.
Jen pouhá jména podržela
obrysy v kůži a tvary růží.

Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.

Po zhasnutí pochodní chtěl bych ještě žít
pro okamžik smutku, který bytí smysl dává.
Jak je těžké hledat, najít, nechat být,
ví jen ten, kdo nechá růži z půdy pít…

Jen pouhá jména úpí v troskách času,
vlády chtiví vlastní jenom přeludy.
Jen pouhá jména leží v ruinách hradů,
sobectví je stezkou smutné záhuby.

Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus.

ALL