PETR ŠTĚPÁN & XIII.STOLETÍ

autor: R.X.Thámo / 25. 3. 2022

   

BRATRSTVO LUNY & PETR ŠTĚPÁN & XIII. STOLETÍ

    Ave! Tady je R. X. Thámo z BRATRSTVA LUNY. Tento příběh vám toužím odvyprávět v první osobě. Fantastické ohlasy na náš společný projekt, symbolicky pojmenovaný Luna nad Iglau (CD & LP), mě utvrzují v tom, že naše lidské a tvůrčí propojení je vnímáno v širším kontextu s pochopením i respektem. Genezi našeho vztahu jsem se vám rozhodl odvyprávět v chronologickém sledu, který však pro účel zdejší komunikační platformy řádně zjednoduším. Ať mi něco zůstane i do bratrské životopisné knihy.

PŘED BRATRSTVEM
Z mnoha mediálních výstupů se obecně ví, že jsem velkým příznivcem kapely XIII. STOLETÍ od roku 1997, kdy se mi dostalo do přehrávače cédéčko „Transylvanian Werewolf“. Po mé premiérové návštěvě v klubu Mlejn (březen 1998) jsem nevynechal snad jediný pražský koncert jihlavských gotiků. V naplněné předtuše životního zážitku jsem se svou životní partnerkou Míšou vyrazil jako jeden z prvních Čechů na Castle Party do polského Bolkówa, a to na jeho sedmý ročník v roce 2000, kdy zde XIII. STOLETÍ vystoupilo v roli headlinera.

BRATRSTVO LUNY
S Darkthepem jsme v roce 2006 založili gothicrockově laděné BRATRSTVO LUNY. Neměli jsme žádné ambice ani vize, za vrchol naší snahy jsme považovali nahrání introspektivního alba, do kterého jsme vtiskli naše tehdejší emoční rozpoložení. Při materializaci díla pojmenovaného „Gotická duše“ jsem cítil potřebu uvést tuto větu: „BRATRSTVO LUNY děkuje Petrovi Štěpánovi (= XIII. STOLETÍ) za jeho dosavadní uměleckou tvorbu.“ Přiznání důležitého inspiračního zdroje či vzdání holdu umělci, který na vás má určitý formující vliv, je v mém vnímání světa naprosto v pořádku.

MEDIÁLNÍ VÍR
Ve webové sekci CESTA je podrobně vylíčeno naše směřování k dalším tvůrčím dobrodružstvím, novým albovým projektům a koncertům. PERGAMEN přináší přívětivě roztříděné mediální výstupy, které formovaly naši identitu pro hudební scénu. Vše pak doplňují videa v sekci BIOGRAF a fotogalerie v části OBRAZ. Díky přehlednému mediálnímu archivu, takové malé alexandrijské knihovně Luny, mohu pohotově sahat po citacích, které jsou obsahovým signem zamýšleného komunikačního obsahu. V historicky prvním rozhovoru v dresu BRATRSTVA LUNY (publikován na stránkách FOBIAzine 27. 2. 2008) mně redaktor Johan mimo jiné položil tyto dvě otázky:

Asi se nevyhnete srovnání s tuzemskou jedničkou na poli gotického rocku, XIII. STOLETÍM…
Hrabě R. X. Thámo: V bookletu cédéčka je uvedeno: „Bratrstvo Luny děkuje panu Petrovi Štěpánovi (= XIII. STOLETÍ) za jeho dosavadní uměleckou tvorbu.“ XIII. STOLETÍ je pro nás určitým vzorem. To však nevylučuje, že se snažíme jít vlastní cestou. Nechceme na jméně domácí žánrové legendy parazitovat. Cítíme ale jako správné nezastírat, že XIII. STOLETÍ pro nás znamená velký zdroj inspirace a srovnání v recenzích s touto ikonou gothic rocku nás samozřejmě těší. Jak o nás budou psát recenzenti, to ale jen těžko můžeme ovlivňovat.

Měli jste možnost se s Petrem Štěpánem třeba osobně setkat? Tuší o existenci BL, případně jaký má na vaši kapelu názor?
Hrabě R. X. Thámo: Dle nám dostupných informací drží Petr Štěpán nad sebou štít jakési mizantropie k jeho fanouškům i médiím včetně internetu. Je to jeho volba. Petr Štěpán k nám promlouvá svou uměleckou tvorbou a to nám musí stačit. Přeji si, aby Petr obnovil XIII. STOLETÍ a dopřál nám znovu výjimečné koncertní zážitky.

První setkání temně rockových bratrských dvojic na jedněch koncertních prknech u příležitosti premiérového ročníku Magické noci trubadúrů v Kralupech nad Vltavou v roce 2012. (zleva) R.X.Thámo, Pavel Štěpán, Petr Štěpán a Darkthep.

OSOBNÍ SETKÁNÍ A PRVNÍ TRUBADÚRSKÁ NOC
Tvůrci si dělají věci po svém a stejné autonomii se těší i lidé, kteří o hudbě píší, propagují ji, hodnotí, chválí či kritizují. A protože na trůně domácí gotiky metaforicky sedí od počátku devadesátých let – a podotýkám, že zcela zaslouženě – XIII. STOLETÍ, nelze se určitému srovnávání dost dobře vyhnout. V roce 2012 jsem na pozvání pořádající kapely CARPATIA CASTLE uváděl festival Gothic Theatre v Mostě, kde jsem měl první možnost se potkat a osobně hovořit s Petrem Štěpánem. Velmi mě překvapilo, co všechno o BRATRSTVU LUNY ví, a že dokonce zná i naši tvorbu, vlastní naše nahrávky… Setkání v Mostě na podzim roku 2012 bylo pro nás oba obrovským emočním mixem prošpikovaným sympatiemi. Po koncertním reji jsme zůstali v zákulisí na divadelním baru asi tři hodiny v družném hovoru. Petr žasl, co všechno vím o cestě XIII. STOLETÍ, na jaké podrobnosti z historie jsem se ptal, já byl zase potěšený tím, jakou úctu projevoval mému teprve šestiletému působení na scéně – tehdy vyšel první Trubadúr a společně jsme se chystali na první Magickou noc trubadúrů. K její podpoře Petr poskytl podrobný televizní rozhovor, který jsme natočili na koncertě v Lidovém domě v pražských Kbelích.

     Málokdo ví, že BRATRSTVU LUNY tehdy šéf obchodu Nosferatu Damián nabídl roli „předskokana“ XIII. STOLETÍ na koncertě v Českých Budějovicích. Při této hozené rukavici už běžely přípravy Magické noci trubadúrů a vnitřně jsem cítil, že to naše první společné koncertní setkání musí proběhnout zde. Festivalové emoce jsou bravurně zachycené v dokumentárním filmu MUSICA, THEATRUM, MAGIA V KRALUPECH NAD VLTAVOU. Jako poděkování za trubadúrskou noc přišla od Petra Štěpána nabídka na společný koncert XIII. STOLETÍ a BRATRSTVA LUNY v kultovním prostoru na zámku v Polné. Koncert se uskutečnil 23. listopadu 2013. Od tohoto období jsme se s Petrem pravidelně scházeli a debatovali o kumštu i životě.

Magická noc trubadúrů 2 (2014) a Petr Štěpán jako kmotr a speciální host alba Carpe Diem.

CARPE DIEM
Společně jsme si užili i přípravy Magické noci trubadúrů 2 (2014). Exkluzivní otevřenou zpověď do druhého vydání novin Trubadúr nazvanou „V poli slunečnic zůstaneš sám“ podpořilo další velkorysé televizní interview natočené před koncertem v paláci Akropolis. Nadstandardní přístup k mým donkichotským produkčním snahám Petr ocenil speciálním dárkem. Jako hold festivalu na něm uvedl exkluzivně svou jedinou zpívanou velmi sugestivní skladbu z projektu HINDENBURG, nazvanou „Bohové na strojích“. Byla to neskutečná magie, přímo hypnotický zážitek, jak se po koncertě nechalo slyšet několik skalních fanoušků Třináctky včetně spisovatelky Jenny Nowak. Opravdu to byl mimořádný zážitek. Přesvědčte se o tom v dokumentárním filmu NA PALUBĚ HINDENBURGA. Ovšem to největší ocenění pro mě a BRATRSTVO LUNY mělo punc splněného snu. Petr Štěpán přijal roli kmotra našeho alba Carpe Diem, a dokonce i hostování na nahrávce v podobě odrecitování Horatiových veršů. Kmotrovství alba bylo do poslední chvíle tajeno. Moc pěkné a trefné shrnutí těchto emočních chvil sepsal do svého reportu z Magické dvojky hudební publicista All:

 „V polovině programu už ale přišlo to, na co všichni čekali. Slavnostní křest nového CD „Carpe Diem“, přičemž samotného aktu se zhostil samotný Petr Štěpán z XIII.STOLETÍ. Teď si neodpustím jednu takovou osobní vsuvku, ale opravdu nemohu jinak. Pro R. X. Tháma hudba XIII.STOLETÍ znamená už dlouhé roky opravdu moc, a kdybych mu cca před patnácti lety pověděl, že se na jednom pódiu setká právě s Petrem Štěpánem, zřejmě by mi řekl, abych si už další skleničku vína nedával. Ale R. X. Thámo je zkrátka člověk, jež druhým lidem ukazuje, kterak je důležité si „žít ten svůj velký sen“. A právě tento sen se tohoto dne stal ryzí skutečností a Petr Štěpán ho ještě podpořil velmi emotivním proslovem a myslím si, že v těch několika vteřinách ukáplo nemálo slz…“

Petr Štěpán dokonce napsal k albu BRATRSTVA LUNY Carpe Diem i speciální anotaci: „Carpe Diem představuje zlom ve vývoji kapely. Album, které BRATRSTVU LUNY otevřelo novou etapu a posouvá jejich tvorbu do mnohem vstřícnější a aktuálnější polohy. Na rozdíl od předešlých alb se Carpe Diem hudebně pohybuje od náznaků postpunku přes gotiku a doomové figury až k čistým kytarám a klavírním fragmentům. Obsah a společenská závažnost některých textů svádí k zamyšlení. Varuje nás před nástupem vlády korporací, digitální totality vládnoucí skrz teror, lži a zmanipulovaná média, potlačující tak originalitu a vzpurnost tvůrčích jedinců, svobodných duchů, básníků, všech těch, kteří nejdou se stádem – všech těch, kteří nesouhlasí! Obrazovou formou nám to předkládá i fotopříběh zachycený v bookletu digipakového CD. Tvůrci i skupina odvedli dobrou práci. Přijatelnou minutáží a výborným zvukem má album mnoho šancí. A jednou z nich je schopnost udržet posluchačovu pozornost až do samotného konce.“

„Gotický festival Magická noc trubadúrů, konaný v říjnu v Kralupech nad Vltavou, měl opravdu skvělou organizační úroveň. Mezinárodní zastoupení z řad účinkujících i návštěvníků a zaujal svým přesahem od hudby až po divadlo, literaturu či fotografii,“ uvedl pro ABYSS zine Petr Štěpán.

Jedinou vadou na kráse z výše nastíněných událostí byl můj citelný finanční prodělek. Magickou noc trubadúrů navštívilo o 150 platících diváků méně, než tomu bylo před dvěma lety. Za hlavního viníka byla označena nepříjemná shoda okolností: souběžný koncert švédských DEATHSTARS v pražském klubu Meet Factory. Náplastí na duši bylo mnoho různých pozitivních vyjádření na adresu dramaturgie, atmosféry i celkového pojetí festivalu. Za všechny zde tematicky uvádím lednový mediální výstup z roku 2015, kdy frontman Třináctky mezi své tři top hudební zážitky roku zařadil můj fest: „Gotický festival Magická noc trubadúrů, konaný v říjnu v Kralupech nad Vltavou, měl opravdu skvělou organizační úroveň. Mezinárodní zastoupení z řad účinkujících i návštěvníků a zaujal svým přesahem od hudby až po divadlo, literaturu či fotografii,“ uvedl pro ABYSS zine Petr Štěpán.

VOLÁNÍ VLKODLAKA
Dne 28. května 2015 se v tomto roce již podruhé v Jihlavě scházím s Petrem Štěpánem na delším přátelském setkání. Na této schůzce padl základ Magické noci trubadúrů 3. Petr Štěpán o Magickou trojku moc stál, toto období bylo z hlediska pořadatelů akcí takové lehce jalovější. Učinil jsem mu nabídku, že se do Magické trojky pustím, když mně pomůže dostát vysněnému podtitulu festivalu „Slyšte, jak vám děti noc hrají“ a s XIII. STOLETÍM zde po dlouhých dvaceti letech do koncertního repertoáru vrátí kultovní skladbu české gotiky „Transylvanian Werewolf“. Petr Štěpán si vzal čas na rozmyšlenou. S obrovskou mírou důvěry mi na tomto setkání prozradil, že XIII. STOLETÍ nahraje nové studiové album. Moc v restauraci Atrium nechybělo k tomu, abych sletěl ze židle přímo do nedalekého jezírka. Ta informace byla neskutečně pozitivním šokem, který za několik dní znásobilo i Petrovo požehnání návratu vlkodlačí legendy na pódium.

Přípravy „Magické trojky“ běžely na plný kotel. Zde není prostor nějak zásadně odkrývat Petrovo soukromí, zmiňovat události, které s důrazem „kladiva vendety“ formovaly jeho bytí. V sychravém prosincovém čase se odehrálo naše další zásadní setkání. V centru Jihlavy v restauraci na hradbách jsme strávili více než čtyři hodiny ve velmi družném a svátečním hovoru. Předali jsme si „ježíškovské“ dárky a Petr mi nádherně popřál k mým lednovým čtyřicátinám.  Nikdo nás nerušil, již poněkolikáté v řadě námi prostupovala až magická energie. Povídali jsme si hlavně o kumštu. Stěžejním tématem večera byl pohled za oponu předlouho očekávaného nového studiového alba XIII. STOLETÍ Intacto, které se chystalo vykročit do světa za necelé dva měsíce. Ač jsem tentokrát parkoval až v City Parku, trval Petr na tom, že mě doprovodí k autu. Došli jsme v příkrovu tmy až pod městské hradby a za nepříjemného mrholení přešli přechod a u semaforu, který je vzdálený několik málo metrů od vstupu do Novodobého chrámu konzumu, mě Petr Štěpán po vřelém obětí jakoby mimoděk vmetl do tváře: „Thámo, a jeď opatrně, ještě o mě musíš napsat knihu.“ Bylo půl šesté večer 17. prosince roku 2015.

SPOLEČNĚ DO STUDIA
V únoru 2016 vyšlo dlouho očekávané a fanoušky vymodlené studiové album XIII. STOLETÍ nazvané Intacto. Radost z nové „studiovky“ znásobil neuvěřitelný pocit, když jsem se od Petra dozvěděl, že nám do alba zašifroval pozdrav! „Luna, co tě ozáří“ má dva významy. Jednak to bylo odvolání na tu černou lunu, která se blížila, protože na textu jsem pracoval pár týdnů předtím, než jsme odjeli do studia. A verš „luna, co tě ozáří, ikony záblesk matoucí“ má být zároveň i takový soukromý skrytý pozdrav skupině BRATRSTVO LUNY,“ uvedl ke skladbě „Černá věž“ frontman XIII. STOLETÍ pro noviny Trubadúr.

Petr Štěpán ve studiu Kobdzey ve Štětí při nahrávání skladby „Vampyrismus psýché“ na bilanční album Bratrstva Luny – Decade (2016).

Zde citace z curricula vitae BRATRSTVA LUNY:
Velmi blízký přátelský vztah mezi Petrem Štěpánem a R. X. Thámem otevřel cestu k nevídané ozdobě narozeninového kompletu BRATRSTVA LUNY, frontman XIII. STOLETÍ kývl na nazpívání autorské skladby Bratrstva „Vampyrismus psýché“, která se tak měla stát jedním z bonusů oslavy desetiletí pod svitem Luny. Velká produkční mise (Jihlava – Kralupy nad Vltavou – Štětí – Hospozín – Jihlava) se uskutečnila ve třech červencových dnech 21.–23. 7. roku 2016. Při této příležitosti poskytl Petr Štěpán dnes legendární televizní rozhovor Apoštol punku a gotiky Petr Štěpán z XIII. STOLETÍ a HNF. Ohlasy na jeho výraz byly neskutečné, jihlavský mistr se zde představil v nebývale vynikající náladě, která byla opravdu mimořádná. Následně proběhlo ve Štětí ve studiu Tomáše Kobdzeye Kašpara nahrání zpěvu bratrského songu. I u této zlomové události byly kamery a vznikla mimořádná televizní reportáž 10 let Bratrstva Luny s nečekanými bonusy. Petr Štěpán se ve studiu u Kobdzeye a na Ropomiškovském hrabství cítil dle svých vlastních slov úplně skvěle. R. X. Thámo s Petrem Štěpánem navštívil jedny z nejmagičtějších míst naší domoviny: menhir Kamenný pastýř v Klobukách a nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci, kde proběhl intimně slavnostní křest třetího vydání novin Trubadúr. Atmosféra přátelství, vzájemné úcty a respektu položila základ budoucím projektům, o kterých však touto dobou žádný z aktérů nemá ani tušení.

Ano, bylo to magicky neskutečné, s Petrem Štěpánem pod hvězdnou oblohou usrkávat plzeň, víno nebo whisky – těch večerů bylo víc – a vyprávět si v atmosféře naprosté důvěry, nejčistšího přátelství, pochopení a empatie! Zde už pro mě byl podtrhávaný závazek, abych naplnil mistrovu prosbu a sepsal životopisnou knihu o jeho dekadentně laděné umělecké cestě! To věru není lehký úkol, ale protože jsem byl převeden až za řeku Rubikon, není návratu. A aby to vše bylo ještě víc donkichotské, svedl jsem kameramana Honzu Hrušovského k filmovému dobrodružství. Takže v těchto dnech, měsících, týdnech vznikají hned díla dvě…

Mimořádná událost na dark indie scéně. XIII. století na Magické noci trubadúrů III (2016) vrátilo do svého koncertního repertoáru kultovní song české gotiky „Transylvanian Werewolf“ a to dokonce se smyčcovým tělesem.

WEREWOLF SE VRÁTIL A ZŮSTAL
Na „Magické trojce“ byl vypuštěn „Transylvanian Werewolf“ i se smyčcovým tělesem. Kdo tam byl, do smrti nezapomene! Kdo nebyl, má kliku, protože jsme s Honzou Hrušovským připravili klip, který tuto velkolepou událost zaznamenal, a dnes již má přes 50 000 zhlédnutí v džungli internetu! Bouřlivá reakce na uvedení „Werewolfa“ znamenala jediné a logické vyústění: ze speciálního bonusu pro jeden večer se stala koncertní jistota! A já jsem nadšený, že jsem jako pachatel podepsaný pod touto epizodou, která fanouškům opakovaně přináší obrovskou porci nefalšovaného nadšení až euforie!  Magická noc přinesla i exkluzivní besedu pro Chráněnce Luny s bratry Štěpány, kteří vzpomínali na punkové časy v totalitním Československu.

Na začátku roku 2017 se dozvídáme mediální zajímavost, že čtvrtým nejčtenějším článkem na SANCTUARY.cz v minulém roce byl příspěvek „Petr Štěpán přezpíval skladbu BRATRSTVA LUNY“. Na bilančním dvojCD Decade – Gotická duše 2006–2016“ se rovněž objevila Xpílova cover verze hitu HNF „Pochod hrdinů“.  K předělávce se vyjádřil i samotný autor a původní interpret Petr Štěpán: „Ta píseň je ozdoba, která erbu BRATRSTVA LUNY zatraceně sluší.“

V srpnu vyšla akademická publikace Josefa Smolíka z FSS Masarykovy univerzity v Brně pod názvem Subkultury mládeže: sociologické, psychologické a pedagogické aspekty. Je mi ctí, že jsem po boku Petra Štěpána (XIII. STOLETÍ) do této knihy formou rozhovoru mohl přispět. V rámci subkultury GOTHIC přišly hodně na přetřes Kralupy nad Vltavou díky třem ročníkům festivalu Magická noc trubadúrů a došlo i na „krameriovské“ noviny Trubadúr a samozřejmě BRATRSTVO LUNY.

TŘINÁCTÝ ÚPLNĚK
Koncem prázdnin SANCTUARY.cz vyhlásili výzvu pro česko-slovenskou dark indie scénu: přípravu kompilace! Domluvil jsem se s kytaristou Martinem „Šotkem“ Šoltysem a společně jsme připravili píseň „Třináctý úplněk“. Zrovna jsem služebně křižoval Moravu a přibrzdil na kávu v Jihlavě. V hlavě mně hlodalo pokušení nabídnout Petru Štěpánovi, aby novou píseň BRATRSTVA LUNY nazpíval s Matějem Lipským jako duet. Asi po třech hodinách sezení jsem pak u palačinky se zmrzlinou Petrovi ukázal vytištěný text písně. Petr si ho se zájmem přečetl a pokývl, že „to je dobrý“. Pak padla řeč o nápadu s duetem. Petr se mě zeptal, jestli k tomu mám i hudbu. Při loučení v nočních hodinách u auta před mým odjezdem z Jihlavy si Petr dvakrát maximálně soustředěně bez slova komentáře poslechl Šotkův hudební podklad. Uznale pokývl a řekl, že do toho musí jít! Po pankáčském emocionálním proslovu se potkaly ruce a vše bylo domluveno. Ve středu 6. 9. 2017 mohla proběhnout u Kobdzeye ve studiu ve Štětí další fantastická mise BRATRSTVA LUNY. Petr Štěpán svolil k nazpívání duetu. A famózní pečetí další snové produkce byl fakt, že ten den nad námi bděl úplněk.

 LUNA NAD IGLAU
Slovo dalo slovo, hvězdy to tak chtěly a Fénix zvedl tělo! V srpnu se do studia ve štětí vrátil Petr Štěpán. Tato mise se zrodila zcela spontánně po mých opakovaných návštěvách v Jihlavě. Petr od podzimu 2017 prožíval v souběhu několik životních krizí včetně vleklé zdravotní. Ve chvíli, kdy kapela XIII. STOLETÍ byla víc než půl roku „u ledu“, se mně Petr nad kávou v silných emocích svěřil, že musí tvořit, musí začít něco dělat, nebo ho ta nicota zabije. To byla lapidární stopa k podané ruce a společnému projektu. Zrodil se spontánně za velkých emocí. Takto začala dorůstat budoucí Luna nad Iglau s požehnáním celého ansámblu BRATRSTVA LUNY, na němž Petrovi Štěpánovi nesmírně záleželo. Tehdejší frontman Bratrstva Xpíl spolupráci s Petrem Štěpánem okomentoval pro čtvrté vydání novin Trubadúr slovy: „Jak je mi známo, tak Petr doposud nikomu na studiové nahrávce nehostoval. To, že nám k 13. výročí nazpíval celé album, beru jako velký přátelský dar.“

Pohled hudebního producenta Tomáše Kobdzeye na projekt s Petrem Štěpánem byl následující: „Tento počin – tedy znovuzrealizování již existující hudby Bratrstva se zpěvem Petra Štěpána – byl pro mě velice zvláštní a příjemný. Bylo zajímavé si všímat, jak někde Petr volí jiné melodické linky, a skladby tak dostaly svěží nádech. A jeho barva a vůbec výraz hlasu – to je prostě radost s takovým zpěvákem spolupracovat, nemluvě o tom, jak byl skvěle připravený. Pro mě osobně bylo největším zážitkem, když jsme realizovali novou podobu ‚Fantasmagorie‘. Tím, jak tam bylo vše nové, tak byla největší svoboda v projevu a také na Petrovi bylo vidět to pohnutí, když jsme tu skladbu dodělali. Myslím, že jsme se tam něčeho fakt dotkli. Celé to nahrávání pro mě mělo ještě další neméně důležitý rozměr, a to ten, že jsme se s Petrem lidsky velmi sblížili, což bylo a je moc fajn.“

MAGICKÝ CHRÁM FÉNIXŮ
Magickou noc trubadúrů 4 a Lunu nad Iglau spojuje metafora o znovuzrození Fénixů – z popela povstal nejen po dovršení kralupské trilogie ukončený festival, ale i mistr z Iglau. Vstup do projektu Luna nad Iglau, jeho realizace i samotné dokončení přinesly tvůrcům mnoho radosti. Hřebíček na hlavičku trefil empatický hudební publicista Blackmoon, který dílo nazval „terapeutickým albem“. Portál SANCTUARY.cz přinesl 30. 10. 2019 rozhovor s hlavními protagonisty projektu o koncích, vstáváních z popela a Luně nad Iglau. Perex rozhovoru zněl: „Velmi otevřený ponor do niter principála české gotické legendy XIII. STOLETÍ a spiritus agens BRATRSTVA LUNY o vzájemné pomoci i síle znovuzrození, společném projektu, nástrahách komunální politiky, zpívání skladeb někoho jiného, Karlovi Krylovi a okamžicích, kdy to vypadalo, že příběh XIII. STOLETÍ je definitivně u konce.“ První otázka rozhovoru zněla:

SANCTUARY.CZ: SE VŠÍM RESPEKTEM VŮČI OSTATNÍMU PROGRAMU SI PŘIZNEJME, ŽE PRÁVĚ VÁŠ SPOLEČNÝ POČIN LUNA NAD IGLAU VZBUZUJE ASI NEJVĚTŠÍ ZVĚDAVOST FANOUŠKŮ. RÁD BYCH SE ZDRŽEL POLOPATICKÝCH OTÁZEK A RADŠI TO NECHAL NA VÁS. CO SI POD TÍM PŘEDSTAVIT A JAK TO CELÉ VZNIKLO?

PETR ŠTĚPÁN: Já zde mohu přesně odcitovat své vyjádření k projektu, které jsem uvedl do bookletu alba: „Vztah k této desce mám v několika rovinách. Jednak to pro mne byla nová zkušenost, nazpívat celý projekt písní, které jsem sám nenapsal. Zároveň zde byla i pomoc od přítele Tháma, když jsem byl ve velké nouzi.“ První impulz k této spolupráci přišel v době, kdy jsem na tom byl opravdu hodně mizerně, léčil se po operaci, XIII. STOLETÍ nemohlo hrát a nebylo vůbec jisté, zda se na pódia ještě někdy vrátím, zda budu stát za mikrofonem a unesu zátěž koncertů. Myslím, že to vše bylo osudové a muselo to přijít. Jsem za to obrovsky vděčný. Každou píseň Luny nad Iglau jsem pojal po svém, což nebylo nic až tak těžkého, jelikož texty písní, které mi byly nabídnuty, mi samy mluvily z duše. Čím víc jsem do nich pronikal, tím víc mi začaly být blízké a začal jsem se s nimi duchovně identifikovat. Myslím, že společně s Thámem a Kobdzeyem jsme vytvořili vskutku osobitý tvůrčí tým, který měl jasný cíl a věděl, jak tohoto cíle ve studiu dosáhnout.

R.X. THÁMO: Petr prošel obrovskou krizí, která se převalila přes podzim a zimu roku 2017 a pokračovala skoro až do léta. I v těchto „temných časech“ jsem Petra v Jihlavě pravidelně navštěvoval a opravdu to nebyly ty rozjařené umělecké kávičky s mnohahodinovými vesměs pozitivními emocemi jako dříve. Při jednom z těch setkání, někdy na jaře, Petr pronesl, že potřebuje tvořit, zpívat, dělat kumšt, nebo ho to zlomí. Třináctka byla u ledu, bez zkušebny, týmu i frontmana. Petr měl co dělat sám se sebou a brácha Pavel už byl smířený s tím, že se za gotickým rockem zatáhla opona. Prostě jak ten Petr ze sebe dostal, že potřebuje žít hudbou, jinak padne, vystřelil ze mě nápad udělat společnou desku: zpěv Petra Štěpána, hudba BRATRSTVA LUNY a mé texty! Petr to okamžitě, nebojím se říct i vděčně přijal. A tak se to celé rozburácelo.

Událost, která ani nikdy nebyla součástí snů bratrského ansámblu. Nikoho nenapadlo mířit takto vysoko. Zcela výjimečná událost se odehrála na Magické noci trubadúrů 4 v Praze, kdy si Petr Štěpán s BRATRSTVEM LUNY zazpíval dvě písně.

Hudební publicista All (R.U.M. zine) k naší spolupráci poznamenal: „K třináctým narozeninám si gothicrocková formace BRATRSTVO LUNY nadělila speciální dárek! Je jím kompilace vybraných skladeb, které svým vokálem zaštítil sám velký otec tuzemského gothic žánru. Ano, Petr Štěpán z XIII. STOLETÍ, teď by se dalo s trochou mírného humoru říci, se na stará kolena rozšoupl a poprvé ve svém životě propůjčil svůj hlas ‚cizímu‘ uskupení. Krok pro většinu fans opravdu hodně nečekaný, neboť lídr Třináctky je dlouhodobě znám svým rezervovaným postojem k podobnému typu spolupráce. V podobě BRATRSTVA LUNY však učinil ‚životní výjimku‘, na jejímž konci stojí CD s názvem ‚Luna nad Iglau‘.

Křest společného alba Petra Štěpána a kapely Bratrstvo Luny na exilové Magické noci trubadúrů 4 v Praze (2019). Kmotry alba byli Vladimír Kočandrle a Petr Korál.

NEPŘÍTEL COVID
I v čase covidu jsem se svými nejbližšími a zasvěcenými stál na Petrově straně. Jsou formy pomoci, o kterých psát nebudu, ale jsou i ty, jež zmínit lze. V rámci webu jsem vytvořil v kategorii BIOGRAF celou sekci nazvanou Z NAŠÍ PRODUKCE KE SLÁVĚ XIII. STOLETÍ. Stačí se kouknout a pochopíte. Veškerá produkce byla financována z mých zdrojů včetně spolupráce s nezištnými srdcaři, z nichž mnozí byli schopni dobrou věc či myšlenku rovněž nezištně podpořit.

Reakce na videoklip „Justina“, zveřejněný k podpoře sbírky před on-line koncertem v Příbrami: „Opět jsem překvapen dokonalým záznamem a precizní prací, kterou Thámo a Honza na klipu odvedli. Zachycení atmosféry je neuvěřitelné, kontakt s publikem, jak lidi zpívají, až po detailní záběry členů kapely. Udělalo nám to všem moc radost,“ uvedl na oficiálním webu kapely Petr Štěpán.

 

Petr Štěpán do bookletu alba „Zahrada světel“ napsal fanouškům podrobný osobní vzkaz … a jako dík za spolupráci a dlouhotrvající spříznění do něj zařadil frontman Třináctky i fotografie s Vladimírem Kočandrlem a R.X.Thámem.

V ZAHRADĚ SVĚTEL
Oficiální web XIII. STOLETÍ přinesl na podzim roku 2021 tuto novinku: Petr Štěpán se rozhodl na novinkové album zařadit skladbu „Fantasmagorie“ od skupiny BRATRSTVO LUNY (hudba: Darkthep; text: R. X. Thámo), kterou přezpíval na jejich společný projekt Luna nad Iglau. Pro Zahradu světel vybral její „prequel version“. Pro rockový magazín SPARK (11/2019) se k ní vyjádřil takto: „Je to perla našeho alba, hudební i vokální. Nikdy jsem tak žánrově těžkou píseň nedělal. Jde jak o zpěv samotný, tak o výraz a emoce, které musí zpěvák vyjádřit. Hodně mi pomohlo, že text je identický s mojí osobou i mým životem. Jak rocková skladba, tak symfonie mají své zákonitosti, jimiž se řídí. U symfonické podoby ‚Fantasmagorie‘ jde vlastně o dosažení duchovní katarze, splynutí s nekonečným prostorem, smíření se sebou samým. A to se myslím povedlo.“

Vydání Zahrady světel komentoval pro Chráněnce Luny velmi emotivně R. X. Thámo: „Připíjím na zdraví XIII. STOLETÍ a jejich novinkové Zahradě světel (dnes rituálně zakoupené, to naše děti už nepochopí) červenou číší ze sklárny z Bílých Karpat, jež plní ‚Báthoryčkina krv‘, červené víno darované Petrem Štěpánem při jeho první návštěvě na Ropomiškovském hrabství v roce 2016. Kdy jindy než dnes, na počest kapely mého života, na posunutí hranic, jež ani ve snech nešly vymezit… (více v bookletu CD pro ty, kteří jsou schopni se napojit). Na zdraví všem pilířům dark indie scény, kterou tak milujeme!“

Lidské, tvůrčí i duchovní propojení bylo dokonáno na on-line koncertu k albu Zahrada světel ve Svitavách 21. 11. 2020, jemuž v roli kmotra vodou z Vltavy, kalichem a růží požehnal R. X. Thámo. Další společnou stopu na novinkovém albu XIII. STOLETÍ popsal Petr Štěpán v rozhovoru pro MF DNES, která vyšla 10. 12. 2020: „Chystali jsme se do studia nahrát další věci, ale kvůli koroně se to stoplo. Natáčet nebylo možné, zůstali jsme v izolaci. Během ní mě navštívil můj přítel R. X. Thámo z kapely BRATRSTVO LUNY a zeptal se mě, jestli bychom nenahráli českou verzi písničky ‚Into The Garden Of Delight‘. Byl v tu chvíli velký pokušitel, jenže já jsem s českým textem ‚Zahrady světel‘ nebyl spokojený, tak jsem ho požádal o spolupráci. Byl z toho nadšený a za pár dní poslal refrén i další fragmenty. Chytil jsem se toho a společně jsme text dotáhli. A píseň, která měla být jen jako doplněk, se dostala do čela alba a pojmenovali jsme ho po ní.“

S Petrem Štěpánem máme ještě hodně společných plánů, tak nám držte palce. Určitě je to dobře pro celou scénu i všechny zapojené. Jinak kdo to třeba ještě nevíte, společná Luna nad Iglau vyšla i v limitovaném nákladu na vinylu. A je to velká paráda!