Bratrstvo Luny představilo Clamare na domácí půdě

   Na Magické noci trubadúrů 5 v Kralupech nad Vltavou, tedy ve svém rodném městě, se představilo Bratrstvo Luny v nové sestavě. Zde vám přinášíme pohled na magický koncert. 

Momentka fotografa Zbyňka Trafiny z gratulačního ceremoniálu – Petr Štěpán „60“ (zleva): Kateřina Krejčová, Petr Korál, Václav Cílek, Petr Štěpán a R.X.Thámo.

Návrat multižánrového festivalu do Kralup nad Vltavou se povedl. Na jedné scéně se setkaly osobnosti významu evropského (polská kapela Undertheskin) česko-slovenského (XIII. století, Petr Korál, Václav Cílek) i nadregionálního s kořeny v Kralupech nad Vltavou (Taneční skupina Naděje, Bratrstvo Luny, Urbex team Kralupy). Jednodenní festival s podtitulem Musica, Theatrum, Magia byl programově tvořen čtyřmi hudebními kapelami, tanečním vystoupením, módní přehlídkou, folkovými intermezzy, výstavou fotografií, uvedením autorského filmu i originální gratulací k šedesátým narozeninám legendě českého punku a gotiky Petru Štěpánovi (XIII. století, Hrdinové Nové Fronty).

Do programu a organizace Magické noci trubadúrů 5 bylo zapojeno 93 lidí, z toho 50 Kralupanů, dorazilo 281 platících diváků nejen ze všech možných zákoutí České republiky, mezi nimi i fanoušci ze Slovenska a Polska. Robin Janoš (ředitel Kulturního a společenského střediska Vltava) k návratu a dramaturgii Magické noci trubadúrů řekl: „Ten festival, jak se nakonec ukázalo, tak do těch Kralup patří, tady je to jeho domovská scéna. A Jindra to vymyslel tak, nepojal to vůbec minimalisticky, bylo to velkolepé a lidé, kteří přišli, tak díky tomu jeho konceptu dostali úplně komplexní balíček. Takže si myslím, že každý kdo tady byl, tak si ten večer maximálně užil. Víc už se sem toho opravdu nevejde.“

Nová krev bratrského ansámblu: zpěvák Bruzs D. & basák T.L. (foto: Zbyněk Trafina)

Frontman Bratrstva Luny Bruzs D. odjížděl z Magické pětky s těmito pocity:  „Čas a místo bylo zvoleno a naplánováno perfektně a tak nemám co bych mohl vytknout. Zvuk na podiu byl srozumitelný a tak jsem se cítil jako ryba ve vodě. Co se týče setu skladeb tak bych rád časem doplnil šlapavější skladby BL tak, aby si fanoušci mohli skandováním lépe užít naše živé vystoupení a to nejen pohybem, ale i zpěvem textů, které zaručeně znají.“ Dále zpěvák Bratrstva doplnil: „Po vystoupení třináctky pod pódiem zůstalo a troufám si za sebe říci ne několik desítek, ale 65- 70% diváků , kteří si i náš koncert BL užívali a vydrželi pod podiem do konce našeho setu o čemž svědčí i společné fotografie pořízené z podia směrem do diváků. Tito fanoušci nám dali šanci, abychom jim předvedli, že naše živé muzicírování má smysl a potenciál dále hudebně pokračovat. Překvapilo mě kolik fanoušků znalo a zpívalo texty z posledního alba Clamare. Nejen tyto, ale i další indicie mi dávají smysl k tomu, abych pokračoval v projektu BL.“

Své pocity k Noci trubadúrů nám sdělil i basák T.L. : „Mám radost z reakcí lidí, které jasně ukázaly, že Clamare je přijato a usazeno. Výborně byla vyřešena scéna, super byl přístup zvukařů a bylo profi připravené zázemí pro kapely. Nešťastný byl časový skluz způsobený neprofesionálním chováním některých jedinců, kolegu muzikantů. Škoda, že jsme novou desku nemohli předvést vice lidem v návaznosti na skluz a zároveň velmi nabity mezikoncertní program.“ A pohled na koncertní vystoupení Bratrstva Luny? „Z pohledu muzikanta jsem si set hodně užil, myslím, že to bandu šlape a všichni jsme do toho dali maximum. Hodně mě bavilo jak se Bruzs zhostil své role frontmana a nekompromisně to tam nasázel.“  T.L. shrnul svůj pocit z festivalu jako celku: „Akce byla velkolepě pojata, obrovský obdiv k R.X., je to opravdový Don Quijote scény. Smekám před ním… vše bylo maximálně pripravené pro publikum i vystupující. R.X. prostě neumí dělat věci „na půl“…tato akce by si svým pojetím zasloužila mnohem vyšší návštěvnost. Rozhodně za to stála.“

Dokumentární film o multižánrovém festivalu vám přinášejí  INA TV & LUNART MUSIC.

Účinkující na festivalu: XIII. století, Undertheskin, Bratrstvo Luny, Carpatia Castle, Pavel Kohn, Václav Cílek, Petr Korál, Manon Black, URBEX Kralupy, Taneční skupina Naděje, Kateřina Krejčová a další.

Ve filmu hovoří: Petr Štěpán (XIII. století), Václav Cílek (spisovatel, geolog, klimatolog), Robin Janoš (ředitel KaSS Vltava), Petr Korál (moderátor, hudební publicista), Veronika Seidlová (Carpatia Castle), Manon Black (módní návrhářka), Anna Koukalová (Taneční skupina Naděje), Kateřina Krejčová (alternativní modelka), Void (Undertheskin), Maciej Dabrowa (Undertheskin), Veronika Kozer (Taneční skupina Naděje), Andrea Kožená (XIII. století), Bruzs D. (Bratrstvo Luny), Kobdzey (Bratrstvo Luny), Pavel Kohn (písničkář), & Jindřich „R.X.Thámo“ Kohm (pořadatel festivalu, Bratrstvo Luny).

Kamera: Jan Hrušovský, Zbyněk Krátký, Vadym Andrijkiv
Střih a režie: Jan Hrušovský
Produkce: R.X.Thámo & LunArt Music & Magická noc trubadúrů

Festival Magická noc trubadúrů 5 byl významně podpořen od města Kralupy nad Vltavou v rámci dotace z Programu na podporu zájmových aktivit. Velmi důležitou a skvělou organizační součinnost poskytl tým KaSS Vltava. Mezi další významné partnery akce patřily společnosti: TRIPO STEEL, HAAD COMPANY, MONTAKO a desítky dalších společností a spřízněných duší.

Bratrstvo Luny po domácí koncertní premiéře v nové sestavě (zleva): Šotek, Bruzs D., R.X.Thámo, T.L., Kobdzey a Darkthep (foto: Zbyněk Trafina)