R.U.M. zine

Autor: All /4. 3. 2009

BRATRSTVO LUNY

     Chladného zimního dne se uskutečnil tento rozhovor. Pozvání jsem dostal přímo od samotného hraběte R.X. Tháma, který mě ve svém panství (opravdu nelžu) hostil červeným vínem, aby následně došlo také noční procházku s cílem místního pohostinství. Kráčeli jsme tedy noční krajinou, tu zaštěkal pes, jinde zas zasvítila očka černé kočky a dokonce i dívčí křik jsme zaslechli. V rukách jsem držel diktafon a R.X Thámo do ticha a klidu, vyprávěl o přítomnosti a hlavně budoucnosti BRATRSTVA LUNY…

Jsi spokojen s tím, co jste za dobu svého působení dokázali? Počítal jsi vůbec s tím, že bude mít váš projekt tak rychlý vývoj směrem kupředu?
Vůbec, ani náhodou. BRATRSTVO LUNY vzniklo jako ryze soukromý projekt dvou blízkých lidí, kteří chtěli sami sobě udělat radost. Já říkám, že se nám to „pozitivním způsobem vymklo z rukou“. To znamená, že nás napadlo, že to, co jsme vytvořili, bychom také mohli nabídnout lidem. „Gotickou duši“ jsme tedy dělali výhradně pro sebe a ani jsme nekalkulovali, že ten materiál vyjde na CD v takové podobě, ve které nakonec vyšel. Nikdy by mě nenapadlo, že ta nahrávka bude mít šestnáctistránkový booklet atd. Prostě celý ten proces a všechny emoce za tu dobu byly tak silné, že to směřovalo k přání něco „zhmotnit“. Proto jsme do toho vlítli, bez jakékoli kalkulace nebo cíle. Nahrávka se pak jaksi samovolně dostala na scénu a my jsme pouze využili nabídnutých možností. Když k tomu pak máš ještě lidi, které to opravdu zajímá, tak je to opravdu strašně pozitivní pocit. Tenhle proces nás vlastně nasměroval k tomu, že se z BRATRSTVA LUNY stala kapela. Jinak my jsme teď na takovém rozcestí, řeším živé hraní. To je vlastně další epizoda BRATRSTVA, která by měla proběhnout. Uvidíme. Určitou představu, jak by to všechno mělo fungovat, už máme.

Nahrávka „Gotická duše“ je takovou poctou kapele XIII. STOLETÍ, což je uvedeno i v bookletu. Budete v podobném duchu pokračovat i na další nahrávce, a nebo bude ve vaší tvorbě cítit více invence a touha něco sdělit?
Tak pocta XIII. STOLETÍ…všechno se odvíjí od toho, že mě „třináctka“ vždycky silně ovlivňovala, byla to kapela, kterou jsem měl vždycky rád. Řekli jsme, že děkujeme Petru Štěpánovi za jeho inspiraci, za tvorbu, za emoce, které nám svým uměním předal. To všechno vedlo k tomu, že já jako člověk jsem „explodoval“, ale zase trochu jiným způsobem. Proto bych to jako nějakou poctu XIII. STOLETÍ vůbec nebral. Přiznali jsme nějaké ovlivnění, veřejně jsme XIII. STOLETÍ poděkovali za inspiraci. Možná tam nějaká podobnost, která se objevovala v recenzích, je, i když někdy se mi to zdá až příliš nadnesené. Myslím si, že XIII. STOLETÍ je hudebně i textově někde jinde. Možná je to porovnávání dané také tím, že podobných kapel tu moc není. Proto, když se u nás řekne „gothic rock“, sáhne se po XIII. STOLETÍ a všechno, co bude zavánět tímhle žánrem, bude s nimi srovnáváno. Nemyslím si tedy, že bychom šli stejnou cestou jako tahle kapela a už vůbec si nemyslím, že bychom jim skládali poctu nějak „zaslepeně“.

Teď mě napadá taková kacířská otázka. Sám jsi zmínil, že BRATRSTVO LUNY vzniklo bez jakéhokoli kalkulu, nicméně mě napadá, že někteří lidé by si právě s myšlenkou kalkulu mohli pohrávat. Přece jen, žádná kapela podobného ražení zde není, XIII. STOLETÍ spíše stagnuje a vy tak dost dobře využíváte prázdného prostoru, který tady zbyl. Navíc podobná hudba má celkem široké publikum, ačkoli česká scéna není v tomto ohledu příliš pestrá…
Takhle to můžou vidět pouze manažeři nahrávacích společností a ne dva kluci, kteří ve svém projektu utopí spoustu peněz a vědí, že se jim ty peníze nikdy nevrátí. Pro nás je BRATRSTVO LUNY pouhou seberealizací, je to o dobrém pocitu a tom, že především ty se bavíš při tvorbě každé písničky. Není to o tom říci si: „Tady je nějaká mezera…“ Já si dokonce myslím, že u nás ty kapely existují, teď jsem tuhle scénu začal sledovat trošku víc. Nicméně k jádru tvé otázky. My takhle rozhodně nepřemýšlíme a ani nás něco podobného vůbec nenapadlo. Na tom, co děláme, si slávu nezaložíš. Maximálně tak dobrý pocit, pro který to děláme. Je proto skvělé, že můžeš navázat komunikaci s lidmi, ke kterým by ses ani nedostal a nebo je třeba v životě vůbec nepotkáš. To je zase krása a kouzlo internetu. Zkrátka, nějaká sláva, to se nás vůbec netýká.

BRATSTVO LUNY používá ke svému vyjádření pestrou image. Dnes mám pocit, že je trend spíše opačný. Jak silnou úlohu ve vaší tvorbě hraje právě image?
Hledáme nějaké vyjádření v symbolech, metaforách, v maskách…To jsou všechno prostředky, které nám pomáhají vyjádřit emoce. Je to i prostředek, jež se symbolicky váže k textům. Nesnažíme se řešit: „Teď se nalíčíme, teď se nenalíčíme…“ Nás zkrátka baví si hrát. Není to však hra na efekt. Ta naše „hra“ je vážnější, když si dáš naší hudbu a texty dohromady, zjistíš, že všechno je navzájem propojené.

Nedávno jste vydali singl, na kterém se objevily dvě předělané skladby z „Gotické duše“. Právě tyto dva kousky nahrálo BRATRSTVO LUNY jako celistvá kapela, a to za přítomnosti nových členů. Jádrem celého projektu jsou však pouze dvě osoby. Neměli jste zpočátku problém přenést celou auru a vize na ostatní spoluhráče, kteří třeba s tímto žánrem nemají žádné zkušenosti?
Kupodivu neměli. Když jsme nahrávali první skladby, měli jsme myšlenku, že si všechno nazpíváme sami a ani tu nahrávku nebudeme množit. Pak jsme ten materiál připravili a řekli jsme si: „Sakra, zpěv není úplně nejlepší.“ Protože jsme ale věděli o člověku, který by to mohl nazpívat, tak jsme ho oslovili. On k tomu přistoupil takovým způsobem, že jsme s tím neměli vůbec problém. Totéž se týká bubeníka, který se pak dokonce stal producentem zmíněného singlu. Neměl sice hlavní slovo, ale dost podstatně se vyjadřoval k finálnímu soundu. Byla to pro nás taková zkouška před nahráváním debutové desky, kdy jsme si chtěli právě ty živé bicí vyzkoušet. Opomenout nemohu také basu. Když si vzpomenu na nahrávání „Gotické duše“, tak to probíhalo v naprosto pravěkých technických podmínkách. Ta nahrávka je už teď naprosto raritní. K tomu ještě musím dodat, že už teď je skoro vyprodaná, což nás nesmírně těší. Zároveň jsme se ale dohodli, že další dolis se už dělat nebude. Brali jsme tuhle nahrávku jako limitovanou edici a tohle slovo dodržíme.

Neuvažujete o tom, že byste později nějaký materiál vydali v podobě vinylu? Myslím, že především cover by mohl být ve vašem případě hodně pikantní…
Darkthep mě s touhle myšlenkou už nějakou dobu „masíruje“. Bavili jsme se o tom. Ta myšlenka je opravdu skvělá, máš pravdu. Mně by se to strašně líbilo. Člověk se zde může prezentovat i jiným způsobem, může si vyhrát s motivem obalu atd. Teď ale řeknu takovou klišé větu: „Všechno je o penězích“. My třeba vůbec nemáme na tu novou desku vydavatele. Nějaké nabídky od menších firem jsme sice měli, ale zatím bych k tomu nechtěl nic konkrétního říkat. Uvidíme, kolik peněz sebere nahrávání desky, kterou bychom chtěli nahrávat ve skutečně profesionálních podmínkách. Jinak ten stanovený rozpočet je už i tak dost „strašidelný“…no, uvidíme na podzim. Každopádně nějakou tu limitovanou edici bychom mohli „ukuchtit“. LP deska je rozhodně výzva a já si myslím, že si to Darkthep stejně brzy prosadí a že na vinylu určitě něco vyjde

Už jsi zmínil nahrávání nové desky. Jaká tedy bude ?
Nahrávat by se mělo na podzim, ale my samozřejmě nejsme tlačeni firmou, ale sami sebou, naší chutí a dalšími okolnostmi, které mohou ledacos posunout. Pracovní název desky je „Faustovo zvolání“ a mělo by na ní být sedm skladeb a možná že připravíme ještě nějaký bonus. Jinak by se mělo jednat o oficiální debut, ale samozřejmě budeme navazovat na „Gotickou duši“.

Je v dohledné době možné, že se BRATRSTVO LUNY hudebně dostane mimo rámec zvaný „gothic“?
Tématicky možná ano. Něco podobného se objeví už na nové desce. Hudebně dost možná taky, i když na druhou stranu, co znamená to slovo „gothic“? To je takové zaklínadlo, aby tě našel někdo, kdo se zaobírá stejnými věcmi. Ono tohle všechno by bylo na moc dlouhé povídání. Každopádně když vezmu negativní vyznění slova „gothic“, tak nejsme ortodoxní „gothic“.

Na mysli jsem měl spíš využívání netradičních nástrojů případně širší využívání elektroniky…
To se teprve uvidí. V současné době máme všechny připravované skladby v podobě demáčů. Už teď je zřetelné, že každá ze skladeb bude chtít to „své“ a my se především budeme bavit hledáním toho optimálního vyznění. V současné chvíli ti tedy nemohu úplně přesně odpovědět. Nicméně připravené jsou všechny texty, které s ohledem na hudbu mohou doznat určitých změn, případně některé pro tento projekt ani nevyužijeme. Nová deska bude svým způsobem koncepční, ale na první pohled se to tak nebude jevit.

Jsi výhradním autorem textů a dá se říci, že všechny příběhy vycházejí z tvého nitra a zároveň mají spíše alegorický charakter. Je v budoucnu možné, že tvé texty budou reagovat na nějakou skutečnost zcela zpříma ?
Teď jsi mě tedy zaskočil…Ony všechny ty texty jsou vlastně o současnosti, o lidech, o každodenní komunikaci. Mé texty jsou spíše taková poezie, takže si nemyslím, že bych někdy v budoucnu napsal nějaký úderný punkový text. Tímhle způsobem já netvořím.

Ovlivňují tě při psaní textů filmy či jiná hudba ?
Určitě ano. Na desce třeba bude skladba, která by se dala ve zkratce charakterizovat jako protiválečná. K tomuto textu se váže celá plejáda děl, dokumentů, knížek i nějakých konkrétních zážitků ze života a právě k tomuto textu má hodně blízko film Tenká červená línie, byť se rozhodne nejedná o inspirační zdroj. Svým způsobem se tak jedná o podobný pokus, který ztvárnil pan Václav Marhoul ve filmu Tobruk. To je tedy to „konkrétno“, které jsi ze mě páčil, nicméně obrázek si musí udělat každý sám.

Nedá mi to, abych se tě nezeptal na film, o kterém toho bylo řečeno a napsáno mraky. Jak se ti líbil film Bathory?
Já to řeknu a vůbec se za to nestydím. Mně se ten film líbil. Do kina jsem šel s tím, že jsem nic neočekával, protože kritika byla zdrcující a valila se ze všech stran. Možná, že bych jen vytknul nějaké momenty, které tak trochu působily jako pěst na oko. Ovšem koncept toho filmu, to vizuální ztvárnění, herecké výkony…to všechno se mi líbilo. Jinak v poslední době mě uchvátil film (a klidně se může někdo pousmát, je mi to jedno) Máj, protože je to filmová báseň a způsob, jakým ji pan Brabec zpracoval, zaslouží obdiv. Už jsem se k tomu filmu dokonce i vrátil a stále z něho mám výborný pocit. Dokonce jsem se dostal i do hudby SUPPORT LESBIENS, ze které jsem byl zpočátku dost rozpačitý. Ta muzika (nemluvím teď o nějakém pilotním songu), která to dílo přenáší, je skvělá. Klidně někdo může říci, že je to kýč. Já si to nemyslím.

Prožil jsi v poslední době nějaký mimořádný hudební zážitek?
Jednoznačně TIAMAT v Abatonu! Tuhle kapelu mám opravdu moc rád, poslouchám ji více než patnáct let a ten koncert byl pro mě opravdu velkým zážitkem.

Teď opět k jádru našeho rozhovoru. Myslíš, že je možné, aby vaše hudba oslovila současné mladší ročníky? Řekněme mládež kolem patnáctého, šestnáctého roku…
Tak to už se stalo! Založil jsem profil na bandzone.cz a fanynky téhle věkové kategorie se k nám v pohodě přihlásily.

A všímáš si tedy, jaký je rozdíl mezi těmito mladými lidmi a třeba těmi staršími ?
Nesleduji to. Píšeme si s kýmkoli. Lidé se ptají na určité věci a my jim rádi odpovídáme, protože když je zájem o tvou tvorbu, tak to tě vždycky potěší. Jinak mladá generace se určitým způsobem vymyká všem ostatním. My jsme ale v zásadě nebyli jiní, i když oni samozřejmě žijí v trošku jiné době než jsme žili my. Život v současnosti je o dost intenzivnější, ale i tak ti mladí prožívají radosti, zklamání, euforie úplně stejně jako před časem my.

Co BRATRSTVO LUNY vs. černá magie, vs. satanismus, vs. křesťanství? Přece jen využíváte symboliku, která ledacos naznačuje…
Nebudu nic komplexně rozebírat a omlouvám se, že řeknu myšlenku, která už v jednom rozhovoru zazněla. Záleží na tom, jak člověk magii vnímá a já si myslím, že svým způsobem je kdejaký člověk díky svému přístupu k životu mág a ani o tom neví. Spíš mi připadá, že věci, které jsi zmínil ty, jsou sice mediálně zajímavé, ale také strašně jednoduše ztvárňované. Jinak si nemyslím, že jsou tyhle záležitosti černobílé. Tady se bavíme o něčem, co je nad fyzičnem. Přece jen, každý člověk má svět vytvořen trošičku jinak. Stále však jaksi hledá společného jmenovatele, ke kterému se jakoby otáčí. Jinak co se týče novodobého křesťanství, tak k němu žádné sympatie nechovám, spíše naopak. Jde o ideologii, která má své zástupce, úřady, svoji touhu po moci a zároveň taky touhu líčit svět vlastní optikou, což absolutně odmítám. Jinak tahle otázka, to je pro mě, jako když zvedneš stavidlo rybníka…

Ono to bylo spíše myšleno takto: je z těchto mnou vyjmenovaných ideologií nějaká, která ti je blízká? Rozhodně jsem nechtěl nějaké přehnané soudy. Ale přistoupil jsi k tomu zodpovědně…
Tak určitě. Můj život je postaven na tom, že neustále něco tvořím. Člověk tak do sebe absorbuje spoustu prvků, jež mají blízko právě k magii. Můžeme jí klidně říkat „všední magie“ a rozhodně jsem člověk, který inklinuje k duchovním hodnotám a rád se ohlíží zpět.

Je nějaké skryté přání, které s BRATRSTVEM LUNY máš ?
Určitě vystoupení na CASTLE PARTY!

Vím, že jsi pravidelným návštěvníkem na R.U.M. zinu. Jak se ti líbí naše nová tvář?
Tak R.U.M. zine navštěvovat budu, protože k tomu mám přímo osobní důvody, které jsou možná pochopitelné. Nová podoba stránek se mi moc líbí a věřím, že se budou i nadále vyvíjet. Jinak já všeobecně uznávám lidi, kteří se snaží něco tvořit, a když to je navíc s originálním přístupem, jako to je právě v případě R.U.M zinu, tak to opravdu můžu jen a jen ocenit. Ve většině příspěvků cítím emoce, i když samozřejmě nečtu všechno. Nicméně na R.U.M. stránky se budu vždycky rád vracet a nemá to nic společného s tím, že se s tvůrcem R.U.M. zinu znám,jsme přátelé a rozhodně má moje sympatie. Kráčíme spolu životem už delší dobu a věřím, že budeme kráčet spolu i nadále.

Velice děkuji za rozhovor. Teď můžeš všem výše zmíněným fanynkám zanechat pozdrav…
Zdravím všechny fanynky i fanoušky s tím, že mě potěší každá zpětná vazba, ať už je jakákoli. Rozhodně nejsme kapela, která by se hnala za nějakým profesionalizmem. Jsme prostě projekt, který je vysoce prodělečný a pokud je nějaká zpětná pozitivní odezva, tak nás vždy potěší. Primární je však vlastní pocit vedoucí k uspokojení nás samotných. Zdravím tedy všechny naše příznivce a doufám, že je novou deskou nezklameme a že se sejdeme na podzim na slavnostním křtu!

Bonus:
R.X. Thámo se ještě zamyslel nad tématem křesťanství…

Křesťanství znamená spoustu pozitivních věci, ovšem na druhou stranu je tu i určité narušení kontinuity vývoje, kdy byla určitá část vývoje násilně narušena a následně byla přetavena v jinou kulturu. Lidská duše je fascinovaná těmi návraty do minulosti. Když si třeba vezmeš, že křesťanství degradovalo postavení ženy ve společnosti a přitom právě žena byla vždy chápana jako Bohyně a měla své výsostné postavení. A na podobné otázky třeba hledáme odpověď i my a určitě nejen my. BRATRSTVO LUNY se právě snaží hledat odpovědi zakořeněné ve starých časech, tedy ještě předtím, než ta mnou zmíněná kontinuita byla přetržena.

ALL

Současná sestava:
R.X. Thámo – duše verbální a symbolické prezentace
Lord Darkthep – srdce lunárních tónů
Maestro Xpil – zpěv
Piotr Pšotek – samply, mastering
Kobdzey – bicí, klávesy

Komentáře:

  1. Bobnapsal:
  2. 3. 2009 v 17:10

Ahoj Kluci, Přeji vám aby vám nová resp:debutní deska Bratrstva Luny-Faustovo Zvolání opravdu vyšla.Tiamat taky poslouchám 19 let a letos se představí spolu s Deathstars a například pro mě nejzásadnější kapelou Masters Of Rock 2009 VOIVOD ve Vizovicích.Jsem velmi rád,že děláte hudbu především pro potěšení,protože sám píši pro potěšení už léta a to zejména doma do šuplíku. S pozdravem Váš Kmotr Bob.

  1. Bounica napsal:
  2. 4. 2009 v 18:43

..pripajam sa k zelaniu Boba s poznamkou, ze uz sa na Faustovo zvolanie velmi tesim..BL je projekt, ktory si zasluzi uspech a drzim mu palce..

  1. Merlin Pater Tenebrius napsal:
  2. 4. 2009 v 12:35

kamoš mi poslal nejake mp3 vašej kapely a som z toho velmi unesený, napríklad priesen PRIZRAK počúvam dneska už 20 krát a do večera pojdem mozna aj do 100 vky. Výborné !!!
XIII. Století je už dlho moja najoblubenejšia kapela a konečne aspon niečo podobné.
Hlavne nechote až moc priliš do electroniky, teraz ako ste – je to super vec !
Neprídete niekedy na Slovensko ? Album od vás by som si aj kúpil taksa mi to páči
a to ma v tom kvante hudby čo sa na mna valí máločo až tak zaujalo ako Bratstvo
Luny. Výborné texty je to presne moja krvna skupina. Želám mnoho úspechov !

  1. zodijac napsal:
  2. 4. 2009 v 13:49

Ahojte chalani vasa tvorba je super a som velmo rad ze mozem pocuvat taku kapelku akou ste vy drzim vam palce chalani…