DEKADENTE MORFIN

Autor: Bob Lučan / 3.  12. 2009

Rozhovor s Bratrstvem Luny

   Dekadent má na mušce R. X. Tháma aneb rozhovor s Bratrstvem Luny, respektive s jedním z Bratříčků Luny o novém albu Goethit, které kapelu posouvá o výrazný kus cesty vpřed. Když k tomu připočteme grafické zpracování desky, logo, obal, dáte mi jistě za pravdu. Vždyť samotný booklet má 32 stran, a to už stojí za investici. Umělecká koláž, zpracovaná ke každému textu k jednotlivým skladbám, je i z vizuálního hlediska na české poměry impozantní. Všechny cesty vedou k povodí řeky Vltavy, kde ozvěny historie promlouvají naší současností ústy novodobých vypravěčů. Před několika dny jsem prezentoval již druhou recenzi na českou gothic rockovou kapelu Bratrsvo Luny. Snad se vám líbila a jako bonus přikládám rozhovor s R. X. Thámem o novém albu, obalu i konceptu. Když nastává doba Goethit, coby prostředek k probuzení lidské duše, už netřeba dalších slov. R. X. Thámo vesrus Dekadent.

Hell-o R. X. Thámo, čtenáře by nejspíš zajímalo, jak se ty osobně stavíš k vašemu novému albu Goethit? Myslíš si, že jste udělali skutečný krok vpřed?

Způsob nahrávání byl od demo debutu Gotická Duše (2007) diametrálně odlišný. Skvělé bylo, že jsme si otestovali možnosti profesionální práce na singlu Nomen Rosae (2008) s výborným muzikantem a zvukařem Tomášem Kobdzeyem Kašparem. Skvěle jsme si s ním sedli, a tak zrod Goethit provázela naprosto skvělá atmosféra. Obrovský podíl na zhmotnění vizí Bratrstva Luny mají i další muzikanti, kteří vložili do nahrávky obrovskou porci svého umu. Jirka Hájek – baskytara, Tomáš Tvrdík – klávesy, úžasně zpívající Maestro Xpíl a ještě jednou zmíním Tomáše Kašpara, který nahrál bicí. A jak trefně podotkl Lord Darkthep, součástí společenství Luny nejsou jen světy hudby a slov, ale i svět vizuálních vjemů nebo-li obrazů. A zde předvedl své vrcholné umění Mistr Jaromír Deather Bezruč, který se nechal přesvědčit k dvaatřiceti stránkovému bookletovému martýriu. Chtěli jsme udělat album, které bude mít smysl si koupit, se kterým se posluchač bude moci pomazlit. Mám pocit, že se nám to podařilo! Ale o úspěchu či neúspěchu alba rozhodnou posluchači sami. …

Osobně jsem si oblíbil píseň Tělo Je Chrám. Máš nějakou skladbu z Goethit, která je Ti obzvlášť blízká?

To je hodně záludná otázka. Každá skladba má svoji specifickou atmosféru, svůj význam v rámci kontextu celého díla, které je de facto koncepční. Kdyby jsi se zeptal maminky sedmi dětí, které má nejradši, také ti asi neodpoví. Mám rád celé album, rád ho nyní poslouchám a jsem zdravě hrdý na to, že jsme v dnešní době, která opovrhuje autorskými právy a duní ekonomickou recesí, dokázali takto finančně náročný projekt – bez jakýchkoliv kompromisů – dokončit!

Plánujete nějaká živá vystoupení na podporu nového CD?

Včera jsem seděl na kávě s bicmanem Kobdzeyem, dnes jsem stejný rituál absolvoval u naší dvorní vizážistky Čertice. Tématem hovoru byla právě pódiová prezentace. Připravujeme se na živé hraní a již máme pro něj i díky Goethit dostatečný repertoár. A věřte, že se neskutečně těšíme. Naznačovat termín je sice o hubu, ale udělám to. Reálný by mohl být březen, 2010. Únor chceme věnovat natočení videoklipu. …

Všiml jsem si, že mimo tradiční mysteriózní koncept jsou na albu i politické vsuvky. Můžeš nám k tomu něco říct?

Asi máš konkrétně na mysli skladbu Utrpení z přežití. V samplu zaburácí úryvky z projevů Hitlera, Goebbelse, Stalina i ukázka z procesu s Miladou Horákovou. Zopakuji slova Anděla – ženský hlas – z písně: „Vina je však zamotaná v uzlech gordických, Alexandři nechte meče viset v pochvách svých!“ Buďme všichni obezřetní k jednoduchým politickým řešením a Alexandrům jakéhokoliv druhu na jakékoliv sociální úrovni. Nedopusťme, jak pravil Solženicyn, aby se zlo, když už se má prosadit, neprosazovalo skrze nás. …

Vysvětlíš nám, co vlastně znamená ten záhadný název alba Goethit? Něco jako Goths Hits? (Lišácký úsměv Dekadenta.)

Tak to jsi mě rozesmál. … Goths Hits, je fakt dobrý. Záměrně nechám onu záhadu žít. Jak jsem psal na našich stránkách, album je příběh, kde všechno má svůj smysl. Hloubavým nabídnu indicii. … V textech je dvouverší, které na tvou otázku metaforicky odpovídá. …

Obal Goethit je skutečně moc hezký. Rentují se vůbec v dnešní době takové náklady nebo to děláš všechno zadarmo, jako já? (Úsměv.)

Díky za pochvalu coveru. Troufnu si tvrdit, že na české scéně je podobná vizáž CD opravdovým zjevením i díky speciální krabičce přebalu, super jewel boxu se zaoblenými rohy. Deather odvedl mistrovskou práci, kterou podtrhl výrobce CD firma Fermata, která zvládla potisk všech částí cédéčka na jedničku s hvězdičkou! Kdybych napsal cifru, kolik jsem za tři roky existence Bratrstva Luny v mínusu, tak k čemu by to bylo? Na druhou stranu věci, které si za peníze nekoupíš, mají tu pravou hodnotu. Víš ona hodnota peněz je relativní. Někdo si zajede all inclusive zmatlat tlamu alkoholem do Mexika, někdo si koupí čtyřkolku, aby huntoval lesy, jiný skútr, aby nasíral běžkaře, kteří vyjeli za čerstvým vzduchem. … Někdo si vydá na koleně desku, aby sešikoval kritiky! (Úsměv.) Samozřejmě někdo by si tu desku chtěl taky vydat, ale sociální konstelace mu to nedovolí, ač je třeba člověkem se srdcem na správném místě, který prospívá zdravému myšlení planety. … Jinak asi fantasmagorici jsme podobní.

Prozradíš nám své hudební vzory? O XIII. Století už víme všichni, ale co kapely ze zahraničí?

Úplně bych nemluvil o vzorech. Mám rád muziku mnoha stylů. Mezi moje veliké oblíbence patří například LACRIMOSA, DEINE LAKAIEN, TIAMAT, FADING COLOURS, FELSENREICH, SISTERS OF MERCY, FIELDS OF THE NEPHILIM, ANATHEMA, DEPECHE MODE, ale i BATHORY a také IRON MAIDEN. Ale je toho opravdu moc. … Z českých kapel bych chtěl upozornit na skvělé novinkové album NEGATIVE FACE – The Garden Of Wishes a baví mě i nová Třináctka!

Jak se rodí příběhy k hudbě Bratrstva Luny ve tvé hlavě?

Jinou než mou hlavu nemám. Rodí se různě. Ale skoro vždy se sejdou faktory k tomu správnému tvůrčímu chvění z více zdrojů. Některé texty ke Goethit ve mně doslova zrály několik let – třeba Arbiter Elegantiae – mé životní téma. A pak najednou nastala ta příhodná konstelace k finálnímu veršování. … Příběhy vyprávěné verši jsem psal už na základní škole, a když se v těch textech při nějakých takových sebereflexních a relaxačních rituálech prohrabu, nacházím tam témata, která mě nikdy neopustila a asi už neopustí. Jedna moc milá paní, jménem Jitka, nám po koupi desky popřála, ať nás Múzy neopustí. Snažím se žít takovým způsobem, aby se Múzy se mnou nenudily a nedal jim šanci mlčet, nudit se a odejít. …

Máš nějaký sen, který bys rád uskutečnil?

Snů mám mnoho. Ale asi tě budou nejvíce zajímat ty související s Bratrstvem Luny. Jeden velký sen, a to vydání alba, dle našich představ, mám zhmotněný. Dalším budiž, aby nám vyšel živý křest se vším všudy a pokračovali jsme v živém hraní. Největším mým gothic rockovým snem je zahrát si na Castle Party v Bólkowě. A potom také vydat další CD v podobě digi-booku, jehož koncept má už viditelné kontury. Moc se na tuto dlouhou cestu těším, vlastně už si ji užívám. … A abych nezapomněl na Lorda Darkthepa, tak ten sní o vinylu B L. A jeho sen rovněž bratrsky sdílím.

Teď si trochu přihřeji polívčičku. Jak se Ti líbí můj přístup ke psaní a změna názvu blogu na DekadenteMorfin?

Bobe, půjdu na to trochu zeširoka. Nesmírně uznávám a vážím si každého, kdo miluje tvůrčím způsobem a v pozitivním slova smyslu se obětuje myšlenkám a věcem, kterým upřímně ze srdce věří. Je mi líto lidí, kteří třeba tento rozhovor dočetli až sem, vůbec je nezajímá, jen hledají nějaký pikantní argument, který by rozmázli pod svou anonymní přezdívkou na některém z virtuálních fór. Nebo čekají za křovím jako hyeny na chybu či překlep v článku, který více než formu sleduje obsah a píší ho emoce, pak si nafasují argumenty ve Wikipedii a vyrazí na lov. … Moc ti fandím, i Lucii, ať se nenecháte nikým otrávit a dál šíříte radost vaším originálním způsobem. Ač jsme se nikdy nepotkali, jsme kamarádi, známe se tři roky a o spoustě věcí jsme si psali. Komunikujeme spolu ale i jinak – tvými články, které rád čtu a alby Bratrstva Luny. A jestli udělá někoho šťastným, že nás může urazit, tak za nás za oba říkám: „Takovou sílu nikdo nemá! Dál si půjdeme svými cestami. …“ Změna názvu blogu se mi líbí!

Co bys rád vzkázal čtenářům DekadenteMorfin a vůbec všem ze scény?

Držte se! A šiřte dál radost a nenechte se otrávit výše zmíněnou nekonstruktivní kritikou! A vzkaz lidem ze scény? Zacituji z naučného slovníku HUDBY z roku 3013: „Gotický rock stále žije!“ (Citát dekadentního milovníka temné romantiky Boba Goth Lučana, 2007. Region: Česká republika, Jižní Svahy rockového města Zlín. … )

Díky za prostor, čas i skvělou recenzi na „Goethtit“! R. X. Thámo

Autor: Bob Lučan

Oprava textu, grafika: Morti