INNOCENCE MUSIC

Autor: Enochian / 3. 12. 2009

BRATRSTVO LUNY

     Je to asi rok co jsem tak brouzdal po netu a najednou narazil na tyto mistry svého oboru. Velice mě očarovala jejich tvorba. Bylo to něco jiného než jsem doposud znal a okouzlli mě natolik, že jsem se rozhodl udělat s nimi rozhovor. Tohoto břímě se statečně ujal Hrabě R.X. Thámo.

Zdravím Tě Hrabě R.X. Thámo. Jsi členem kapely Bratrstvo Luny, kdy tato kapela vznikala a jaké byly začátky?
Ave všem čtenářům INNOCENCE! No, čas si to šine opravdu nevídaným kvaltem a s podzimem jsme vstoupili do čtvrtého roku existence . . . Nejsme typickou kapelou, která by měla každý čtvrtek zkoušku a přes víkend kalila na akcích . . . Tedy přesněji: s Lordem Darkthepem jsme tvůrčím duem, které si k finálnímu soundu skladeb zve další šikovné hosty . . . A prakticky z těch pro nás nejdůležitějších vznikla sestava, která věřím, že bude nahrávat nejen další album, ale převede tvorbu Bratrstva Luny i na pódium . . .

Snažíte se pomocí své hudby šířit nějaké poselství, které chcete předat statním?

Ano chceme. Kdo „neví o čem je řeč“ může si zkusit poslechnout třeba náš aktuální singl „Stín nad Toledem“ z právě vyšlého alba „Goethit“ na www.bandzone.cz/bratrstvoluny . Nazýváme se novodobými gothic rockovými Trubadúry. Vypravíme o době, ve které žijeme a pomáháme si při tom obrazy či výjevy naší historie. Výklady naší minulosti jsou stejně otevřené, jako naše současnost i budoucnost. Po poslechu našich písní, se posluchač zorientuje o čem je řeč . . . Na společné lodi budou s námi romantické povahy, připadající si odcizeně ve světě konzumu, politických intrik a falešné rychlokvašné pomíjivé slávy . . . Zacituji z písně Vampyrismus psýché (album Goethit 2009): „V koupelnách tlejí v zrcadlech tváře novodobých Dorianů Grayů, inkvizice konzumu káže v lákadlech, najít smysl každodenních dějů . . .“ atd 🙂

Kapela Bratrstvo Luny vydala nedávno nové CD Goethit? Zkus ostatním tento Váš nový přírůstek představit?
Je to naše dosavadní vrcholné dílo. Naším snem a tím i cílem bylo udělat album, které si má smysl koupit – myšleno tak, že posluchač dostane do ruky – „umělecké dílo“. Sběratelů cédéček ubývá a tím i logicky motivace kapel nebo produkce vkládat do realizace CD větší finanční částky. Naše album je zabaleno v super jewel boxu (taková luxusnější krabička se zaoblenými rohy) a obsahuje umělecký booklet z dílny Mistra oboru artwork Jaromíre Deathera Bezruče o 32 stranách! Každý text má svoji uměleckou koláž . . . s každým detailem jsme se neuvěřitelně mazlili. Stejně pečlivě jsme přistoupili k hudebnímu obsahu. „Goethit“ nabízí na prostoru necelých 48 minut, osm skladeb včetně intra. Je na fanoušcích a také kriticích jak naše album přijmou. My jsme si realizací „Goethit“ splnili další z velkých snů. Nahrávka vznikala v jedinečné atmosféře a její otisk je z alba cítit . . .

Jak probíhalo nahrávání? Jsou nějaké kuriozity, které se během nahrávaní Goethit staly?

Nahrávání fantastickým způsobem koučoval náš hudební producent, zvukař a bubeník v jedné osobě – vynikající muzikant Tomáš Kobdzey Kašpar. Nahrávání probíhalo bez komplikací, téměř vše domluvené klaplo, paní Fortuna nad námi držela ochrannou ruku. Kuriozita? Jo, jedna se stala. Když jsem od Tomáše přebíral master, neměl jsem čas si ho poslechnout v rozumnou hodinu neb jsem dělal finální korekturu na bookletu, který již musel jít do tisku. Pak někdy o půlnoci si naleji víno a pustím si master „Goethit“. V tom mě polil horký pot, Kobdzey prohodil pořadí dvou skladeb – což je u koncepčního alba velkej průšvih. Půlnoční telefon, rychlá reakce, dřívější vstávání a jel jsem pro nový master . . .

Pokud se nemýlím, tak minulý rok Vám vyšla deska „Gotická duše“. Na této desce Vám byly vyčítány elektronické bicí. Tak bych se chtěl zeptat jak je na tom Goethit, už se zde konečně objeví živé bicí?

„Gotická duše“ vyšla na podzim 2007. Minulý rok jsme vydali singl „Nomen Rosae“. Zde už byli živé nástroje – bicí a baskytara. „Gotická duše“ nebyla dělána s ambicí, aby se masově šířila světem – i když ani její konečný náklad 313 ks v žádném případě masový není. Takže proces nahrávání i přístupu k nahrávce byl z naší strany jiný. Právě tvorba singlu „Nomen Rosae“ a přizvání Kobdzeye (bicí, zvuk, hudební produkce) a Jirky Hájka (basa) se pro nás stala mezníkem a předělem. Samplů jsme se na „Goethit“ nevzdali, ale živá rytmika nejde ničím nahradit. Vůbec to nesouvisí s tím, co psali naši kritici, my se řídíme tím, co máme rádi a co se nám líbí. Jsme naprosto svobodní – vždyť všechno tvoříme za naše peníze, tak kdo by nám do toho mohl kecat?

Jak už jsem zmínil na kontě máte dvě plnohodnotné desky. Mohl bys podle svých slov tyto desky porovnat pro ty co je neslyšeli?
Dobré porovnání znění skladeb nabízejí třeba MP3 na našich webovkách www.bratrstvoluny.cz nebo na profilu www.bandzone.cz/bratrstvoluny. Jinak jsem de facto odpověděl výše . .

Prodávání Goethit bylo opožděno. Copak se stalo?
. . . nestalo se vlastně nic. Termín 2.11.2009 – o úplněk na den památky zesnulých – se tak trochu nabídl sám:-). Nastřelení termínu v srpnu bylo důležité k určité harmonizaci a koordinaci postupu tvorby nahrávky – bez termínů a osobní zodpovědnosti se nedá při podobném projektu fungovat. Věřte mi, že za čtyři měsíce snad nebyl jediný den, kdy by se v souvislosti s „Goethit“ nic nedělo. O to větší je radost z celkového výsledku, která je přímo úměrná vynaložené energii. Cédéčka jsou vylisovaná, v distribuci . . . už se nestane žádná katastrofa, která by to změnila. To finální zdržení zapříčinila hlavně tvorba bookletu. Některé věci se ještě dodělávaly na poslední chvíli a nechtěli jsme to dát do výroby dřív, než budeme stoprocentně spokojeni. Navíc se zároveň vyrábělo i mnoho promo materiálů: promo dopisy, news letter s plakátem, placky, samolepky. . . . Deather si se mnou neskutečně užil. Ale největší dílo, dle jeho slov, na kterém pracoval, dopadlo opravdu excelentně . . . zdravím do Bruntálu Deathering team!!!

Jak je to u Vás s koncertováním? I když jsem se snažil někde najít vaše koncertování tak se mi to nepodařilo. Je možnost Bratrstvo Luny slyšet někde na živo?

. . . změna v tomto ohledu by mohla nastat v březnu 2010, kdy chceme udělat takový opožděný LIVE KŘEST „GOETHIT“ v Praze. Budeme v rámci UG scény s předstihem informovat . . .

Vaše tvorba je taková poetická a tajemná. Nechtěli byste třeba do řad kapely připojit ženský hlas?
. . .zatím jsme nechali na „Goethit“ promluvit Anděla – ženského rodu. Je klidně možné, že ženský vokál v některé z budoucích písní zazní, ale dominantním se asi nestane.

Co máte do budoucna v plánu?

Teď je pro nás důležité věnovat se propagaci nového alba. V únoru se chystáme natočit videoklip a budeme se moc snažit, aby jsme v březnu odehráli avizovaný křtivý koncert. . . v konturách se mi již vyjevuje koncept třetího alba, které by jsme mohli nahrávat na podzim 2011 – ale o tom teď nemá smysl mluvit. Nyní se zrodilo album na kterém jsme makali dva roky a do kterého jsme se rozdali! Stopy novodobých Trubadúrů v prachu cest můžete sledovat na našem webu www.bratrstvoluny.com

Pro případné zájemce: album exklusivně prodává shop NOSFERATU.cz, lze ho objednat i přímo u nás na emailu bratrstvoluny@seznam.cz.

BRATRSTVO LUNY zdraví čtenáře INNOCENCE a novicovi v jeho řádu ENOCHIANOVI přeje úspěch a dobrý pocit ze všeho co vytvoříš! Tvořit cokoliv není snadné a každý kdo jde touto cestou, dělá i chyby. Učme se z nich! Hodně štěstí na Cestách tvořivých . . .

P.S. Velké díky patří Hraběti R.X.Thámovi za skvělou, už roční, spolupráci a přeji Goethit co nejvíce prodaných kusů

Autor: Enochian | Vydáno: 03.12.2009 |