RECENZE  – LUNA NAD IGLAU

R.U.M. zine

autor: All

PETR ŠTĚPÁN A BRATRSTVO LUNY – Luna nad Iglau (CD-2019, LunArt Music)
R. U. M. zine /  3. 12. 2019

K třináctým narozeninám si gothicrocková formace BRATRSTVO LUNY nadělila speciální dárek! Jejím kompilace vybraných skladeb, které svým vokálem zaštítil sám velký otec tuzemského gothic žánru. Ano, Petr Štěpán ze XIII. STOLETÍ, teď by se dalo s trochou mírného humoru říci, se na stará kolena rozšoupl a poprvé ve svém životě propůjčil svůj hlas „cizímu“ uskupení. Krok pro většinu fans opravdu hodně nečekaný, neboť lídr „Třináctky“ je dlouhodobě znám svým rezervovaným postojem k podobnému typu spolupráce. V podobě BRATRSTVA LUNY však učinil „životní výjimku“, na jejímž konci stojí CD s názvem „Luna nad Iglau“.

A jak na CD v ideálním případě nahlížet? Jednoznačně jako na neřadové album, jež splňuje všechny parametry vztahující se k nevšednosti. Taková alba mají zkrátka smysl v případě, že přinesou „něco trochu jiného“, ozvláštní diskografii, ukáží posluchačům poněkud jiný náhled na vlastní tvorbu atd. V tomto ohledu je skutečně všechno v tom nejlepším pořádku. Hudební příznivci na jedné straně uslyší BRATRSTVO LUNY s jiným zpěvákem, fanoušci XIII. STOLETÍ naopak ucítí kus své kapely v trochu jiném balení. V podstatě už tato nevšední skutečnost musí posluchače svým způsobem lákat… Teď už je jen otázkou, jak to celé sedne konkrétním uším. V zásadě však velký rozdíl oproti originálnímu pojetí skladeb nečekejte. To je pro mě osobně docela překvapivé zjištění, neboť jsem byl delší dobu přesvědčen o tom, že by kapele přece jen místy slušel temnější způsob vokální prezentace. „Luna nad Iglau“ je však důkazem toho, že to tak zdaleka být nemusí. A to je svým způsobem dobře.

Na druhou stranu si však i Petr Štěpán dokázal z dílny BRATRSTVA LUNY vybrat v podstatě ideálně. Např. „Carpe Diem Corporation“ jakoby z fleku vypadla z období alba „Vendetta“, též se mi líbí symfonické pojetí dnes už legendární skladby „Fantasmagorie“. Naproti tomu „Třináctý úplněk“, vokální duet obou zpěváků, mi přijde hodně laciný, člověk se u toho až červená, když slyší ono poněkud nabubřelé gothic bušení do hrudi. „Pochod hrdinů“ (už dříve nahraný cover HNF, ve kterém zpívá pouze Matěj Lipský) je naopak parádní šleha, jedna z nejlepších písní, kterou „Luna“ kdy nahrála. Tady ale už bez kouzla premiéry, neboť ji kapela představila už na předchozím kompletu „Decade“. Totéž se ostatně týká i spolupráce Petra Štěpána v rámci temného marše „Vampyrismus psýché“. Škoda, možná by nebyla od věci předělávka rovnou od XIII. STOLETÍ. Ale to už bych možná chtěl moc. Celkově ovšem „Luna nad Iglau“ baví, myslím si, že tento dekadentní komplot splnil svůj účel. Jak ovšem toto vezmou fanoušci XIII. STOLETÍ? Opravdu by mě to zajímalo. Pište případně do komentářů…

Skladby: Luna nad Iglau (Intro), Největší z pierotů, V rozvalinách, Třináctý úplněk, Carpe Diem Corporation, Vampyrismus psýché, Nomen Rosae, Fantasmagorie, Pochod hrdinů, Carmina I/IX (Outro)

Sestava: Petr Štěpán – zpěv; Matěj Lipský – zpěv, kytara, baskytara; Darkthep – kytara; Pšotek – kytara, klávesy; Haik – baskytara; Kobdzey – bicí, klávesy; R. X. Thámo – verše, koncept, produkce.

All