MĚLNICKÝ DENÍK

Autor: Jiří Janda / 16. 11. 2016

Magická noc trubadúrů v Kralupech již potřetí

     V kralupském kulturním domě Vltava si o uplynulém víkendu dali dostaveníčko příznivci gotického rocku z celé ČR. Kromě vystoupení předních domácích zástupců žánru i hostů ze zahraničí byla na programu i divadelní představení inspirovaná touto temnou hudbou.

Festival gotického rocku Magická noc trubadúrů se zde uskutečnil již potřetí, koná se vždy v dvouletém intervalu. Stejně jako v minulých ročnících byli hlavními hvězdami nejvýznamnější domácí představitelé žánru – kapela XIII. století. Její jádro tvoří bratři Petr a Pavel Štěpánové, někdejší členové jedné z nejdůležitějších českých punkových skupin Hrdinové nové fronty.“Jezdím sem vždy hrozně rád,” řekl bubeník Pavel Štěpán při besedě s nejvěrnějšími fanoušky, jež v přilehlém divadelním klubu předcházela hlavnímu programu. “Potkávám tady známé a přátele a je zde vždy atmosféra sounáležitosti, která nám jinde schází,” vysvětlil. “Pro mě je to vždy výjimečná akce. O něčem podobném se nám v době našich začátků před 30 lety ani nesnilo,” přizvukoval mu jeho bratr Petr, kytarista, zpěvák a hlavní autor písní kapely.

Před hvězdami večera se na scéně sledované stovkami posluchačů vystřídaly domácí kapely Bratrstvo Luny, Carpatia Castle a Výsměch?, z Polska přijela skupina Deathcamp Project.Na programu bylo i divadelní vystoupení souboru Scéna. Velký úspěch u publika v černém zaznamenala místní taneční skupina Naděje s choreografií inspirovanou jednou ze skladeb XIII. století. “Organizátoři festivalu šíří dobré jméno svého města daleko za jeho hradbami,” zhodnotil význam kralupské přehlídky starosta města a senátor Petr Holeček. “Kralupy se tak ozvláštní, neboť přijedou posluchači i z okolních států a zazní zde hudba na vysoké profesionální úrovni,” míní.“Vše, co je zajímavé, co spojuje lidi a národy je třeba podporovat. Obzvlášť v dnešní době, kdy se svět otvírá a kdy se jen těžko smiřujeme se vpádem jiných národů a kultur do staré Evropy,” prohlásil Holeček.

Naději, že přehlídka bude pokračovat i v příštích letech, vyjádřil ředitel Kulturního a společenského střediska Vltava Martin Odvody. “Jsem svědkem mnoha nově začínajících festivalů, které však končí po několika ročnících,” uvedl. “Kdo někdy něco podobného zkusil pořádat, ví, jak je to obtížné,” dodal.

Jiří Janda