RECENZE  – LA LOBA ANTE PORTAS

DEATHER BLOG (IDH)

autor: Rammer

2CD – Digibook / LunArt a Elysion 2011
Rammer 6/6

Vzniku nového alba „La Loba Ante Portas“ (Pusťme vlčici dovnitř)… předcházely dlouhé měsíce pečlivých příprav. Byl jsem velmi zvědavý, zda se album dotkne mého, spíše hardrockového, srdce. A je to tady. Onu pečlivost, která je tvůrcům vlastní, podtrhuje výsledek. Jde o výsostně elegantní záležitost a jsem spíše šokován, ovšem velice mile. Booklet, grafické zpracování, vynikající soudržný zvuk. Prim hrají naprosto čitelné a skvěle znějící bicí, kytary jsou zahaleny v pestrých barvách, klávesové aranže kouzlí mimoprostory a vše dohromady pojí řádně hutná nenásilná baskytara. To jsou mé bezprostřední a velmi povrchní dojmy po prvním poslechu CD. Texty a přednes jsou samostatnou kapitolou. Záměrně říkám přednes, i když jde o samozřejmě o zpěv. Tyto zhudebněné básně v sobě obsahují silné poselství. Skláním velkou poklonu. Tady jde o víc. Je to koncepční dílo, které mne uvádí hned od počátku do tajemna hlubokých myšlenek prověřených dávnými věky.

V předmluvě Jaroslav Monte Kvasnica naznačil základ onoho poselství, které se týká každého z nás. Je až neuvěřitelné, jak mají lidé opravdu k vlčímu společenství blízko, ať v dobrém, či ve zlém. Lidstvo je však nevyzpytatelné. Mezi zástupce těch nejhorších vizí patří podle mě „Továrny na smrt, Auschvitz-Birkenau“. Tady se nabízí otázka. Kdo jsou lidé? Jsou ponaučitelní? Nechť si na podobné otázky odpoví každý sám. V každém případě jde z mého pohledu o vrcholný počin alba.

Na tento produkt lze pohlížet také samostatně ze tří rovnocenných a pečlivě vyvážených úhlů pohledu. Digibook si můžete vychutnat i samostatně pouze jako knižní sbírku básní (filozofické rozjímání), nebo se kochat grafickou podobou a zpracováním témat (potěšení oka a ducha fantazie) a nebo v neposlední řadě poslechem samotné hudební produkce (uchu lahodící hudební dobrodružství). Já osobně jsem z tohoto komplexního dílka velmi potěšen. Neumím si představit ani jinou, nežoriginální podobu. Bylo by to něco, jako mít místo originálního obrazu na stěně pouze jeho fotku někde v šuplíku, nulová aura, pouze náznak zážitku… Originální CD Bratrstva Luny „La Loba Ante Portas“ je opravdu krásným tipem na dárek. Sám jsem toto dílko jako dárek dostal, sám jsem ho po té sehnal i pro své přátele. Má trvalou vypovídací hodnotu ať už jako sbírka básní, nebo hudební dílo a jsem rád, že ho vlastním.

Gotičtí trubadúři Bratrstva Luny, ať se zabývají krásnem, či lidskou dekadencí, si za svůj přístup a poetickou formu sdělení podporu zaslouží. Ke všem lidem, co se na vzniku tohoto alba podíleli, cítím velký respekt a do budoucna přeji hodně tvůrčích nápadů. Nechť poselství a jejich stříbrné AVE nalezne a osvěží nové spřízněné duše!

Rammer 6/6